Tube u kojima su paste za zube i druga plastična ambalaža koja se može stisnuti, uskoro bi mogli biti još održiviji, barem u SAD. Trenutno je oko 90 odsto tuba za paste za zube na tržištu napravljeno tako da budu kompatibilne za reciklažu, sa polietilenom visoke gustine (HDPE), istom plastikom koja se koristi za ambalažu šampona, prema podacima istraživačke firme Stina Inc.
Sveukupno, 75 odsto svih plastičnih tuba koje se mogu stisnuti, u SAD, a koje se takođe koriste za proizvode za ličnu negu kao što su balzam za kosu i losion – sada ima odgovarajući dizajn.
Ono što predstavlja prekretnicu u ovom slučaju jeste veća verovatnoća da ambalaža koju potrošači u SAD recikliraju, zapravo, i bude obnovljena. To je, inače, nešto što se teško može garantovati.
Opširnije
Šta građani EU rade sa dotrajalim računarima, laptopovima, telefonima
Svaka peta osoba u EU zadržala je svoje desktop računare kod kuće, 13 odsto je recikliralo stare računare, osam odsto ih je poklonilo ili prodalo, a dva odsto ih je bacilo.
28.11.2023
Lego ipak neće proizvoditi kockice od recikliranih flaša
Lego je odustao od planova da koristi reciklirane plastične flaše za izradu svojih prepoznatljivih kockica.
26.09.2023
Zabrana plastike ili samo čišćenje krša - UN razmatra
Na stolu je i dalje i potpuna zabrana upotrebe plastike kao i kazne za proizvođače.
29.05.2023
Marketi sve češće guraju kupce ka reciklaži – a kupci to i žele
Najveći trgovinski lanci sve češće organizuju skupljanje korisnog otpada.
22.11.2022
U složenom američkom sistemu, kompanije koje proizvode artikle pogodne za reciklažu često moraju da ubede lokalne vlasti i privatne firme da prihvate te artikle, sortiraju ih adekvatno i naprave od njih nešto novo.
Godine 2022, Bloomberg Green je izvestio da mnogi centri za sortiranje ambalaže ne prihvataju tube za paste za zube, delimično zato što su "klasične" verzije i verzije koje se mogu reciklirati bile previše slične. Stara verzija je mogla da izazove kontaminaciju, tako da je bilo lakše odbaciti je.
Colgate, koji je bio među liderima u razvoju ambalaže pogodne za reciklažu, napravljene od plastike umesto od materijala koje je teže obnoviti, podelio je svoj dizajn sa konkurentima još 2018. godine.
U 2020. udruženje Association of Plastic Recyclers izdalo je smernice, kako bi pomoglo kompanijama da dizajniraju tube za paste za zube, koje su kompatibilne sa HDPE-om.
Od tada, kompanije koje predstavljaju 90 odsto američkog tržišta pasta za zube, napravile su preokret, obavezujući se na promenu ambalaže do 2025. godine, prema podacima Stinae, koja vodi projekat reciklaže tuba, a koji delimično finansira Colgate. Njujorška kompanija je to odbila da komentariše.
Stacey Luddy, direktorka kompanije Stina, naziva ovu promenu dizajna "izuzetno važnom prekretnicom".
Organizacija Stina sarađuje sa kompanijama koje plastiku pretvaraju u sirovine pogodne za nove proizvode, kao i sa onima koje sortiraju plastiku, kako bi potvrdila da prihvataju tube. Ako je to slučaj, onda je veća šansa da će ih opštine prikupiti.
"Potrošači bi, svakako, i dalje trebalo da proveravaju da li programi za reciklažu u njihovim opštinama prihvataju tube", kaže Luddy.
Širom SAD samo 27 odsto HDPE flaša se prikuplja za reciklažu, prema podacima za 2022 koje je prikupilo udruženje Association of Plastic Recyclers. Međutim, kreiranje tuba koje će biti kompatibilne sa postojećim sistemom reciklaže predstavlja važan korak.
"Reciklatorima HDPE flaša, onima koji reciklabilne flaše pretvaraju u materijal koji se može koristiti u novim proizvodima, potreban je veći broj HDPE flaša za mleko, deterdžent i tome slično u kantama za reciklažu, tako da imaju zalihe koje su im potrebne za trenutnu potražnju", kaže Luddy.
Sander Defruyt, vođa inicijative za plastiku u fondaciji Ellen MacArthur, kaže da ceni napore Colgatea da razvije reciklabilnu tubu paste za zube i da podeli svoj dizajn s rivalima na tržištu, ali takođe naglašava tešku borbu za kompletnu infrastrukturu u vezi sa reciklažom u SAD, kao što je sakupljanje, sortiranje i vraćanje artikala.
"To pokazuje da reciklaža zahteva mnogo napora i da svi ovi segmenti moraju da budu na svom mestu", kaže Defruyt. "Moramo da svedočimo mnogo većim naporima kada je reč o drugim rešenjima, kao što je skaliranje ponovne upotrebe."