Među više od 10.000 dece koja se nadmeću u Ligi za decu, malo više od 300 čine devojčice. Liga koju organizuje Fudbalski savez Makedonije (FFM) predstavlja organizovani sistem takmičenja za decu od sedam do 12 godina.
Odnos dečaka i devojčica u konkurenciji u toj zemlji pokazuje da se od 2021. malo toga promenilo kada je reč o ženskom fudbalu. Tadašnje istraživanje UEFA o makedonskom fudbalu, koje je sprovela agencija Nielsen, pokazalo je da 41 odsto ispitanika misli kako je glavna prepreka ženskom fudbalu to što se ovaj sport smatra muškim. Evropski prosek za ovo pitanje je 20 odsto.
Na pitanje kakav je njihov stav o ženskom fudbalu, samo devet odsto ispitanica reklo je da je to sport prikladan za devojčice. Evropski prosek je 24 odsto.
Opširnije
Everton preuzima vlasnik fudbalskog kluba Roma
Američki milijarder Dan Friedkin i vlasnik Evertona Farhad Moshiri postigli su dogovor o preuzimanju tokom vikenda.
23.09.2024
Federer o novim planovima za Lejver kup: tiče se žena, ali i drugih tržišta
Na Lejver kupu, turniru koji je osnovao Roger Federer 2017, ubuduće bi mogle da učestvuju i žene.
20.09.2024
Digitalna (r)evolucija na Euru 2024: Kako tehnologija menja fudbal
Evropsko prvenstvo u fudbalu Euro 2024 završeno je pobedom Španije u finalu.
15.07.2024
Euro 2024: Koliko će Nemačka zaraditi od turizma?
Nemačka predviđa značajan ekonomski prihod od međunarodnog turizma, zbog Evropskog prvenstva u fudbalu koje se igra u toj zemlji.
01.07.2024
Devojke vole fudbal: roditelji prave problem?
"U ženskom fudbalu nikad nismo imali dovoljno brojeva, još uvek se suočavamo sa stereotipima roditelja. Devojčice imaju veliku želju, ali nailazimo na probleme od njihovih roditelja", kaže u razgovoru za Bloomberg Adriju Slave Velkov, šef stručnog štaba ženskog prvoligaša Tiveria Brera iz Strumice.
Ovo je jedini makedonski ženski klub koji ima stranog strateškog partnera. Klub je nedavno iz udruženja građana prerastao u deoničko društvo i prvi je klub koji je potpisao profesionalne ugovore sa svojim fudbalerima. Klub je, inače, deo kluba Brera Strumica, čiji je predsednik jedan od najboljih makedonskih fudbalera svih vremena, Goran Pandev. Tiveria Brera je već osam godina u prva tri mesta na tabeli Prve makedonske fudbalske lige za žene.
"Mogu hrabro da kažem da bismo bili konkurentni ostalim ligašima iz regije, poznajući ostale lige iz susedstva, gde je slična situacija jer imaju iste probleme. Samo dve do tri ekipe su u borbi za prvaka", kaže Velkov.
Problem za selekciju je i mali broj takmičarskih ekipa. U izjavi za Bloomberg Adriju Kiril Izov, trenutni selektor ženske A reprezentacije, kaže da zapošljavanje uvek zadaje glavobolju.
"Stvarno smo ograničeni u izboru kvalitetnih devojaka koje bi igrale za reprezentaciju i koje bi mogle biti konkurentne devojkama u većim i razvijenijim zemljama, ali smo ipak uspeli da napredujemo i u poslednje vreme nismo toliko inferiorni", kaže on.
Loša medijska pokrivenost tera sponzore
Osim osuda, problem je i novac. Interesovanje privatnog sektora za ulaganje u ženski fudbal je slabo. Izov kaže da su slaba posećenost na mečevima i slabo medijsko interesovanje razlog zbog kojeg firme ne pronalaze korist za ulaganja.
FFM ima strategiju "više žena, više golova", koja utvrđuje kriterijume za poboljšanje uslova za razvoj ovog sporta. Ispunjenje kriterijuma doneće klubovima bolju reputaciju, a time i veće interesovanje među devojkama, rekao je za Bloomberg Adriju Zlatko Andonovski, portparol FFM-a.
Prema njegovim rečima, iako FFM reprezentacijama pruža jednake uslove bez obzira na pol, muška fudbalska reprezentacija ima znatno više sponzorskih ugovora u odnosu na žensku. Ipak, ideja je da se kroz sponzorske inicijative, i unutar samih korporacija, razvije veće interesovanje za podršku ženskom sportu.
"Premošćivanje ovog jaza zahtevaće veću vidljivost ženske reprezentacije, poboljšanu medijsku pokrivenost i prikazivanje rastućeg globalnog interesovanja za ženski fudbal", kaže Andonovski.
Kako bi povećao interesovanje za ženski fudbal, FFM već četiri godine sprovodi projekat "Fudbal u škole". Ove godine u projekat je uključeno 30 škola, a broj devojčica iz trećih, četvrtih i petih razreda koje treniraju varira između 15 i 20 po generaciji iz svake škole.
Raduje i činjenica da više od trećine devojčica koje se bave školom fudbala nastavlja s aktivnostima u klubovima u Severnoj Makedoniji, kaže Andonovski.
Iako FFM poslednjih godina ulaže u infrastrukturu, kroz projekte koje organizuju UEFA i FIFA "Hat-trick", još uvek nedostaju tereni koji će biti samo za ženski fudbal.
"Mnogi klubovi i timovi dele terene s muškim timovima, a broj terena za ženski fudbal je ograničen. Naravno, to predstavlja izazov za ekipe iz ženske fudbalske lige, ali takav je princip i u mnogim razvijenijim zemljama fudbala", zaključuje Andonovski.