Inflacija i ostali statistički izveštaji se opet vraćaju na velika vrata, kako na domaćem, tako i na evropskom i svetskom planu. Pored podataka koje će pomno pratiti i investitori i centralne banke, u centru pažnje je dospelo i predstojeće takmičenje u fudbalu.
Pored toga, analitičari pokušavaju da pogode gde bi dalje mogle da odu cene metala, a naša redakcija bavila se i time kako je prošle godine išlo glumcima koji se, pored dasaka koje život znače, bave i poljoprivredom.
Evo šta sve to danas treba da znate:
Nenad Jezdić, Branko Janković i Aleksandar Radojičić - kakvi su glumci poljoprivrednici
Pored velikog broja srpskih sportista koji su investirali u agrobiznis, poslednjih godina sve više glumaca odlučuje se da uz glumačku, razvija karijeru i u agraru. Na njivama koje su nasledili ili kupili, samostalno ili u partnerstvu sa nekim, peku rakiju, orezuju vinograde, čuvaju koze.
Glumac Branko Janković u preduzetničke vode uplovio je pre osam godina. Najpre se preselio sa ženom i ćerkama u rodno selo Gunjaci, nadomak Valjeva, a potom i otvorio farmu koza.
U pauzama od glumačkih angažmana Nenad Jezdić je već godinama okupiran poljoprivrednim poslovima u selu Zabrdica kod Valjeva. U tom selu, na svojoj dedovini, Jezdić je zasadio prve voćke na 65 ari.
Da se upusti u preduzetničke vode, glumca Aleksandra Radojičića motivisala je, kako je rekao, želja za nekom vrstom samostalnosti i sigurnosti, ali i radoznalost.
Detaljnije o glumcima i njihovim poslovnim poduhvatima pročitajte na linku.
Bakar bi mogao da padne na 8.000, a zlato da skoči na 10.000 dolara
Uprkos spekulacijama koje su tokom maja dovele cenu bakra do rekordnih 11.000 dolara za tonu, bakar bi u narednom periodu trebalo da se stabilizuje na oko 8.000 dolara, procenjuje analitičar Bloomberga Mike McGlone. Veliku ulogu u toj cenovnoj korekciji igraće i dalje usporena kineska ekonomija, koja je jedan od glavnih izvora tražnje za ovim metalom.
Bakar na tržištima sirovina tradicionalno služi kao dobar pokazatelj globalne industrijske aktivnosti - ali uprkos njenom usporenom rastu, on je samo od početka 2024. poskupeo oko 17 odsto.
O tome šta je bilo iza spekulacija oko cene bakra na njujorškoj i londonskoj berzi, da li bi bakar od 12.000 dolara bio podsticaj širenju proizvođačkih kapaciteta i tome da li će zlato koštati 10.000 dolara, detaljnije na linku.
BOJ bi mogla da poveća kamate još dva puta u 2024. godini
Banka Japana (BOJ) mogla bi da poveća kamatne stope još dva puta ove godine, ali bi trebalo da se uzdrži od direktnog odgovora na slab jen, kaže Takatoshi Ito, profesor na Univerzitetu Kolumbija.
Moguće je da stopa poraste do 0,25 odsto, a zatim 0,5 odsto ove godine, naveo je on u intervjuu za Bloomberg. "BOJ je u takvom ciklusu povećanja stope da ne ide ni prebrzo ni presporo. Ako je inflacija dva odsto, prirodno je da stopa poraste do tog nivoa", kaže Ito.
Itove konstatacije - čije se ime pominjalo u kontekstu potencijalnog kandidata za preuzimanje kormila BOJ prošle godine - naglašavaju rizik da će Banka Japana zauzeti agresivniji pristup monetarnoj politici nego što to trenutno procenjuje većina posmatrača.
Oni očekuju da će BOJ izvršiti još jedno povećanje, iznad trenutnog raspona od nula do jedan odsto, nakon što je u martu prvi put u 17 godina povećala stope.
Potrošnja usporila privredni rast u SAD u prvom kvartalu
Privreda Sjedinjenih Američkih Država u prvom kvartalu rasla je sporije nego što je pokazivala fleš procena, najpre zbog potrošnje koja je bila manja od očekivanja.
Bruto domaći proizvod je u prva tri meseca godine rastao 1,3 odsto, što je ispod vrednosti iz fleš procene od 1,6 odsto, objavila je Kancelarija za ekonomske analize SAD.
Glavni motor rasta, lična potrošnja, rasla je stopom od dva odsto, dok je prethodna procena bila da je potrošnja napredovala za 50 baznih poena više.
Novi podaci pokazuju da zamah privrede blago posustaje iako je rast kroz gotovo celu 2023. iznenađivao analitičare. Visoke kamatne stope, potrošena štednja iz doba pandemije i sporiji rast primanja - svi zajedno opterećuju američke potrošače i kompanije.
Sledi…
Danas će Republički zavod za statistiku objaviti podatke o privrednom rastu, spoljnoj trgovini, maloprodaji, turističkom prometu i industrijskoj proizvodnji u Srbiji.
Od stranih podataka, danas nas očekuju izveštaji o inflaciji u evrozoni kao i omiljenom merilu potrošačkih cena u SAD Federalnih rezervi.
U Stokholmu će biti održan Nordijski samit o bezbednosti i odbrani.