Da li ste znali da u Srbiji prema poslednjim podacima ima više od 22.500 registrovanih stanova koji se izdaju na dan i vode kao ugostiteljski objekti? I neregistrovanih je, nema sumnje, mnogo. A dok Evropa uveliko odbacuje takav koncept kratkoročnog iznajmljivanja stanova, Bloomberg Adria je istraživala zašto ovaj model doživljava ekspanziju u srpskoj prestonici.
Telekom Srbija je izdavanjem međunarodne korporativne obveznice u ponedeljak prikupio 900 miliona dolara. Juče je zlato postiglo novi rekord, dok je potražnja za sigurnim utočištem na tržištu nastavila da podiže vrednost ovom plemenitom metalu. Kada je reč o domaćim prilikama, analitičari Bloomberg Adrije očekuju da će se rast berzanskih indeksa u regionu nastaviti do kraja godine, čemu će najpre doprineti jaki makroekonomski pokazatelji koji su prisutni u najvećem delu regiona.
Na polju rizičnije imovine, i dalje se prebrojavaju "smrti" bitcoina. Procenjuje se da je izvorna kriptovaluta dosad umrla skoro 500 puta, a o čemu je tačno reč detaljnije možete saznati u posebnom tekstu.
U nastavku vam donosimo pet stvari koje treba da znate danas.
Jeftini letovi i skromni turisti spasavaju stan na dan u Beogradu
Kada je reč o izdavanju stanova na dan u Srbiji, Beograd kao glavni grad, logično, prednjači u tome. Samo na platformi Airbnb trenutno u prestonici ima oko 5.000 stanova koji su spremni da otvore vrata gostima iz sveta. Koncerti grupe Rammstein, u maju ove godine, vrlo lepo su pokazali da to što srpska prestonica trenutno ima nije dovoljno. Svi kapaciteti su bili popunjeni, a cene su bile vrtoglave. U kakvom kontekstu dolazi do bujanja ove grane i koje su njene negativne strane pročitajte na LINKU.
Vučić presekao: ne ide na BRIKS, ništa od susreta sa Putinom
Samit zemalja članica BRIKS-a počinje danas u Kazanju, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić ipak neće prisustvovati ovom događaju iako je tokom celog proteklog vikenda bilo neizvesno šta će odlučiti, pa je odluka odlagana do poslednjeg dana. Vučić će umesto toga započeti radnu posetu Slovačkoj tokom koje će učestvovati na trilateralnom samitu koji se održava u Komarnu. Odluka da ne ode na Samit dolazi posle telefonskog razgovora Vučića i predsednika Rusije Vladimira Putina. "Telefonski razgovor koji je Vučić imao sa Putinom meni ukazuje na jednu vrstu kontrole potencijalnih posledica po partnerstvo sa Rusijom zbog toga što on neće prisustvovati samitu", rekao je za Bloomberg Adriju programski direktor fondacije BFPE Stefan Vladisavljev.
NIS planira prvu korporativnu obveznicu
Naftna industrija Srbije (NIS) mogla bi da postane prva kompanija koja će na Beogradskoj berzi emitovati korporativnu obveznicu, a kojima Ministarstvo finansija planira da oživi srpsko tržište kapitala. Kako je navedeno u podnesku Beogradskoj berzi, NIS će o emisiji raspravljati na Skupštini akcionara zakazanoj za 15. novembar. Emisija prve u istoriji obveznice NIS biće jedna od dve tačke na dnevnom redu, kaže se u kratkom podnesku bez dodatnih detalja.
Niko neće u poreznike - Misija MMF-a priskače u pomoć
Poreska uprava postala je tačka na koju Međunarodni monetarni fond (MMF) često baca svetlo. Rešavanje problema manjka zaposlenih u toj upravi biće jedna od tema novog aranžmana sa MMF-om pod nazivom Instrument za koordinaciju politika, koji je savetodavnog karaktera i biće na snazi od kraja ove do kraja 2027. godine. Broj poreznika u zemlji se smanjuje iz godine u godinu, a jedan od uzroka su verovatno i niske plate. "Tamo radi malo ljudi, starija je struktura i mnogo ljudi se penzioniše", napomenuo je u razgovoru za Bloomberg Adria TV profesor Mokrogorske poslovne škole i bivši član Fiskalnog saveta Vladimir Vučković.
Sledi...
Ovog utorka domaća javnost pratiće pomenuti samit lidera Srbije, Slovačke i Mađarske u Komarnu. Pažnja svetskih medija biće usmerena na samit zemalja BRIKS-a, ali i na sastanke predstavnika MMF-a i Svetske banke, koji traju do 25. oktobra.
Bloomberg TV intervjuisaće predsednicu Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde.
Na portalu Bloomberg Adria danas čitajte o zemljotresu na srpskom tržištu nekretnina i putu Srbije u Jedinstvenu zonu plaćanja u evrima (SEPA). A ukoliko ste propustili, sadržaj Bloomberg Businessweek Adria za septembar možete pogledati OVDE.