Danas će o svojoj monetarnoj politici odlučivati centralne banke Srbije i evrozone, a inače bistru vodu zamutio je martovski izveštaj o inflaciji u SAD. Iako su gotovo svi analitičari koje je anketirao Bloomberg rekli da prvo smanjenje kamata u SAD i evrozoni očekuju u junu, ubrzanje inflacije će otežati posao Federalnim rezervama.
Ovo će možda centralnu banku primorati da odloži smanjenje kamata, a sigurno će dodatno zakomplikovati situaciju u kojoj se nalaze ostale velike svetske banke.
S druge strane, saznali smo da ne postoje prepreke za početak primene propisa o slobodnoj trgovini sa Kinom. Ovo je za redakciju Bloomberg Adrije rekao resorni ministar Tomislav Momirović, koji je dodao da se čeka da se ispune sve zakonske procedure u Kini.
Druga po veličini privreda sveta bila je i u fokusu agencija za određivanje kreditnog rejtinga, a kuća Fitch joj je oborila izglede sa stabilnog na negativne zbog zaduženosti.
Evo šta to danas treba da znate:
Momirović za BBA: Srbija spremna za slobodnu trgovinu sa Kinom
Srbija je završila sve administrativne procedure i Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i NR Kine može da počne da se sprovodi u bilo kom momentu, rekao je za Bloomberg Adriju Tomislav Momirović, ministar trgovine.
Trgovinski sporazum počeće da se primenjuje kada se ispune sve zakonske procedure u NR Kini, dodao je.
"Ministarstvo poljoprivrede i druga nadležna ministarstva konstantno usaglašavaju različite sertifikate kako bi omogućili bržu prohodnost naših poljoprivrednih proizvoda u NR Kini i do sada imaju značajne rezultate", naglasio je Momirović.
Vlada Srbije je prošle sedmice usvojila je zaključke kojima se obezbeđuje jedan od ključnih preduslova za plasman sveže borovnice i suve šljive na tržištu Kine. Usvojen je i Zaključak o sprečavanju i kontroli avijarne influence, što je najvažniji preduslov za izvoz pilećeg mesa na kinesko tržište.
Više informacija u članku na linku.
NIS u energetskoj tranziciji: Solari na 'Jazaku', vetropark i elektropunjači
Naftna industrija Srbije (NIS) otvaranjem Termoelektrane-toplane (TE-TO) Pančevo i postavljanjem solarnih panela na benzinskim pumpama zvanično je zagazila u energetsku tranziciju.
U TE-TO Pančevo ova kompanija uložila je 192 miliona evra, dok ukupni projekti (i završeni i oni koji su u planu) u oblasti solara iznose sedam miliona evra. Pored toga, iz kompanije najavljuju i novi vetropark jačine 100 megavata, kao i elektropunjače duž NIS-ovih pumpi.
Iz kompanije kažu da su prošle godine zahvaljujući solarnim elektranama na 15 benzinskih stanica uštedeli 8,4 miliona dinara (nešto manje od 72.000 evra).
Kako su iz NIS-a rekli za Bloomberg Adriju, kompanija je od maja 2022. godine do danas pustila u rad solarne elektrane na 33 benzinske stanice ukupne snage panela od 1.100 kWp, što je kompaniju koštalo 841.000 evra. Očekivana ukupna prosečna godišnja proizvodnja ovih elektrana iznosi 1.122 MWh što odgovara prosečnoj godišnjoj potrošnji 270 domaćinstava.
U toku je puštanje u rad solarnih elektrana na još 12 benzinskih pumpi ukupne snage 400 kWp, vrednosti 310.000 evra.
O planovima, rokovima i ukupnoj snazi novih postrojenja više detalja pročitajte u tekstu.
Inflacija u SAD u martu skočila i dala Fedu argumente da ni u junu ne menja stope
Rast potrošačkih cena u Sjedinjenim Američkim Državama ponovo je ubrzao u martu, i to i više nego što su analitičari očekivali. Mesečni rast stope inflacije u martu je iznosio isto koliko i u prethodnom mesecu, 0,4 odsto, a potrošačke cene su međugodišnje uvećane za 3,5 odsto.
Dok Federalne rezerve često napominju da se neće voditi samo jednim statističkim izveštajem, centralna banka vodi računa o dve stvari: stabilnosti cena i tržištu rada. Tržište rada je i dalje prilično otporno, što pokazuju i nedeljni i mesečni podaci, a sada i indeks rasta cena preti da se približi dvostrukoj vrednosti cilja od oko dva odsto.
Kako je za Bloomberg rekao David Kelly, globalni strateg kompanije JPMorgan Asset Management, ovaj izveštaj "zatvara vrata za junsko smanjenje kamatnih stopa".
Steve Ricchiuto iz Mizuho Securitiesa za Bloomberg je rekao da ovo dovodi u pitanje i sam inflatorni cilj na srednji rok. "Da li bi inflacija mogla da se stabilizuje negde oko tri odsto, a ne oko dva procenta? Da, mislim da bi mogla", dodao je.
Priya Misra, portfolio menadžer u JP Morgan Investment Managementu, rekla je da je ovaj izveštaj bitan jer su prethodna dva mogla biti otpisana kao izuzetak.
"Ovo je ključni izveštaj za tržišta jer je Fed prethodna dva izveštaja gde je inflacija bila viša otpisivao kao 'usputne poteškoće' a ne kao promenu tendencija na putu ka smirivanju inflacije", dodala je.
Fitch oborio izglede za kreditni rejting Kine zbog duga
Fitch Ratings revidirao je izglede za poboljšanje kreditnog rejtinga Kine sa "stabilnog" na "negativan", uz komentar da će vlada verovatno nagomilati dugove u pokušaju da privreda izbegne usporavanje uzrokovano sektorom nekretnina.
Rastuća neizvesnost u pogledu izgleda za drugu po veličini svetsku ekonomiju, usred težnje Pekinga da učini rast manje zavisnim od sektora nekretnina "mogla bi zadržati dug u stalnom rastućem trendu", saopštio je Fitch.
Kineska vlada je brzo odgovorila, a ministarstvo finansija je saopštilo da agencija za rejting nije uzela u obzir ulogu fiskalne politike u održavanju rasta, što pomaže da se stabilizuje teret duga.
"Sistem rejtinga agencije Fitch nije uspeo da efikasno odrazi pozitivne efekte kineske fiskalne politike na podsticanje ekonomskog rasta i stabilizaciju makrokoeficijenta na način koji je okrenut budućnosti", saopšteno je.
Sledi…
Pored pomenutih odluka NBS i ECB, danas će biti objavljeni i statistički podaci o proizvođačkim cenama i tržištu rada u SAD.
U Beogradu će u kancelariji Svetske banke biti predstavljen redovni ekonomski izveštaj za Zapadni Balkan, sa novim projekcijama najbitnijih ekonomskih pokazatelja država iz ovog regiona.