Turski predsednik Recep Tayyip Erdogan otkazao je planiranu posetu značajnom nuklearnom projektu u četvrtak nakon što mu je pozlilo tokom TV intervjua ranije ove nedelje.
Erdogan, kome predstoje izbori 14. maja, trebalo je da učestvuje na ceremoniji punjenja goriva u nuklearnu elektranu Akkuyu vrednu 20 milijardi dolara, koju Rusija gradi na turskoj obali Sredozemnog mora.
Umesto toga, najavljeno je da će on prisustvovati ceremoniji putem video-poziva iz svoje palate u Ankari, glavnom gradu Turske. Putem videa prisustvovaće i ruski predsednik Vladimir Putin.
Opširnije
Izgledi za Erdoganov reizbor nisu sigurna opklada
Izbori su zakazani za 14. maj.
07.04.2023
Inflacija u Turskoj usporava manje od predviđanja
Na mesečnom nivou, inflacija je takođe premašila sva predviđanja i dosegla 6,7 odsto.
03.02.2023
Turska ima više rezervi prirodnog gasa nego što se mislilo
Turska sada predviđa da njena priobalna polja sadrže oko 710 milijardi kubnih metara gasa.
27.12.2022
Erdoganovo balansiranje
Turska je država koja je od početka Rusko-ukrajinskog rata uspela da vodi uravnoteženu politiku u skladu željama svog lidera.
13.11.2022
Erdogan, koji se suočava sa najtežim izborima od kada je preuzeo vlast 2003. godine, ostao je van vidokruga javnosti od televizijskog intervjua u utorak uveče tokom kojeg mu je iznenada pozlilo, kako je opisao, zbog stomačnog problema.
U toku je kampanja uoči izbora na kojima će se Erdogan suočiti sa savezom šest opozicionih partija koje će udružiti snage da ga svrgnu sa vlasti.
Od njega se očekivalo da će iskoristiti posetu nuklearnoj elektrani kako bi ojačao podršku među glasačima koji podržavaju imidž jakog turskog lidera i bliske veze sa vladarom Kremlja. Međutim, on je odustao od plana da poseti grad Mersin po savetu lekara, rekao je zvaničnik koji je tražio da ne bude imenovan.
Erdogan se oslanjao na blizak odnos sa Putinom kada je tražio popuste i odlaganje plaćanja za uvoz energenata iz Rusije kako bi ublažio pritisak na liru, jer kriza troškova života u zemlji ugrožava njegove šanse da produži svoju 20-godišnju vladavinu.
Rusija je ključni snabdevač energijom za Tursku. Ona je obezbedila četvrtinu turskog uvoza sirove nafte i oko 40 odsto kupljenog prirodnog gasa prošle godine, što je dalo Moskvi ogroman suficit u bilateralnoj trgovini.