Drugog dana avgusta, dok jedni obilaze svetske gradove ili rade na daljinu s egzotičnih ostrva, a drugi uživaju u odmoru na moru ili planini, Bloomberg Adria vas informiše o najaktuelnijim dešavanjima iz sveta finansija, domaće i globalne ekonomije, sporta, kriptovaluta i investiranja.
Ovo leto je puno dešavanja, stoga skuvajte prvu jutarnju kafu i da krenemo redom. Donosimo pet stvari koje treba da znate danas.
Kripto u krizna vremena
Bitcoin generalno ima pozitivnu korelaciju sa tehnološkim kompanijama, međutim, budući da su kriptovalute mlada klasa imovine - tek treba da se profilišu u svetu finansija i investiranja. Situacija se svakako dodatno komplikuje kada nastupi kriza i kada se granice pozitivnih i negativnih korelacija zamute i izbrišu.
Tada poseban problem predstavljaju upravo mlade klase imovine, za koje još uvek ne možemo da tvrdimo kako se tačno kreću i koje klase imovine prate. Za Bloomberg Adriju na to pitanje odgovara Mihailo Đurđević, analitičar tržišta akcija u Senzal Capitalu.
Na LINKU saznajte kakva je korelacija bitcoina i indeksa Nasdaq 100, i da li vam je potreban investicioni portfolio u kriptovalutama.
Raste BDP Srbije
Prema fleš proceni, bruto domaći proizvod Srbije rastao je 4,2 odsto u drugom tromesečju 2024. godine, a prema visokofrekventnim podacima primećeno je da podsticaj tom rastu daje skok potrošnje - od oko osam odsto međugodišnje u drugom kvartalu, kažu analitičari BBA.
Na nivou cele godine, očekuje se rast BDP-a za 3,5 odsto, premda će treći i četvrti kvartal biti slabiji od prve polovine godine, usled efekata visoke baze iz 2023. Takođe, može se očekivati da se rast direktnih stranih investicija prelije na brži rast industrijske proizvodnje.
Istovremeno, posebno ako ste poslodavac, zanimaće vas da pročitate šta bi srpskim kompanijama mogao doneti očekivani investicioni rejting zemlje.
Kako se kotiraju Jokić i Đoković na OI?
Sastavljena je lista najplaćenijih sportista koji učestvuju na ovogodišnjim Letnjim olimpijskim igrama u Parizu, a među njima su i dvojica iz Srbije. Po ukupnoj zaradi ostvarenoj u poslednjih 12 meseci, zaključno sa 30. junom, definitivno prednjače košarkaši, onda golferi, pa teniseri.
Na prvom mestu liste je golfer Jon Rahm iz Španije, a koje pozicije zauzimaju Novak Đoković i Nikola Jokić pročitajte na LINKU. Ukupna zarada teniskog asa u pomenutom periodu iznosi 38,7 miliona dolara, dok je Jokić zaradio znatno više, čak 54,7 miliona dolara.
Banke profitirale u drugom kvartalu
Evropske banke su nadmašile očekivanja svojim dobrim poslovnim rezultatima i u drugom kvartalu ove godine, a ističu se Barclays Plc, ING Groep NV, Societe Generale SA i Credit Agricole SA. Međutim, i tu ima značajnih razlika - neke su pobedile na više frontova, a neke samo na jednom.
Na primer, dok je Credit Agricole uvećao samo prihode, za 1,8 odsto, francuska banka Societe Generale uvećala je i prihode i profit. ING Groep NV, najveća banka u Holandiji, zabeležila je još veći profit, o čemu možete čitati na LINKU.
Kada je reč o tržištu Srbije, najveća banka koja na njemu posluje - Banca Intesa Beograd, podigla je profit za više od 20 odsto, na 124,57 miliona evra u prvih šest meseci 2024. godine.
Sledi...
SAD treba da objavi podatke o zapošljavanju, odnosno o stopi nezaposlenosti, kao i ceni rada po satu. Srednja procena je da stopa nezaposlenosti ostaje na istom nivou kao i prošlog meseca, a to je 4,1 odsto.
Japan takođe treba da izvesti o stopi nezaposlenosti, dok se evropske zemlje mahom bave stanjem trgovine, potrošnjom, inflacijom. Podsećamo da je inflacija u zoni evra neočekivano ubrzala, a posebno u Nemačkoj.
U petak se u Bujanovcu sastaju predsednici Srbije i Severne Makedonije, Aleksandar Vučić i Gordana Siljanovska Davkova.