Cilj AstraZenece je da više nego udvostruči svoj portfelj novih lekova protiv raka do kraja ove decenije, tražeći prvo mesto u kategoriji najunosnijih lekova na svetu.
Britanski proizvođač lekova dodao je sedam novih lekova protiv raka od 2014. godine, nakon što se izvršni direktor Pascal Soriot rizično kladio na onkološki sektor kako bi oživeo rast i sprečio neprijateljsko preuzimanje kompanije od Pfizera. Sada, sa uspešnim tretmanima za maligne bolesti pluća, jajnika i krvi, AstraZeneca je spremna da bude najbrže rastući proizvođač lekova protiv raka, rekao je šef onkološkog istraživanja Dave Fredrickson na najvećoj evropskoj konferenciji o raku u petak.
"Imamo priliku da budemo igrač broj jedan u onkologiji", rekao je Fredricson na marginama ESMO-a u Parizu. Udvostručenje broja novih lekova protiv raka je deo plana, rekao je on. "Naša strategija funkcioniše."
Stalni uspon kompanije je primer onoga što je potrebno za takmičenje na tržištu brendiranih lekova protiv raka koje je McKinsey & Co. u 2019. procenio na 143 milijarde dolara. Da bi nastavio svoj uspon, moraće da smeni lidere prodaje onkologije Bristol Mayers Squibb, Roche Holding i Merck & Co, prema Bloomberg Intelligence rang-listi. Astra je na šestom mestu od 2021. i moraće da zadrži svoj zamah nakon prošlogodišnje smrti njenog šefa onkologije Josea Baselgea.
Rast će doći zahvaljujući najsavremenijim tehnologijama koje koriste imunološki sistem pacijenata za borbu protiv raka, kao i ciljanih tretmana koji mogu pomoći da se eliminiše potreba za standardnom hemoterapijom, rekao je Fredrickson. Nedavni uspesi uključuju Enhertu, terapiju raka dojke nabavljenu kroz partnerstvo od 6,9 milijardi dolara koje je sklopljeno 2019. sa japanskim programerom Daiichi Sankyom.
Rezultati ispitivanja koji pokazuju potencijal leka za lečenje većeg broja pacijenata izazvali su retke ovacije na ključnoj američkoj konferenciji o medicinskoj onkologiji prošlog juna. To će verovatno postati vodeći tretman do 2026. godine, prema analitičarima koje je anketirao Bloomberg. Druge kompanije počinju da se fokusiraju na lekove koji dele Enhertuov pristup ubijanju ćelija raka.
Prodaja lekova protiv raka čini oko trećinu prihoda kompanije sa sedištem u Kembridžu. "Na putu je da postane jedan od lidera, ako ne i lider, u smislu veličine i rasta u oblasti terapije", rekao je Fredrickson.
Manji britanski rival GSK pokušava da oponaša uspeh AstraZenece. Pre sedam godina, GSK je prodao svoju paletu proizvoda protiv raka Novartisu u ugovoru koji je ojačao njegovo poslovanje sa vakcinama.
U julu, pod pritiskom aktivističkog akcionara Elliott Investment Management, GSK je odvojio svoj ogranak za zdravlje potrošača, sada poznat kao Haleon Plc, i obećao da će se fokusirati na unosnije inovativne lekove.
GSK je započeo svoj onkološki preokret pre nekih pet godina, angažujući veterana industrije i bivšeg izvršnog direktora AstraZeneca Lukea Mielsa da obnovi odeljenje. U 2018, izvršna direktorka Emma Walmsley pristala je da kupi kompaniju za istraživanje biotehnološkog lečenja raka Tesaro za 5,1 milijardu dolara, što je cena koju su investitori kritikovali kao visoku. Ti potezi još nisu pretvoreni u prodaju. U prvoj polovini godine, lekovi protiv raka činili su samo dva procenta prihoda kompanije, oko jedne petine prodaje ostvarene samo vakcinom protiv herpesa Shingrix.
"AstraZeneca gradi portfolio za rak i sigurno je jedan od svetskih lidera", rekla je Susie Jana, analitičarka Shore Capital Group iz Londona. "GSK ima put kojim treba da ide."