Ministarstvo privrede Srbije objavilo je javni poziv za dodelu 50 miliona dinara poslodavcima koji obučavaju učenike završnih godina, u školskoj 2024/25. godini na dualnim obrazovnim profilima.
Sredstva za realizaciju programa su bespovratna i namenjena su za jačanje kapaciteta poslodavaca uključenih u dualno obrazovanje.
„Sredstva se mogu koristiti za finansiranje dela naknade za učenje kroz rad koju poslodavci isplaćuju učenicima koji pohađaju završnu školsku godinu u školskoj 2024/25. godini na dualnim obrazovnim profilima ili za sufinansiranje instruktora za učenje kroz rad”, navodi se u javnom pozivu Ministarstva privrede.
Opširnije
Školovanje po dualnom modelu sve popularnije, 85 odsto mesta popunjeno
Rezultati upisa u školsku 2024/2025. po dualnom modelu obrazovanja pokazuju da se sve veći broj učenika opredeljuje za takav način školovanja.
24.07.2024
U rukama i zanat i plata - država podstiče učenike za dualno obrazovanje
Učenici koji se ove školske godine opredele za neko od 28 deficitarnih zanimanja po dualnom modelu obrazovanja, mogu da računaju na dodatni novac države.
08.07.2024
Dualno obrazovanje – „tajno oružje“ uspešnih ekonomija
Dok se značajni rezultati dualnog obrazovanja kod nas tek očekuju u narednim godinama, iskustva brojnih ekonomija širom sveta pokazala su da i pre otpočinjanja karijere jedne osobe upravo ovakav vid edukacije pravi komparativnu prednost za čitave države.
08.02.2024
Poslodavci mogu da dobiju bespovratna sredstva srazmerno broju učenika završne godine školovanja sa kojima poslodavac ima zaključen ugovor o učenju kroz rad, a koja po učeniku ne može biti manja od 17.000 dinara.
Program sprovodi Ministarstvo privrede u saradnji sa Kancelarijom za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija.
Ukupno 98 miliona za podršku dualnom obrazovanju
Pored 50 miliona dinara namenjenih poslodavcima, ove godine Kancelarija za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija raspisala je i dva konkursa u vrednosti od 48 miliona dinara za dodelu bespovratnih sredstava u školskoj 2024/25. godini.
Više od polovine dualaca uz dodatnu podršku države
Jedan od njih odnosi se na učenike koji se školuju na dualnim obrazovnim profilima za neko od 28 deficitarnih zanimanja.
Naime, učenici koji se ove školske godine opredele za neko 28 deficitarnih zanimanja po dualnom modelu obrazovanja, imaće dodatni novac od države. Na ovaj način učenicima će biti omogućeno da im za sve tri godine, pored zakonom propisane naknade za učenje kroz rad, u neto visini od najmanje 70 odsto minimalne cene rada po satu, iz republičkog budžeta bude isplaćeno po još 5.000 dinara mesečno. Država će uplaćivati novac učenicima preko namenskog računa koji će im biti otvoren u Poštanskoj štedionici devet meseci tokom godine.
Prema rezultatima prvog upisnog kruga u školsku 2024/25, od ukupnog broja đaka koji su odabrali dualni model obrazovanja, preko 55 odsto učenika (oko 2.000) odlučilo je da se školuje za neko od deficitarnih zanimanja.
Drugi konkurs odnosi se na poslodavce za subvencionisanje dela naknade (50 odsto) za učenje kroz rad učenicima koji se školuju na dualnim obrazovnim profilima za deficitarna zanimanja.
Teorija u školi, praksa u firmi
Podaci Privredne komore pokazuju da je skoro 16 hiljada učenika iz 186 srednjih stručnih škola do sada bilo uključeno u model dualnog obrazovanja i imalo priliku da se susretne sa realnim radnim okruženjem u nekoj od 950 kompanija.
Podsećamo, Zakon o dualnom obrazovanju donet je 2017. godine. To je model obrazovanja u kojem učenici teoriju uče u školi, a praktična znanja i veštine stiču kod poslodavaca tokom procesa koji se naziva "učenje kroz rad". Kompanije koje učestvuju u modelu dualnog obrazovanja moraju da ispune propisane uslove za akreditaciju.
Dualno obrazovanje u Srbiji je najzastupljenije u sektorima metalske i mašinske industrije (posebno iz auto-industrije), prehrambene, tekstilne, drvne, građevinarstva, turizma i ugostiteljstva, trgovine i saobraćaja (logistika i špedicija, avio-saobraćaj), pokazuju podaci PKS.