Srbija je, prema zvaničnim podacima, početkom godine bila prva u svetu po rastu prihoda od stranih turista. Stara šećerana u Beogradu prodata je za 690 miliona dinara (za 10 miliona dinara više od početne cene). Predstavnici Nove Ljubljanske banke predstavili su plan za preuzimanje Addiko Banka. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
Srbija svetski rekorder po rastu prihoda od stranih turista
Zemlje Evropske unije (EU) u kojima su u prva tri meseca ove godine turisti najviše noćili bile su Španija, Nemačka i Francuska, dok je najmanji broj noćenja ostvaren u Lihtenštajnu, Luksemburgu i Letoniji, pokazali su podaci Eurostata. Kada je reč o Adria regionu, država u kojoj su turisti najviše odsedali bila je Hrvatska, a zatim Srbija, Slovenija i Crna Gora.
Iako nije zemlja u kojoj se turisti dugo zadržavaju, Srbija je uspela da postane prva u svetu po stopi rasta prihoda od stranih turista.
Ministarstvo turizma i omladine nedavno je saopštilo da je Srbija u prvom kvartalu ove godine bila prva destinacija u svetu po stopi rasta prihoda od stranih turista, koji su za 127 odsto veći u odnosu na isti period 2019. godine.
Stara šećerana prodata za 690 miliona dinara
Kompleks Stare šećerane na Čukarici u Beogradu prodat je u utorak iz stečaja na licitaciji za 690 miliona dinara, što je za 10 miliona dinara više od početne cene i uprkos poruci Gorana Vesića, ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, upućene potencijalnim kupcima uoči licitacije da džaba bacaju pare ako ne žele da se bave kulturom jer je ovo zaštićeno kulturno dobro.
Agencija za licenciranje stečajnih upravnika, koja je oglasila prodaju, nije objavila ko je kupac. Javno nadmetanje za kupovinu prve srpske fabrike šećera u stečaju održano je u utorak u podne, a početna cena za kompleks koji se nalazi u Radničkoj ulici, nadomak Ade Ciganlije, jeste 680,6 miliona dinara, što je nešto manje od šest miliona evra. Reč je o ukupno 18 nepokretnosti u kompleksu koji je proglašen za kulturno dobro.
"Nikada neće moći da se gradi bilo šta drugo osim da se rekonstruišu već postojeći objekti. Država ima mogućnost da preuzme Šećeranu i posle licitacije", napisao je Vesić u objavi na svom nalogu na društvenoj mreži X dan pre licitacije.
Brodnjak o ponudi za Addiko: Ili 75 odsto ili ništa
Nova Ljubljanska banka (NLB) početkom juna je poslala ponudu za preuzimanje 100 odsto kapitala Addiko Banka iz Austrije. Cena u ponudi je 20 evra po akciji (minus dividenda za 2024. godinu). Prema porukama iz NLB-a, zasad je prerano govoriti o mogućnosti da banka ponudi višu cenu, iako menadžment nije negirao tu opciju tokom razgovora sa investitorima i novinarima.
"Nedavno smo predstavili novu strategiju rasta, i akvizicija bi znatno ubrzala ispunjenje ciljeva rasta kroz akvizicije i spajanja", rekao je predsednik upravnog odbora NLB-a Blaž Brodnjak. "Međutim, prerano je da se govori o drugim opcijama, ali uvek ima prostora da se ponuda izmeni ako se to bude uklapalo u našu strategiju. Ponavljam, trenutno je prerano da se govori o ovim opcijama. Zasad čekamo ishod ove ponude, a rok je 16. avgust", dodao je Brodnjak na pres-konferenciji.
Kako su tokom pres-konferencije naglasili i Brodnjak i član uprave NLB-a Archibald Kremser, sticanje 75 odsto udela u kapitalu Addiko Groupa je uslov o kom se ne može pregovarati. Više o ovoj temi pročitajte na LINKU.
Olakšanje nakon smanjenja ECB: Euribor u padu
Evropska centralna banka (ECB) počela je ublažavanje monetarne politike posle devetomesečne pauze. Odlukom koju je donela 12. juna ključne kamatne stope smanjene su za po 25 baznih poena, na 4,25 odsto, 4,50 odsto i 3,75 procenata.
Stope euribor - kamatne stope po kojima evropske banke pozajmljuju novac jedna drugoj i igraju ključnu ulogu u određivanju visine kamatnih stopa na kredite - primetno su pale poslednjih dana. Njihova vrednost utiče na cenu kredita i mesečnih rata, a direktno utiču na visinu mesečne rate kredita sa promenljivom kamatnom stopom i utiču na visinu kamate novih kredita sa fiksnom kamatnom stopom.
Šestomesečni euribor, koji se često koristi za kredite sa promenljivom kamatnom stopom, od početka maja je skliznuo sa 3,83 na 3,74 odsto. Podsetimo, vrhunac je dostigao sredinom novembra, kada je premašio 4,14 odsto.
Sledi...
U sredu će Republički zavod za statistiku (RZS) izvestiti o indeksima potrošačkih cena, indeksima cena proizvođača u sektorima poljoprivrede i ribarstva i ljudskim resursima u nauci i tehnologiji.
Premijer Miloš Vučević će se sastati sa regionalnim direktorom Evropske banke za obnovu i razvoj (engl. European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) Matteom Colangelijem.
Sjedinjene Američke Države (SAD) objaviće ažurirane podatke o inflaciji i doneti odluku o daljem kretanju kamatnih stopa u zemlji (očekuje se da će kamate biti zadržane na dosadašnjim nivoima). Kina, Nemačka i Indija takođe će predstaviti nove izveštaje o inflaciji.