Nedelja je počela turbulentno, rasprodajom različitih klasa imovine na svetskim tržištima. Investitori gube apetit za rizikom i traže sigurnija utočišta za ulaganje, dok raste zabrinutost za privredu SAD.
Najveće američke kompanije su u ponedeljak bile u crvenom, mada su se kasnije blago oporavile, a svetska rasprodaja je najviše pogodila azijska tržišta. Udarac osećaju i nafta, gas, kriptovalute...
Ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
Tržišna nestabilnost uzdrmala investitore
U ponedeljak je došlo do masovne rasprodaje različitih klasa imovine na globalnom planu, dok se investitori okreću sigurnim lukama i obveznicama. Tržišna nestabilnost ih je primorala da osiguraju obveznice i dolar, a kretanja na tržištu svopova sugerišu na smanjenje kamata Feda na vanrednom sastanku.
Situacija je slična i kod ostalih velikih centralnih banaka, pa investitori i od njih očekuju brža smanjenja kamata nego ranije. U međuvremenu, najveće tehnološke kompanije iz SAD posrnule su u ponedeljak, a najviše Nvidia - za čak 17 odsto u jednom momentu. Ipak, kompanija je kasnije ublažila pad, ali je svakako bila u crvenom po otvaranju berze. Za njom su padale i akcije Applea, Microsofta, Amazona, Mete i Tesle, koje su se u ponedeljak kasnije blago oporavile.
Najgore su prošla tržišta u Aziji, pri čemu su indeksi Nikkei i Topix u ponedeljak pali 12 odsto, i tako ušli u "bear market".
Pritisak se prelio na gas, naftu, kripto
Referentni fjučersi gasa pali su čak 4,5 odsto na početku nedelje, nakon što su porasli 13 odsto prošle sedmice. Pad cena evropskog gasa zapravo je posledica rasprodaje na tržištu nafte i širim finansijskim tržištima. Inače, to se desilo u danu kada je potpisan memorandum o povezivanju Srbije i Rumunije gasovodom, o čemu možete više saznati na LINKU.
U ponedeljak je došlo i do pada cena nafte, zbog sve žešćih tenzija na Bliskom istoku, ali i do slabljenja kriptovaluta. Bitcoin je u jednom trenutku pao čak 14 odsto, a ether nije bio na tako niskom nivou od 2021. godine.
Taj pad je očigledna posledica svetske rasprodaje akcija, što dalje odražava zabrinutost oko ekonomskih izgleda i pitanja da li će velika ulaganja u veštačku inteligenciju (AI) ispuniti pompezna obećanja. Više o tome saznajte na LINKU.
Vanredno rezanje kamata glavna tema
Pad akcija i fjučersa na akcije u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), pretežno vođen tehnološkim sektorom, prelio se na ostala tržišta kapitala širom planete, a prema mišljenju profesora škole Wharton na Univerzitetu u Pensilvaniji Jeremyja Siegela, Fed bi trebalo da smanji kamate pre septembarskog sastanka, i to za 75 baznih poena.
S druge strane, Peter Kinsella iz UBP-ja rekao je da vanredno smanjenje stopa Feda nije samo malo verovatno, već bi takođe rizikovalo da izazove šokove širom tržišta i unese više panike. Slično mišljenje izrazio je i Bloombergov kolumnista Marcus Ashworth.
Više o tome u kom pravcu razmišljaju analitičari nakon pada tržišta, saznajte na LINKU.
Posao i lični podaci
Bloomberg Adria je istraživala koje osetljive, lične podatke poslodavac (ne) sme da traži od vas, što je važno jasno razgraničiti, budući da je linija između legalnog i ilegalnog sticanja ove vrste podataka ponekad veoma tanka.
Sa stanovišta primene zakona, "da bi obrada podataka o ličnosti bila dozvoljena u bilo kojoj oblasti društvenog života, pa i u oblasti rada, najpre je potrebno da bude u skladu sa posebnim propisima koji uređuju predmetnu oblast/delatnost, da postoji odgovarajući pravni osnov, u smislu člana 12 Zakona, da se obrada vrši u skladu sa načelima obrade iz člana 5 ovog zakona, kao i u skladu sa drugim odgovarajućim pravilima i obavezama propisanim ovim zakonom, u zavisnosti od činjenica i okolnosti u svakom konkretnom slučaju", kažu iz službe Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
U kojim situacijama poslodavac prelazi dozvoljenu liniju, pročitajte na LINKU.
Sledi...
Početak predizborne kampanje Kamale Harris, potpredsednice SAD i kandidatkinje vladajućih Demokrata na predsedničkim izborima.
Komemorativna svečanost povodom 79. godišnjice nuklearnog napada SAD na Hirošimu.
Ministar unutrašnjih poslova Austrije Garhard Karner u poseti Srbiji.