Severna Koreja je ispalila interkontinentalnu balističku raketu ka vodama kod istočne obale te države. To je potez prkosne demonstracije sile koji je usledio nakon kritika na račun SAD i Južne Koreje zbog vođenja pregovora o obuzdavanju atomskih ambicija Pjongjanga.
Projektil je ispaljen iz oblasti u blizini Pjongjanga u ponedeljak i leteo je oko 6.000 kilometara više od 70 minuta, a pao je zapadno od glavnog japanskog severnog ostrva Hokaida oko 9.37 sati po lokalnom vremenu, prema podacima japanskih i južnokorejskih vlasti.
Lansiranje je peti test interkontinentalne balističke rakete u Severnoj Koreji ove godine. Ta klasa projektila je najmoćnija u arsenalu Sevrene Koreje i dizajnirana da prenese nuklearnu bojevu glavu na kopno SAD. Pjongjang obično objavljuje slike svojih lansiranja balističkih raketa nekoliko sati nakon toga, dajući analitičarima u spoljnom svetu priliku da procene najnovije oružje izolovane države.
Opširnije
Severnokorejski hakeri od 2017. ukrali oko tri milijarde dolara
Ukradenim kriptovalutama finansiraju se severnokorejski programi balističkih raketa.
11.12.2023
S. Koreja kaže da je njen satelit uslikao Belu kuću
Severna Koreja tvrdi da je njen prvi špijunski satelit, koji je prošle nedelje lansiran u orbitu, uslikao Belu kuću, Pentagon i obližnje američke pomorske baze.
28.11.2023
Rastu tenzije na Korejskom poluostrvu, Pjongjang napušta vojni dogovor
Severna Koreja je obećala da njihova „vojska nikada neće biti vezana" sporazumom iz 2018.
23.11.2023
Lansiranja se dešavaju dok SAD i Južna Koreja razgovaraju o produbljivanju saradnje da bi odvratile Kim Jong Una od upotrebe atomskog oružja. SAD su tokom vikenda poslale jurišnu podmornicu USS Missouri sa nuklearnim pogonom u južnokorejsku luku Busan, što je bio najnoviji američki potez slanja vojnih sredstava u region u sklopu politike odvraćanja Severne Koreje od atomskog oružja.
Pre razgovora, visoki južnokorejski bezbednosni zvaničnik upozorio je da bi Severna Koreja uskoro mogla da testira balističku raketu.
Severna Koreja je u nedelju uveče ispalila balističku raketu kratkog dometa koja je letela 570 kilometara pre nego što je pala u vode kod njene istočne obale, saopštio je Zajednički štab Južne Koreje.
Severna Koreja je kritikovala sastanak takozvane Nuklearne konsultativne grupe, a portparol Ministarstva nacionalne odbrane je rekao da je diskusija bila "otvorena deklaracija o nuklearnoj konfrontaciji kako bi upotreba nuklearnog oružja protiv Severne Koreje postala svršen čin u hitnom slučaju", izvestila je zvanična korejska centralna novinska agencija Pjongjanga.
Severna Koreja je spremna da pokrene "preventivnu i smrtonosnu kontraakciju", rekao je neimenovani portparol, prenosi novinska agencija.
Japan je protestovao zbog lansiranja, a Južna Koreja je održala hitan sastanak svog saveta za nacionalnu bezbednost. Predsednik Južne Koreje Yoon Suk Yeol prisustvovao je sastanku i obećao da će se "odmah i snažno suprotstaviti svakoj provokaciji Severne Koreje" protiv teritorije i naroda Južne Koreje, saopštila je njegova kancelarija.
Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Jake Sullivan osudio je lansiranje kao kršenje rezolucija Saveta za nacionalnu bezbednost Ujedinjenih nacija, navodi se u saopštenju Bele kuće. On je takođe razgovarao sa svojim kolegama u Japanu i Južnoj Koreji nakon lansiranja kako bi potvrdio "nepokolebljivu posvećenost Vašingtona odbrani" svojih saveznika.
Trebalo bi da Kim održi veliki sastanak za utvrđivanje politike krajem godine. Testiranjem balističkih projektila on može pokazati svojim najvišim kadrovima i narodu da nuklearni arsenal zemlje čini velike korake u mogućnosti da napadne SAD, pojačavajući propagandnu poruku da je njeno širenje od suštinskog značaja za sprečavanje invazije SAD.
Najnovija lansiranja usledila su nakon što je Severna Koreja postavila satelit u orbitu krajem novembra, pomerajući Kima bliže njegovom ključnom političkom cilju razmeštanja niza izviđačkih sondi kako bi držao na oku američke snage u regionu.
Pjongjang je do sada ove godine ispalio 30 balističkih projektila i tri svemirske rakete. Prošle godine, Kimov režim je lansirao više od 70 balističkih projektila, što je rekord za tu državu.
Poslednji put kada je Severna Koreja testirala balističku raketu bio je u julu kada je ispalila svoj novi Hwasong-18 na čvrsto gorivo, koji je u tom trenutku imao najduže vreme leta za bilo koju od balističkih raketa u zemlji. Izgledalo je da je projektil dizajniran da nosi višestruko nuklearno oružje, što povećava šanse da bar jedna bomba prođe pored presretača i stigne do cilja.
Rakete na čvrsto gorivo mogu da se ispale za nekoliko minuta, dajući SAD manje vremena da se pripreme za presretanje. Izazov postaje još veći ako projektil nosi nekoliko bojevih glava, a ne jednu.
Ipak, ne zna se je da li bi bojeve glave na severnokorejskim balističkim raketama mogle da izbegnu presretanje i prežive ponovni ulazak u atmosferu kako bi dostigle svoje ciljeve.
Kim je ignorisao pozive SAD da se vrati dugotrajnim pregovorima o nuklearnom razoružanju kroz koje bi Pjongjang mogao da obezbedi ekonomsku pomoć u zamenu za razoružanje. Bavio se modernizacijom svog arsenala projektila i sprovođenjem testova sistema za napad na Južnu Koreju i Japan, koji su domaćini najvećem delu američke vojske u regionu.