Japan se suočava sa sve većim brojem slučajeva bolesti uzrokovanih retkim "bakterijama koje jedu meso", a koje mogu da ubiju ljude u roku od 48 sati.
Zdravstvene vlasti su početkom juna prijavile više od 1.000 slučajeva sindroma toksičnog šoka od streptokoka (STSS), što je više od rekordnih 941 slučaja prijavljenih tokom cele 2023. godine. Stručnjaci strahuju da bi, pri trenutnoj stopi zaraze, broj slučajeva u Japanu mogao dostići 2.500 ove godine.
Evo šta treba da znate o ovoj bolesti.
Opširnije
Najbogatiji Azijat Mukesh Ambani lansira DNK testove za 145 dolara
Test genoma može otkriti ima li osoba predispozicije za rak, srčane i neurodegenerativne bolesti.
02.03.2023
'Realno je da ćemo živeti 120 godina'
Personalizovana medicina pomera granice. Analize i istraživanja dugovečnosti su u usponu i sve više se govori da će u bliskoj budućnosti životni vek biti dvostruko duži.
11.04.2024
Da li biznis od 20 milijardi dolara ima i tamnu stranu?
Ajurveda, koja ima korene u hindu tekstovima i prevodi se kao ‘nauka života’ ima dugu istoriju koja se proteže hiljadama godina.
11.04.2024
Gems: Personalizovana medicina menja paradigme
U novom serijalu Bloomberg Adrije - Gems, otkrivamo kompanije koje su skriveni dragulji u Adria regionu.
16.02.2024
Anibiom i tajna dugovečnosti
Najnovija istraživanja pokazuju neverovatnu povezanost između mikrobioma creva i stanja kao što su autizam i Parkinsonova bolest.
04.11.2023
Nobelova nagrada naučnicima koji su omogućili razvoj vakcine protiv korone
Katalin Karikó i Drew Weissman dobili su Nobelovu nagradu za medicinu.
02.10.2023
Šta je STSS?
Sindrom streptokoknog toksičnog šoka, takođe poznat kao STSS, jeste retka, ali ozbiljna bakterijska infekcija koja se brzo može razviti u hitnu situaciju opasnu po život, prema japanskom Nacionalnom institutu za infektivne bolesti, koji prati pojavu ove bolesti od 1999. godine.
Šta uzrokuje STSS?
Uzrokuje ga Streptococcus grupe A (GAS), soj bakterija koji može izazvati oticanje i bol u grlu kod dece, a poznatiji je kao "streptokokno grlo". Međutim, ako se proširi u pacijentovo duboko tkivo i krvotok, simptomi se mogu brzo pogoršati.
Koliko je opasno?
Brzina kojom se bolest razvija je jedna od stvari koje najviše zabrinjavaju u vezi sa STSS. Većina smrtnih slučajeva dogodi se u roku od 48 sati od infekcije, prema Kenu Kikuchiju, profesoru zaraznih bolesti na Tokijskom ženskom medicinskom univerzitetu, ostavljajući lekarima malo vremena da ga identifikuju i leče. Čak tri od 10 ljudi sa infekcijom će umreti od nje, kažu američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti. Kikuchi opisuje stopu smrtnosti kao "zastrašujuću".
Ipak, važno je napomenuti da su slučajevi i dalje retki, sa brojem infekcija u Japanu daleko manjim od gripa ili Covida - u poslednjem sa više od 764.000 infekcija ove godine do 9. juna, prema izveštajima iz 5.000 bolnica. Japansko ministarstvo zdravlja savetovalo je turiste da nema potrebe za otkazivanjem planova putovanja zbog epidemije.
Koji su simptomi?
Prvi znaci STSS-a su slični gripu, kao što su groznica, bolovi u mišićima i mučnina. Međutim, u roku od 48 sati stvari mogu postati mnogo ozbiljnije, sa pacijentima koji pate od niskog krvnog pritiska i bržeg od normalnog otkucaja srca i disanja. Velike komplikacije infekcije su česte, kao što su otkazivanje organa i šok.
Šta je terapija?
Ovo nije nešto što možete prevazići odmaranjem kod kuće. Pacijentima je potrebna bolnička nega, gde tretmani uključuju intravenske tečnosti za pomoć u borbi protiv šoka i otkazivanja organa, kaže CDC. U ekstremnijim slučajevima, pacijentima će možda biti potrebna operacija za uklanjanje inficiranog tkiva.
Zašto postaje sve prisutniji u Japanu?
Ukratko, još uvek ne znamo. Različite zarazne bolesti, uključujući grip i adenovirus, povećale su se kada su ograničenja kovida ublažena, kaže Kikuchiju. Dok su slučajevi tih češćih infekcija na kraju zamrli, broj sindroma toksičnog šoka streptokoka ostao je relativno visok s obzirom na to koliko je to obično retko.
U međuvremenu, Velika Britanija, Francuska, Irska, Holandija i Švedska prijavile su porast invazivnih GAS infekcija, koje uključuju STSS, pošto su ograničenja kovida ublažena krajem 2022.
Kako sprečiti da se zarazite?
Retko je da neko sa STSS to prenese na druge - ali manje teške strep infekcije su zaraznije i mogu se razviti u STSS. Mnogi koraci za sprečavanje infekcije se odnose na osnovnu higijenu. Često perite ruke, pokrivajte kašalj i kijanje, čistite i njegujte rane ili gljivične infekcije. Ako imate otvorenu ranu ili infekciju kože, CDC savetuje da ne provodite vreme u bazenima, jezerima, rekama ili okeanu ili u vrućim kadama. Kod ozbiljnijih infekcija antibiotici mogu pomoći, posebno kod pacijenata starijih od 65 godina.