Mario Draghi doneo je dašak poverenja na uzdrmana italijanska tržišta nakon što je postao premijer u februaru 2021, pokrećući reforme i gradeći dobar odnos s Briselom. Stoga je njegov skori odlazak još jedna stavka na sve većem spisku briga za italijansku privredu.
Očekuje se da će na italijanskim izborima u nedelju pobediti desničarska koalicija, donoseći novu neizvesnost za ulagače već zabrinute zbog rastućih kamata, energetske krize i potencijalne recesije. Takav ishod mogao bi pobuditi sumnju u reforme koje su zemlji uslov za dobijanje sredstava Evropske unije za ubrzani oporavak nakon pandemije.
"Očekujemo povećanu volatilnost na italijanskom tržištu akcija, ali bez ekstremnih promena uoči glasanja 25. septembra i u danima neposredno nakon toga", rekao je Fabio Caldato, partner u Olympia Wealth Managementu. "Naša je zabrinutost srednjoročna: sledeća će se vlada suočiti s teškom jeseni i izglednim socijalnim napetostima."
Opširnije
Moody's zbog političkog rizika smanjio rejting Italije na negativan
S&P je smanjio rejting za Italiju krajem jula
06.08.2022
Draghi odobrio veliki paket pomoći za Italijane pogođene inflacijom
Italijanska vlada odobrila je paket pomoći od oko 17 milijardi evra za zaštitu pojedinaca od inflacije.
05.08.2022
Stari politički lek za recesiju zbog inflacije ne deluje
Klasični lek političara za usporavanje ekonomije – fiskalni stimulusi – više nisu tako sigurna opklada jer bi mogli pogoršati inflaciju.
31.07.2022
Ipek Ozkardeskaya, viša analitičarka u Swissquoteu, smatra da će se politički rizici odraziti na italijanska tržišta obveznica, pri čemu bi bilo kakvo širenje raspona "spreada" između Italije i Nemačke potencijalno opteretilo evro, "što ove godine nije dobro za evropske akcije".
Do sada su tržišta bila relativno optimistična u pogledu izbornog rizika jer su čelnici krajnje desnice tokom kampanje ublažili svoj ton. Giorgia Meloni, za koju se smatra da će najverovatnije postati sledeća premijerka Italije, zagovarala je konstruktivnu saradnju s Briselom.
Glavni savetnik UniCredit grupe za privredu Erik F. Nielsen optimističan je da će Draghijev sveobuhvatni program reformi biti implementiran, što bi bila dobra vest za finansijska tržišta u zemlji.
Ipak, s obzirom na to da će se imenovanje kabineta verovatno dogoditi tek krajem sledećeg meseca, glavni test nove vlade verovatno će morati pričekati neko vreme, prema ekonomisti Goldman Sachs Grupe Svenu Jariju Stehnu.
Imenovanje ministara, posebno za resor finansija, biće ključno za tržišta jer žele pouzdanu osobu za upravljanje privredom, koja je kroz istoriju bila opterećena velikim dugom.
Prema stratezima Bloomberga, terminski odnos cene i dobiti indeksa FTSE MIB od 7,5 sugeriše da je značajan rizik uoči izbora već uračunat, dok porast 10-godišnjeg "spreada" prinosa između Italije i Nemačke iznad 200 baznih bodova naglašava tržišni skepticizam prema postizbornom putu Italije.
Donosimo rezime sektora koje pre izbora treba pratiti:
Finansije
Zajmodavci, uključujući Intesu Sanpaolo i UniCredit, osetljivi su na "spread" između italijanskog duga i nemačkih obveznica, koji bi mogao reagovati na ishod glasanja. Povećanje prinosa moglo bi opteretiti finansijske akcije, koje čine gotovo 30 odsto FTSE MIB-a.
Uprkos trenutnim makroizazovima, italijanske su banke zbog bolnog restrukturiranja proteklih godina u boljem stanju nego u prošlim krizama. Pritom bi zajmodavci u zemlji, zajedno s evropskim kolegama, mogli imati koristi u nadolazećim mesecima od viših kamatnih stopa koje povećavaju neto prihod od kamata.
Planirano povećanje kapitala banke Monte dei Paschi di Siena takođe će biti u fokusu jer zajmodavac nastoji da prikupi novi kapital i ukine oko 4.000 radnih mesta kao deo plana za povećanje rezervi kapitala i profitabilnosti.
"Italijanske banke i domaće kompanije mogle bi ponuditi zanimljive prilike ulagačima koji očekuju ponovnu eskalaciju italijanskih rizika nakon izbora, posebno s dospećem budžeta za 2023. i ograničenim fiskalnim prostorom zbog potrebe za potporama u vezi sa energijom", napisali su stratezi, uključujući Ceciliu Mariotti.
Komunalije, energija
Ta dva podskupa imaju zajednički ponder od oko 28 odsto u FTSE MIB-u, što ga čini potencijalno osetljivim na mere preduzete na lokalnom i nivou EU u borbi protiv rastućih cena energije. Italija je u maju povisila porez na dobit od energetske industrije s 10 na 25 odsto, a iz Enija su rekli kako će platiti vanredni porez od oko 1,4 milijarde evra.
Meloni je naznačila da će vlada koju ona bude vodila preduzeti mere za odvajanje troškova električne energije od cena gasa ako se u EU ubrzo ne pokaže napredak po tom pitanju. Prošle je nedelje Evropska komisija predstavila plan radikalne intervencije, ali zemlje članice, koje moraju potpisati predloge, još su podeljene oko detalja.
Kompanije pod državnom kontrolom
Najave promena vođstva u kompanijama pod državnom kontrolom, od kojih su neke među najvećim na milanskoj berzi, trebalo bi da budu objavljene u proleće. Fokus novog kabineta biće na čelnim pozicijama u kompanijama Enel, Eni, Terna, Poste Italiane i Leonardo.
"Vlada koju bi vodila Meloni mogla bi imati invazivniji uticaj na privredu i na preduzeća pod državnom kontrolom, takođe u smislu takozvane procedure Golden Power za očuvanje strateške imovine", rekao je Matteo Brancolini, upravnik fonda u milanskoj BPER Banci.
Telecom Italia
Italijanski zajmodavac kog država podupre verovatno će nakon izbora dati ponudu za mrežu Telecom Italia, izvestio je ovog meseca Bloomberg News. Draghijeva vlada već mesecima raspravlja o mogućem spajanju ultraširokopojasne mreže bivšeg telefonskog monopoliste i njegovog manjeg konkurenta Open Fibera, kog država podupire.
Melonina stranka Fratelli d'Italia pak promoviše plan da Telecom Italia postane privatan, odnosno da rasproda svoju imovinu u pokušaju da smanji gomilu dugova za više od pola.
Obveznice
Jaz između prinosa na italijanske i nemačke 10-godišnje obveznice bio je relativno stabilan poslednjih nedelja, odražavajući obećanja članova desne koalicije da će se pridržavati plana zemlje za trošenje sredstava EU za oporavak.
Ulagači i stratezi upozoravaju kako bi italijanski "spread" mogao preći godišnji vrhunac od 244 bazna boda ako, kao što se očekuje, desni savez preuzme vlast. U utorak je iznosio oko 227 baznih bodova.
Krediti
Prema Bloombergovom indeksu, marže za zajmoprimce visokog ranga u Italiji na višim su nivoima od onih zabeleženih tokom poslednjih državnih izbora 2018.
Iako je to delimično posledica rastućih kamatnih stopa u okruženju, kreditni rizik posebno je porastao za Italiju tokom 2022. Razlika u spreadu između italijanskih korporativnih izdavaoca i njihovih evropskih kolega najveća je u poslednje dve godine, prema glavnom evropskom odeljenju Bloomberg Intelligencea.
Čini se da se italijanske kreditne marže "već dosta smanjuju, prema iskustvu iz 2018", rekli su stratezi Bank of America, uključujući Barnabyja Martina i Ioannisa Angelakisa. "Rizici u vezi sa političkom neizvesnosti mogli bi Italiju vratiti u privredu niske produktivnosti i niskog rasta", napisali su u belešci, "ponovo podstičući zabrinutost oko održivosti duga".
- U pisanju teksta pomogli: Sonie Sirletti, Daniele Lepido, Alice Gledhill i Giulie Morpurgo.