Vest da je preminula Susan Wojcicki, u svojoj 56. godini života, obišla je svet u subotu. Imala je impresivnu karijeru u eri razvoja i zamaha interneta: u prvim danima rada Googlea, Wojcicki je bila njegov izvršni direktor, ali pre svega ostaje upamćena kao dugogodišnji čelnik YouTubea.
Prema objavama njenog supruga Dennisa Tropera na društvenim mrežama, Wojcicki je preminula nakon dvogodišnje bitke sa rakom. Istim povodom se oglasio i Sundar Pichai, izvršni direktor Alphabet Inc, matične kompanije YouTubea.
Opširnije
Sud u SAD utvrdio da Google drži monopol, očekuje se žalba
Kompanija je, prema navodima iz presude, monopolizovala tržište pretrage kroz sklapanje ekskluzivnih poslova.
06.08.2024
Google pod lupom britanskih regulatora zbog Anthropica
Googleovo partnerstvo sa startapom Anthropic podrobnije će ispitati britanski antimonopolski nadzorni organ.
30.07.2024
OpenAI testira nove AI funkcije pretrage i time izaziva Google
Startap OpenAI dozvoljava ograničenoj grupi korisnika da testira novi skup funkcija za pretragu.
29.07.2024
Prihodi Alphabeta porasli na krilima klauda
Prodaja, isključujući isplate partnerima, iznosila je 71,36 milijardi dolara u drugom tromesečju
24.07.2024
Za porodicu je ova godina, inače, veoma teška. U februaru je preminuo sin Susan i Dennisa, Marco (19), od - kako se navodi - predoziranja. Godinu pre toga, Susan je objavila planove o napuštanju kompanije za video-sadržaj kako bi se fokusirala na "porodicu, zdravlje i lične projekte", rečeno je tada, a ni ona ni YouTube nisu iznosili podatke o njenom zdravlju.
Wojcicki je na čelu jedne od najpopularnijih platformi na mreži bila od 2014. do 2023. godine. Ne bismo pogrešili ako bismo rekli da je Susan među prvim pionirima, začetnicima interneta, budući da je davne 1998. zajedno sa Sergeyom Brinom i Larryjem Pageom u svojoj garaži krenula da radi na Googleovom pretraživaču.
"Ljudi žele da vide druge ljude iz celog sveta", rekla je Wojcicki za NewYork Times 2014. godine, piše Bloomberg. "Oni vole svoju televiziju i emisije, ali su takođe zainteresovani da vide nove i različite kreatore i nove, različite tipove videa."
Ne samo da je bila vizionar u svom domenu, već je imala sluha i za marketing. Čim je došla na čelo YouTubea fokusirala se na premijum oglašavanje, kao i na muzičke i dečje aplikacije, zahvaljujući čemu je postignut interni cilj kompanije od milijardu sati gledanja dnevno.
Kasnije su se, međutim, mnogi od tih planova rasplinuli zbog upliva politike i propagande na osnovu nacionalnosti i religije. Nakon odabira Donalda Trumpa za predsednika SAD 2016. godine, YouTube se suočio sa stalnim kritikama da su njegovi algoritmi za preporuke zadržavali gledaoce u tzv. "eho komorama" i "hranili ih čistim lažima".
Usledio je i bojkot oglašivača, a američka vlada je 2019. tužila kompaniju zbog kršenja zakona o privatnosti dece na mreži.
Wojcicki je nakon toga provela nekoliko godina radeći na popravljanju štete, pri čemu je znatno uspela da povrati reputaciju YouTubea, barem u osnovnom poslovanju. Prodaja reklama se više nego utrostručila u odnosu na 2017, na 29,2 milijarde dolara u 2022. godini.