Evropska unija (EU) podržala je novi, osmi paket sankcija Rusiji koji uključuje i podršku za ograničenje cena za prodaju ruske nafte trećim zemljama.
Sporazum podrazumeva i mere za ublažavanje uticaja koje će sankcije imati na zemlje sa velikom brodarskom industrijom, kao što su Grčka, Kipar i Malta.
"Odobrili smo novi paket sankcija", rekao je novinarima Andrzej Sados, poljski ambasador u EU. "To uključuje ograničenje cene ruske nafte koja se isporučuje u treće zemlje i mehanizme za izbegavanje zaobilaženja sankcija."
Sankcije, koje bi trebalo da stupe na snagu u četvrtak, zabranile bi pomorski transport ruske nafte u treće zemlje iznad gornje granice cene nafte, saopštilo je češko predsedništvo EU na Twitteru. Tom merom bi se proširila zabrana uvoza robe iz Rusije, uključujući proizvode od čelika, kao i zabrana pružanja IT, inženjerskih i pravnih usluga ruskim subjektima, navodi se u saopštenju.
Paket bi dodao zabranu isporuke ruske nafte postojećim ograničenjima na usluge koje su potrebne za njen transport, ali bi predviđao izuzeće za naftu čija je cena na nivou ili ispod nivoa koji je odredila koalicija Grupe sedam i drugih zemalja, navodi se u nacrtu predloga u koji je Bloomberg imao uvid.
Širi paket sankcija bi bio usmeren na mnoge pojedince i preduzeća, uključujući visoke zvaničnike ruskog ministarstva i osobe koje su bile uključene u organizovanje nedavnih referenduma.
SAD se već mesecima zalažu za oslobađanje ruskog izvoza sirove nafte, u strahu da bi sadašnje sankcije EU previše pogodile snabdevanje naftom.
Neke nacije su bile uznemirene, što se čini da je najnoviji nacrt sankcija oslabio nekoliko predloženih mera, uključujući uklanjanje ruske kompanije za rudarstvo dijamanata sa liste kazni.
"Proces je bio težak i morali smo da se dogovorimo o nekim izuzecima, uključujući crvene dijamante", rekao je Sados.
Da bi se omogućilo ograničenje cene nafte, blok će morati da promeni postojeće zakonodavstvo. U junu su zemlje EU pristale na punu zabranu uvoza ruske nafte preko mora, dok je brodarstvo bilo pošteđeno ograničenja. Većina tih zabrana treba da stupi na snagu petog decembra.
G7, koja je usvojila ograničenje ranije ovog meseca, rekla je da želi da sporazum bude na snazi pre petog decembra.