Mešovite vesti iz Evrope: Francuska emituje prve obveznice od najave izbora, a BOE je, ipak, odlučila da odloži smanjenje kamata zbog uporne inflacije. Za to vreme, Švajcarska je nastavila da smanjuje kamate, kako bi oslabila franak.
Kada je reč o Srbiji, Bloomberg Adria analizira ko su regionalni milioneri koji ulažu u hotele sa pet zvezdica i da li su za njih luksuzni objekti dugoročno bolja investicija od osnovnih biznisa kojima se bave.
U tom kontekstu treba naglasiti da svetsko tržište luksuznih hotela kontinuirano raste, s tendencijom da dostigne vrednost od skoro 370 milijardi dolara do 2032. godine. Prema podacima fortunebusinessinsights.com, trenutno vredi 154 milijarde dolara.
Ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
Macron na testu
Francuska se sprema da emituje obveznice prvi put otkako je predsednik Emmanuel Macron šokirao svet raspisivanjem vanrednih izbora i poremetio tržišta. Finansijske vlasti u Parizu nastoje da prikupe do 10,5 milijardi evra putem aukcija obveznica ročnosti od tri do osam godina, a tržišta trenutno beleže jedan od najvećih padova u prošlim decenijama.
Podsećamo i da je nedavno Pariz predao Londonu krunu najveće evropske berze, što je dodatno uzburkalo situaciju na kontinentu.
Sve u svemu, kada je reč o obveznicama - iako niko ne očekuje neuspeh, rezultati će pokazati da li je pad atraktivnosti pogurao prinose na nivoe koji su dovoljno visoki da privuku kupce, a više o tome saznajte na LINKU.
Inflacija u UK vedri i oblači
Banka Engleske (BOE), ipak, neće smanjiti kamatne stope, tj. zadržaće ih na trenutnom nivou od 5,25 odsto. Na tu odluku su je primorali predstojeći izbori i uporna inflacija u uslužnom sektoru, koji odskače u odnosu na ostale grane.
Drugim rečima, centralni bankari iz Londona su odlučili da je prerano za monetarno popuštanje, te referentna kamatna stopa ostaje na 16-godišnjem maksimumu. Iako je inflacija u UK pala na dva odsto u maju, prvi put u tri godine, ona je još uvek daleko od cilja ako pričamo o uslugama (5,7 odsto).
Istovremeno, Švajcarska je nastavila da smanjuje kamate ne bi li oslabila franak. Referentna kamata u toj zemlji smanjena je za 25 baznih poena na 1,25 odsto, a ovo je drugo smanjenje od početka godine. Prvo je bilo u martu.
Regionalni milioneri ulažu u luksuzne hotele
Nema sumnje da je hotelijerstvo unosan posao, štaviše, nastavilo je da cveta i posle pandemije koja je desetkovala priličan broj kompleksa i objekata u celom svetu. Iskusni regionalni biznismeni prepoznali su potencijal te industrije, ali i otišli korak dalje - primarno ih zanimaju hoteli sa pet zvezdica.
U rukama petorice srpskih biznismena je čak 36 luksuznih hotela, i upravo to je glavna tema aktuelnog letnjeg dvobroja Bloomberg Businessweek (BBWA).
Ovi biznismeni drže skupocene objekte na Kopaoniku, Zlatiboru, u Vrnjačkoj Banji, kao i na najatraktivnijim lokacijama u regionu. Prvi je hotel privatizovao Miroljub Aleksić, vlasnik Alko grupe, čija je grupacija A hoteli prvi korporativni hotelski lanac u Srbiji.
Javna preduzeća od lane u plusu
Od 521 javnog preduzeća u Srbiji, 347 je poslovalo profitabilno u 2023. To je svakako veliki pomak u odnosu na 2022, kada su poslovala sa gubitkom od 74,9 milijardi dinara.
Gledano po veličini, najviše ima malih javnih preduzeća - 251, a najmanje velikih - 28. Inače, javni sektor je iz munusa u plus pogurao sektor energetike, i na taj rezultat je najviše uticalo loše poslovanje Elektroprivrede Srbije (EPS), koja je 2022. završila sa gubitkom od gotovo 72,6 milijardi dinara. Taj gubitak, bio je maltene petostruko veći nego 2021.
Takođe, u javnim preduzećima je primetan trend smanjenja zaposlenosti, a o tome koja su bila među najuspešnijim u 2023. više pročitajte na LINKU.
Sledi...
U petak prepodne po američkom vremenu treba da budu objavljene S&P procene o PMI indeksu (Indeks menadžera nabavke) u domenu usluga i proizvodnje. Očekuju se i podaci za maj kada je reč o prodaji kući, a prema proceni došlo je do skoka sa 4,08 miliona na 4,14 miliona prodatih jedinica. Istovremeno, treba da izađu smernice o ključnim ekonomskim pokazateljima u zemlji.
Na drugom kraju sveta, u Japanu, sledi objava godišnje stope inflacije za maj, za koju se procenjuje da će ostati na istom nivou od 2,5 odsto. Stopa je, inače, pala na trenutni nivo u aprilu sa prethodnih 2,7 odsto.
UK treba da objavi brojne ekonomske podatke, pre svega one koji se odnose na maloprodaju, dok Francuska treba da izvesti o poslovnom poverenju u junu.