U nedelji za nama došlo je do promena u zakonodavnoj vlasti Velike Britanije, laburisti su ponovo osvojili većinu, a Keir Starmer – mesto premijera. Drugi izborni krug u Francuskoj Emmanuelu Macronu je doneo razlog da odahne, jer Marine Le Pen i njeno Nacionalno okupljanje nisu uspeli da osvoje apsolutnu većinu. S druge strane, pravo iznenađenje došlo je sleva, pa predsedniku neće biti lako da formira vlast bez ustupaka.
Ove nedelje nas čeka mnoštvo podataka, susreta najviših zvaničnika, ali i bitna monetarna odluka na domaćem planu. Evo šta to treba da znate ove nedelje:
NBS odlučuje o kamatama
Narodna banka Srbije je u junu, sledeći primer Evropske centralne banke (ECB), smanjila cene zaduživanja za 25 baznih poena. Ovog meseca je sastanak NBS zakazan pre sednice ECB, a ni na jednoj od te dve se ne očekuje nastavak monetarnog popuštanja.
Narodna banka, kako su ranije naveli analitičari, ima i veći manevarski prostor, jer je inflacija u maju ušla u granice cilja NBS, a takođe na raspolaganju ima i dodatne mere za istiskivanje viška likvidnosti iz sistema.
Finansijski sektor u Srbiji je već oborio jednogodišnja inflaciona očekivanja na cilj NBS, dok privrednici očekuju da će inflacija na željenom nivou biti u maju 2026. godine.
Powell pred Senatom
Predsednik Federalnih rezervi Sjedinjenih Američkih Država Jerome Powell u utorak će svedočiti pred Senatovim komitetom za bankarstvo, kao što to redovno čini dvaput godišnje.
Federalne rezerve su inače u junu odlučile da ne menjaju cene zaduživanja, pa su kamate u SAD ostale na najvišem nivou u poslednje 23 godine.
Centralni bankari su tada rekli da očekuju da ove godine kamate budu smanjene samo jednom, mada nedavna kretanja na tržištu svopova pokazuju da bi cene zaduživanja mogle biti smanjene i dva puta.
Nemačka inflacija
Inflacija u evrozoni je usporila u junu - što je dokaz da pritisci na cene postepeno popuštaju i da se rast cena kreće ka cilju Evropske centralne banke od dva odsto.
Prema preliminarnim podacima za jun, potrošačke cene su na međugodišnjem nivou rasle 2,5 odsto prošlog meseca, što je pad sa 2,6 odsto u maju. Bazna inflacija, koja isključuje artikle sa promenljivim cenama kao što su hrana i energija, neočekivano je ostala nepromenjena na 2,9 odsto.
Novi podaci iz Nemačke donose potpuniji uvid o inflaciji u najvećoj privredi evrozone, što je za Srbiju bitno kako zbog činjenice da se najveći deo javnog duga nalazi u evrima, tako i zbog spoljnotrgovinske saradnje sa Berlinom.
Kreće sezona kvartalnih izveštaja
Nakon prazničnog vikenda tokom kog su u Sjedinjenim Američkim Državama proslavljali Dan nezavisnosti a berze su bile zatvorene, ove nedelje počinje sezona objavljivanja kvartalnih izveštaja o poslovanja, a na red su došle velike bankarske grupacije.
Ove nedelje će o svom poslovanju izvestiti kompanije Citigroup, JPMorgan, Wells Fargo i Bank of New York Mellon, a analitičari kažu da bi izveštaji mogli da pokažu skok prihoda od investicionog bankarstva.
Energetska kompanija BP ove nedelje će održati virtualni događaj na kom će biti predstavljene nove projekcije u vezi sa energetikom.
Sledi danas...
Premijer Indije Narendra Modi nalazi se u dvodnevnoj poseti Rusiji, dok će u Južnoj Koreji prvi put u istoriji doći do štrajka zaposlenih u kompaniji Samsung. Štrajk će trajati do 10. jula.
Biće objavljeni podaci o raspoloženju investitora u evrozoni.