Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je u nedelju da je Švedska ispunila svoje obaveze prema Turskoj i da je ojačala svoje zakone o borbi protiv terorizma, što bi trebalo da joj očisti put ka članstvu u alijansi.
Posle sastanka sa novoizabranim turskim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, Stoltenbergu je postavljeno pitanje da li Švedska još uvek može da pristupi pre samita alijanse sredinom jula u Viljnusu u Litvaniji. "Još ima vremena da se to dogodi", rekao je on novinarima.
Zajednički sastanak na kom će Švedska, Finska i Turska razgovarati o saradnji ponovo će se održati 12. juna, rekao je on.
Opširnije
NATO će rasporediti još 700 vojnika na severu Kosova
Vojna alijansa NATO-a raspoređuje još 700 vojnika i stavlja dodatni bataljon u veću pripravnost.
30.05.2023
Putinov dan pobede donosi dokaze poraza
Godinu i dva meseca nakon invazije na Ukrajinu
09.05.2023
Izbori u Turskoj neće ispuniti sve želje Zapada
Ankete sugerišu da su svi ishodi mogući: Erdogan bi mogao da produži vladavinu i u trećoj deceniji ili da izgubi predsedničku funkciju.
03.05.2023
Stoltenberg: Finska u utorak postaje članica NATO-a
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da će Finska 4. aprila postati 31. članica te vojne alijanse.
03.04.2023
"Radujem se finalizaciji pristupanja Švedske što je pre moguće", dodao je on.
Finska se pridružila alijansi u aprilu iako su se dve nordijske zemlje prvobitno složile da rade na procesu pristupanja zajedno.
Turska je zahtevala od Švedske da preduzme dodatne korake za suzbijanje aktivnosti kurdskih grupa u njihovoj zemlji, i bunila se protiv antiturskih demonstracija koje su tamo održane.
U nedelju su se stotine ljudi, od kojih su mnogi vijorili zastave Kurdistanske radničke partije (PKK), okupile u centru Stokholma na demonstracijama protiv članstva Švedske u NATO-u. To dolazi nakon što je Erdoganov portparol Fahrettin Altun ranije ove nedelje zahtevao da Švedska zaustavi demonstracije "članova PKK".
Javno mnjenje u Švedskoj brzo se promenilo u korist pridruživanja NATO-u nakon invazije Rusije na Ukrajinu. Na jesen je ulazak podržavalo 64 odsto građana u odnosu na 29 odsto, koliko je podrška iznosila godinu dana ranije, pokazuju podaci godišnje ankete Univerziteta u Geteborgu.