Iranski predsednik Ebrahim Raisi je poginuo u padu helikoptera, a za vršioca dužnosti predsednika zemlje imenovan je Mohammad Mokhber. Uprkos rastu geopolitičkih rizika i na Bliskom istoku i u Rusiji i Ukrajini, cena nafte je ostala stabilna.
Međutim, skočile su cene metala. Zlato je u ponedeljak u jednom momentu skočilo na rekordni nivo podstaknuto sve većim optimizmom da će Federalne rezerve (Fed) ove godine početi da ublažavaju monetarnu politiku i porastom geopolitičkih tenzija na Bliskom istoku. I bakar je dostigao najvišu vrednost u ponedeljak, produžavajući tako snažan, višemesečni zalet koji su pokretali investitori na tržištu finansija, u iščekivanju produbljivanja nestašice u snabdevanju.
U regionu Braća Pivac kupuju Celjske mesnine i šire se na Sloveniju, a Srbija i Rumunija uskoro potpisuju sporazum o izgradnji gasovoda.
Pročitajte i kako AI može da pomogne manjim bankama da stignu velike.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
Pet razloga zašto je inflacija u Srbiji iznad one u evrozoni i SAD
Potrošačke cene u Srbiji, u martu 2024. godine, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su za pet odsto, dok je to povećanje u evrozoni i SAD iznosilo 2,4 odsto i 3,5 odsto. U aprilu je u Srbiji inflacija ostala nepromenjena, kao i u evrozoni, dok je u SAD bila 3,4 odsto.
Iako je zbog potrebe da se obezbedi nastavak realne konvergencije i normalno pretpostaviti da cene u Srbiji brže rastu nego u evrozoni i SAD, zbog čega je, između ostalog, i cilj za inflaciju u Srbiji utvrđen na višem nivou (3±1,5%) nego u evrozoni i SAD, gde iznosi oko dva odsto, još je nekoliko specifičnih faktora uticalo na to da je trenutno inflacija u Srbiji na višem nivou.
Koji su to faktori pročitajte OVDE.
Analiza BBA: Dobra godina za akcije u regionu, cene obveznica bi mogle rasti
Povećana prodaja i poboljšane marže među kompanijama izlistanim na berzama glavni su razlozi zbog kojih u poslednje vreme deonički indeksi u Adria regionu, osim u Bosni i Hercegovini, beleže rast, ocenjuju analitičari Bloomberg Adrije.
S druge pak strane cene obveznica nisu pokazivale bitne promene tokom ove godine odražavajući volatilnost inflacije i odlaganje početka rezanja kamatne stope.
Zbog toga su oročeni depoziti postali sve privlačnija opcija usled rastućih pasivnih kamatnih stopa, jednako kao i kratkoročni novčani fondovi.
Dosad ove godine najviše su rasli severnomakedonski MBI indeks i slovenački SBITOP, i to za 19 odsto, odnosno 15,4 odsto. Sledi beogradski BELEX15 s rastom od 14 odsto i zagrebački Crobex10 s 10 odsto.
Kripto Adria: Srbija prva sa zakonom, Slovenija bez poreza
Otkad su nedavno u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) data prva odobrenja kripto ETF-ovima (fondovima baziranim na kriptovalutama) da trguju na berzi, kripto-tržište je dobilo ozbiljan vetar u leđa. Virtuelne valute sve jače postaju deo realnosti u SAD, ali i u Evropskoj uniji. Doduše, u zemljama kao što je Nemačka i dalje važe konzervativniji i birokratski komplikovaniji propisi koji usporavaju njihov prodor, pa je tako Binance kao najveća svetska platforma za razmenu kriptovaluta povukla zahtev da dobije licencu u Nemačkoj.
A gde je tu Adria region? Kako prolaze kriptovalute u našem sokaku? Koliko su se države u regionu regulatorno pripremile za prodor tržišta digitalne imovine? I šta kripto može da donese regionu?
U razgovoru za Bloomberg Businessweek Adria, Ivan Andrejić iz firme CTB Crypto & Consulting kaže da region najviše zaostaje po stopi prihvatanja digitalne imovine, budući da u Evropskoj uniji oko šest odsto stanovništva koristi kriptovalute, dok je, na primer, u Srbiji to tek u začetku i stopa je tek dva odsto.
Kazaks: ECB će sa smanjenjem kamatnih stopa verovatno početi u junu
Sve je više onih koji veruju da će Evropska centralna banka (ECB) nakon gotovo dve godine na redovnoj sednici u junu okončati period viših kamatnih stopa i krenuti u njihovo snižavanje. Te prognoze su veoma verovatne i prema ekonomskim podacima pa su stoga jedna od gorućih tema u razgovorima centralnih bankara, što se moglo čuli i na konferenciji koju je Međunarodni monetarni fond (MMF) organizovao s Bankom Slovenije.
Guverner Banke Letonije i član Veća i Proširenog veća ECB Martins Kazaks na upit Bloomberg Adrije može li išta zaustaviti snižavanje ključnih kamatnih stopa najavljeno u junu, oprezno je odgovorio da još treba pričekati podatke o inflaciji u maju.
Međutim, s obzirom na trenutnu situaciju, "prilično je verovatno da će prva smanjenja kamatnih stopa početi u junu".
Sledi...
U Briselu se održava sastanak ministara država EU za evropska pitanja. U Astani biće sastanak šefova diplomatija zemalja Šangajske organizacije za saradnju, koju čine Kazahstan, Kina, Kirgizija, Rusija, Tadžikistan i Uzbekistan.