Evropska unija (EU) neznatno je revidirala svoje predložene tarife na električna vozila uvezena iz Kine, nakon što je dobila više informacija od pogođenih kompanija. Kineska kompanija koja je najbolje prošla je BYD i tarifa na uvoz njenih vozila iznosiće 17,4 odsto.
Borba na tržištu električnih vozila uveliko traje. Volkswagen je objavio da ulaže u Rivian do pet milijardi dolara, Rimac je predstavio projekat robotaksija koji se na ulicama Zagreba očekuje za dve godine, a pogledajte i kako izgleda Ferrarijeva fabriku za proizvodnju prvih električnih superautomobila.
Pročitajte i kako je dečko od milijardu dolara promenio blokčejn.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
Deset najzastupljenijih biznisa Rusa u Srbiji
Ukupan broj firmi, odnosno preduzetnika i privrednih društava, koje su u Srbiji osnovali ruski državljani uvećao se za dve i po godine za više od 1.000 odsto. Tako je poslednjeg dana 2021. godine u Registru privrednih subjekata bilo samo 296 preduzetnika i 721 privredno društvo čiji su osnivači fizička i pravna lica iz Ruske Federacije, što je ukupno 1.017 firmi.
Za nepune dve i po godine ovaj broj je mnogo veći jer sada, kako su za Bloomberg Adriju naveli u Agenciji za privredne registre (APR), ima ukupno 11.081 takvih firmi.
Najveći broj Rusa koji su se, barem privremeno, nastanili u našoj zemlji bavi se poslovima iz oblasti IT-ja i računarskog programiranja, ali sve više ruskih državljana ulazi u ugostiteljstvo i uslužne delatnosti pa otvaraju restorane, kafiće, frizerske i modne salone.
Kako su za Bloomberg Adria naveli u APR-u, već prve godine masovnijeg dolaska (2022) Rusi su registrovali najveći broj preduzetničkih firmi iz oblasti programiranja i IT-ja, a tek u 2023. i 2024. počeli su u većoj meri da otvaraju ugostiteljske objekte i salone lepote.
Hrvatska izdaje nove narodne obveznice od 750 miliona evra
Novo izdanje državnih obveznica Hrvatske koje su namenjene malim ulagačima biće emitovano na rok od tri godine, a država očekuje da će da prikupi 750 miliona evra, najavio je u sredu premijer Andrej Plenković. Dodatne detalje će u četvrtak predstaviti ministar finansija Marko Primorac, a prema rečima Plenkovića, u obveznice će ovog puta moći da ulažu i institucionalni investitori.
Oni su imali priliku da investiraju i u prethodna izdanja narodnih obveznica i trezorskih zapisa, ali su građani imali prednost, odnosno vrednosne hartije su se upisivale u dva kruga. Prve narodne obveznice država je emitovala lane u martu, a u međuvremenu su stigla još tri izdanja trezorskih zapisa.
Novo izdanje će tako biti peto po redu u kome će priliku za investiranje dobiti i građani kao alternativu štednji i drugim oblicima držanja novca. Prošlogodišnje izdanje obveznica bilo je na rok od dve godine, a već se i ranije spominjalo kako će nove obveznice biti izdate na duži rok.
Zašto je proizvodnja čipova postala nova globalna trka u naoružanju
Ovi ključni sićušni delovi tehnologije - poznati kao integrisana kola ili češće samo čipovi - mogli bi da budu najmanji, ali i najzahtevniji proizvodi koji su ikada napravljeni.
Budući da ih je tako teško i skupo proizvesti, na delu imamo globalnu zavisnost od samo nekoliko kompanija, zavisnost koja je postala mnogo izraženija zbog nestašica tokom pandemije.
Pristup čipovima je takođe postao geopolitičko oružje, tako da su SAD pojačale ograničenja na izvoz u Kinu kako bi obuzdale uspon ovog ekonomskog rivala.
O tome zašto su čipovi toliko važni, ko kontroliše njihovo snabdevanje i šta se događa u geopolitičkom nadmetanju, pročitajte OVDE.
Assange stigao u Australiju i okončao izgnanstvo nakon priznanja krivice
Julian Assange je sleteo u Australiju prvi put posle više od decenije, nakon izjašnjavanja o krivici na američkom sudu koji mu je omogućio da se vrati u svoju domovinu kao slobodan čovek i nakon što je odslužio kaznu u zatvoru u Velikoj Britaniji i skrivao se u ambasadi Ekvadora.
Assange je sleteo u prestonicu Kanberu u sredu nakon što je doleteo sa Severnih Marijanskih ostrva. On je ranije stigao na teritoriju SAD da bi se pojavio pred saveznim sudom, gde se izjasnio krivim za nezakonito pribavljanje i obelodanjivanje "poverljivih dokumenata koji se odnose na nacionalnu odbranu", kako je saopštilo američko ministarstvo pravde.
Nakon što je izašao iz aviona, Assange je udario pesnicom u vazduh pre nego što je zagrlio svoju ženu Stellau i oca Richarda.
Osnivač Wikileaksa dobio je kaznu od 62 meseca koja se smatra odsluženom, uzimajući u obzir pet godina koje je proveo u visokoobezbeđenom zatvoru u Velikoj Britaniji dok se borio protiv izručenja u SAD, što mu omogućava da izbegne dodatno vreme u zatvoru u Americi.
Sledi...
U Briselu počinje dvodnevni samit lidera Evropske unije. U Londonu počinje štrajk lekara za povećanje plata, koji će trajati do 2. jula.
Republički zavod za statistiku Srbije objavljuje podatke o budžetskim izdvajanjima za nauku u 2023. godini.
U Španiji se očekuju podaci o maloprodaji za maj, u Italiji će biti objavljen indeks cena proizvođača za maj, na nivou evrozone biće objavljeni rezultati ankete o raspoloženju poslovne zajednice i potrošača koja je sprovedena tokom juna.