NATO će pažljivo pratiti šta Rusija radi sa svojim nuklearnim oružjem nakon što je predsednik Vladimir Putin suspendovao učešće svoje zemlje u novom START ugovoru, rekao je šef alijanse Jens Stoltenberg upozoravajući na rizik od gomilanja naoružanja.
"Ovo je nepromišljena odluka jer nam je potrebna kontrola naoružanja i potrebna nam je transparentnost", rekao je generalni sekretar Stoltenberg za TV Bloomberg u intervjuu. "Svet bez sporazuma o kontroli nuklearnog naoružanja rizikuje da dovede do više nuklearnog oružja."
Putin je tokom svog obraćanja u utorak rekao da će Rusija obustaviti poštovanje sporazuma i da neće dozvoliti SAD i Severnoatlantskom savezu da pregledaju njena nuklearna postrojenja. Sporazum nastoji da ograniči raspoređivanje nuklearnog oružja interkontinentalnog dometa kako od strane Rusije tako i od SAD, dozvoljavajući proveru programa obe zemlje.
Opširnije
Putin je odlučio da normalizuje svoj rat
Putinov san da bude imperator je neodrživ ako izgubi rat, piše kolumnista Bloomberga Leonid Bershidsky.
22.02.2023
Putin obustavlja nuklearni pakt sa SAD
Predsednik Vladimir Putin rekao je da će Rusija suspendovati svoje poštovanje novog START sporazuma sa SAD.
21.02.2023
Kina želi da pokaže svetu da može da posreduje u miru
Kina sada nastoji da ubedi svet da je neutralan akter koji može pomoći da se rat u Ukrajini okonča.
21.02.2023
Saveznici Ukrajine rade na rešavanju posledica dugog rata pred nama
Kako zadovoljiti povećanu potražnju za oružjem u takvom ratu?
20.02.2023
Rusija je poslednjih godina mnogo investirala u nove moderne nuklearne kapacitete, rekao je Stoltenberg, dodajući da alijansa "preduzima neophodne korake da osigura da odvraćanje ostane bezbedno i kredibilno".
Šef NATO-a je ponovio zabrinutost da Kina razmatra da Rusiji pruži vojnu pomoć, upozoravajući da bi to bila velika i ozbiljna greška. Kina još uvek nije osudila rusku invaziju na Ukrajinu i sve tešnje sarađuje sa Moskvom, rekao je Stoltenberg.
Upitan koliko brzo bi i Finska i Švedska mogle da postanu članice alijanse, Stoltenberg je rekao da vidi "neke ohrabrujuće znake" nakon što se prošle nedelje sastao sa turskim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom u Turskoj i pozdravlja planove Mađarske da ratifikuje obe kandidature početkom marta.
"Mislim da je apsolutno moguće da se Finska ratifikuje u bliskoj budućnosti", rekao je Stoltenberg, dodajući da sa Švedskom "postoje još neki izazovi koje treba rešiti". On je dodao da je Erdogan pristao na sastanak između Švedske, Finske i Turske u sedištu NATO-a u Briselu sredinom marta kako bi pokušao da odgovori na izazove i da osigura da i Švedska postane članica u bliskoj budućnosti.