Predsednik SAD Joe Biden povećava tarife na širok spektar uvoza iz Kine - uključujući poluprovodnike, baterije, solarne ćelije i kritične minerale - u pokušaju da podstakne domaću proizvodnju u kritičnim industrijama, u godini kada se u SAD održavaju predsednički izbori.
SAD će takođe povećati namete na lučke dizalice i medicinske proizvode, mimo prethodno najavljenih većih tarifa na čelik i aluminijum, odnosno električna vozila. Predviđa se da će promene uticati na tekući godišnji uvoz u iznosu od oko 18 milijardi dolara, saopštila je Bela kuća.
"Danas služimo našem ustavnom cilju da zaustavimo štetna delovanja i prakse NR Kine u vezi sa transferom tehnologije, uključujući njene sajber-napade i sajber-krađu", rekla je američka predstavnica za trgovinu Katherine Tai u saopštenju.
Opširnije
Biden se sprema da uvede carine na kineska električna vozila
Administracija američkog predsednika Joea Bidena sprema se da objavi sveobuhvatnu odluku o carinama prema Kini.
10.05.2024
Kraj slobodnog interneta?
Američki predsednik Joseph Biden potpisao je zakon o prinudnoj privatizaciji TikToka ili njegovoj zabrani.
28.04.2024
Biden potpisao zakon o zabrani ili prodaji TikToka
Zakon je pre ovoga prošao oba doma Kongresa SAD, a u Senatu je usvojen sa 79 glasova "za".
24.04.2024
Biden traži veće tarife na kineski čelik i aluminijum
Američki predsednik Joe Biden poziva na povećanje tarifa na kineski čelik i aluminijum.
17.04.2024
Ovi potezi predstavljaju Bidenovo najsveobuhvatnije revidiranje kineskih tarifa, koje je prvi uveo njegov prethodnik - bivši predsednik Donald Trump, kao i priznanje da je ratoborni pristup trgovini sa Pekingom i dalje popularan među američkim biračima. Štaviše, nijedna carina koju je uveo Trump neće biti smanjena.
Biden će povećati stope na robu koju su SAD jedva uvozile tokom pandemije kovida 19, kao i za ključne industrije - poput poluprovodnika i zelene energije - koje je nastojao da ojača otkako je preuzeo dužnost predsednika.
Ipak, Biden mora da uspostavi pažljivi balans. Zbog dodatnih tarifa mogle bi da se povećaju cene za potrošače koji su već pogođeni inflacijom ali i da izazovu gnev Kine, koja bi mogla da uzvrati istom merom. Kina se, naime, "snažno protivi" odluci američkog predsednika da podigne carine na kineski uvoz i taj potez doživljava kao "političku manipulaciju", navodi ministarstvo trgovine Pekinga, koje je pozvalo Bidenovu administraciju da ukine povećane carine i ispravi ono što naziva se "pogrešnim postupanjem".
Promene treba postepeno da stupaju na snagu od 2024. do 2026. godine, i usmerenije su od paušalnih tarifa od 60 odsto koje je predložio Trump. Najveći skok je primetan kod električnih vozila, gde je carinska stopa učetvorostručena, dok je kod ostalih tarifa došlo do dvostrukog uvećanja ili se uvode prvi put.
Biden će zvanično objaviti nove mere, detaljno opisane u saopštenju, na događaju Rose Garden u utorak u Beloj kući. Zvaničnici, koji su opisali plan pod uslovom anonimnosti pre zvaničnog saopštenja, rekli su da uparuju domaće investicije iz dvopartijskog Zakona o infrastrukturi i Zakona o čipovima i nauci sa novim tarifama, kako bi izjednačili uslove sa Kinom.
U nekim slučajevima, nameti se primenjuju na oblasti u kojima Kina ima samo mali segment američkog tržišta, ali su namenjene da spreče potencijalni nalet uvoza. "Kina je jednostavno prevelika da bi igrala po sopstvenim pravilima", rekao je novinarima direktor Nacionalnog ekonomskog saveta Lael Brainard. "Kina koristi isti priručnik koji je ranije imala da podstakne sopstveni rast na račun drugih, nastavljajući da investira, uprkos višku kapaciteta i preplavljujući globalna tržišta izvozom koji je potcenjen zbog nepoštenih ekonomskih praksi", dodao je.
Pogođene industrije
Tarifna stopa na poluprovodnike će se udvostručiti sa 25 odsto na 50 odsto do 2025. godine, ciljajući na industriju koju je Biden učinio centralnim delom svoje proizvodne agende - kroz milijarderske subvencije za jačanje američke proizvodnje.
Bidenova administracija je nedavno finalizovala istraživanje koje se odnosi na više od 100 automobilskih, vazduhoplovnih, odbrambenih i drugih kompanija i njihove lance snabdevanja za manje napredne poluprovodnike, a EU razmatra da pokrene sličnu sopstvenu reviziju.
Određeni kritični minerali će imati novu tarifu, uvećanu za 25 odsto ove godine, dok će prirodni grafit i permanentni magneti biti pogođeni tom istom stopom 2026. Lučke dizalice će takođe biti na udaru nove tarife od 25 odsto, u 2024, kada stupa na snagu i tarifa za električna vozila - sa konačnom stopom od 102,5 odsto u odnosu na sadašnjih 27,5 odsto.
Na određeni čelik i aluminijum iz Kine trenutno se primenjuju carine od 0 ili 7,5 odsto, a ove godine će porasti na 25 odsto. Tarife na litijum-jonske baterije za električna vozila (EV), kao i na delove baterija, skočiće sa 7,5 na 25 odsto u 2024, dok će se na litijum-jonske baterije koje nisu za EV primeniti ista stopa, ali u 2026.
Tarife za solarne ćelije će porasti od 25 do 50 odsto ove godine. SAD će, takođe, uvesti novu tarifu od 50 odsto na kineske špriceve i igle ove godine, dok će se tarife na ličnu zaštitnu opremu, kao što su respiratori i maske za lice, povećati na 25 odsto sa sadašnjih nula do 7,5 odsto. Tarife na gumene medicinske i hirurške rukavice će skočiti na 25 odsto sa 7,5 odsto u 2026, a više o tome pročitajte na LINKU.