Bloomberg Adria je istraživala kako u Srbiji operišu fantomska preduzeća i zašto izvoz usluga snažno raste. Zvanična statistika pokazala je blagi rast plata u zemlji. Analizirali smo i stanje na tržištu nafte. U nastavku pročitajte pet stvari koje treba da znate danas.
Šta se krije iza stotine pronađenih fantomskih firmi u Srbiji?
Poreska policija je u prvoj polovini 2024. otkrila 74 fantomska preduzeća, dok ih je u isto vreme 2023. godine bilo 89, kažu za Bloomberg Adriju u Poreskoj upravi Srbije.
Iako je broj takozvanih fantomskih firmi ove godine u odnosu na isti period 2023. smanjen za 16,85 odsto, poreznici naglašavaju da je uočen generalni trend porasta ovakvih, nezakonitih, privrednih subjekata. "Oni su osnovani sa namerom da drugim privrednim subjektima pomognu u izbegavanju plaćanja javnih prihoda. Zbog toga su u žargonu poznati kao 'fantom' preduzeća."
Koordinator Mreže za poslovnu podršku Dragoljub Rajić navodi za Bloomberg Adriju da su pomenute firme najprepoznatljivije po tome što nemaju nijednog ili imaju samo jednog zaposlenog i da su najčešće u građevinarstvu i uslugama, ali da među njima ima i konsultantskih firmi i PR i marketinških agencija. Više o ovoj temi čitajte na LINKU.
Prosečna plata se oporavlja, ali je i dalje ispod 100.000 dinara
Prosečna neto zarada u Srbiji u julu, nakon junskog pada, krenula je da se oporavlja. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), prosečna zarada bez poreza i doprinosa iznosila je u julu 97.835 dinara. Istog meseca, prosečna bruto zarada bila je 135.195 dinara.
U poređenju sa istim mesecom prethodne godine, prosečna bruto zarada za jul 2024. godine nominalno je veća za 16,9 odsto, a realno za 12,1 odsto, dok je prosečna neto zarada nominalno veća za 16,8 odsto, odnosno 12 odsto realno.
Medijalna neto zarada za jul 2024. godine iznosila je 76.000 dinara, što znači da je polovina zaposlenih ostvarila zaradu do navedenog iznosa.
IT i razvoj poslovanja vode izvoz srpskih usluga do novog rekorda
Izvoz usluga u Srbiji u prvih sedam meseci postigao je dvocifreni rast, što je daleko veća stopa rasta od one koju je zabeležio izvoz roba u istom periodu. Skok i dalje predvodi IT sektor, a stručnjaci očekuju da će ta industrija dovesti ukupan izvoz usluga u zemlji na dosad najviši nivo.
Podaci Privredne komore Srbije (PKS) pokazuju da je u periodu januar - jul 2024. izvoz robe iz Srbije iznosio 17,1 milijardu evra, što je za oko 1,2 odsto više u odnosu na isti period 2023. "S druge strane, ukupan izvoz sektora usluga u Republici Srbiji u istom periodu iznosio je 8,1 milijardu evra i veći je za oko 13,3 odsto u odnosu na isti period 2023. godine", rekao je za Bloomberg Adriju viši analitičar u PKS Nikola Ranković.
Ukoliko se pogleda struktura sektora usluga u prvoj polovini 2024, najveći individualni činilac bile su IT usluge, sa ukupnom vrednošću izvoza od 1,9 milijardi evra, ističe on. Procenjuje da je - imajući u vidu progresivni razvoj IT sektora poslednjih godina u Srbiji - realno očekivati da i u ovoj godini bude zabeležen rekordni nivo i izvoza, ali i suficita u razmeni usluga.
Cena nafte raste, koliko će još dugo?
Cena nafte na svetskom tržištu porasla je u poslednje dve nedelje nakon smanjenja kamatnih stopa Federalnih rezervi i Evropske centralne banke, ali i novih tenzija na Bliskom istoku. Vrednost globalne referentne nafte brent trenutno iznosi oko 75 dolara po barelu, dok je pre samo dve nedelje bila ispod 70 dolara po barelu.
Ukoliko se pogledaju fjučersi brenta, očekuje se da cena nafte u periodu do kraja godine, pa i u prvom kvartalu sledeće, neće nastaviti da raste i da će se kretati od 73 do 75 dolara po barelu. Brent je jedan od glavnih globalnih pokazatelja cena sirove nafte i koristi se kao referentna cena za oko dve trećine svetske trgovine naftom.
Tržište zasad ne očekuje drastične skokove ove sirovine koja je tokom energetske krize 2022. godine dostigla 120 dolara po barelu i povukla rast svih ostalih cena.
Sledi...
U Domu Narodne skupštine u četvrtak će se nastaviti vanredna sednica na čijem je dnevnom redu rebalans budžeta i još šest tačaka.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović sastaće se s ministrom energetike Azerbejdžana Parvizom Shahbazovom. Planirano je potpisivanje ugovora o snabdevanju gasom iz Azerbejdžana, kao i Memoranduma o razumevanju o saradnji u oblasti zelene energije.
Republički zavod za statistiku objaviće indekse prosečnih cena spoljne trgovine za period januar-jul 2024.
U Italiji počinje sastanak o poljoprivredi grupe država s najvećim naprednim privredama - G7. Trajaće do 28. septembra.
Sjedinjene Američke Države će izbaciti nove podatke o nezaposlenosti, trajnim dobrima i revidiranom bruto domaćem proizvodu. Hongkong će izvestiti o trgovini, a Singapur o industrijskoj proizvodnji. Švajcarska i Meksiko će odlučiti o daljem kretanju kamatnih stopa.