Precenjivanje prihoda kineske kompanije Evergrande Group na 78 milijardi dolara eskaliralo je pravnu situaciju u kojoj se nalazi osnivač Hui Ka Yan, koji je sada u centru jednog od najvećih slučajeva finansijske prevare u istoriji.
Vrhovno državno regulatorno telo za hartije od vrednosti saopštilo je da je kontinentalna jedinica ove kompanije naduvala prihode priznavanjem prodaje unapred tokom 2019. i 2020, što je dovelo do neispunjenja obaveza. Jedinici je izrekla kaznu od 4,18 milijardi juana (581 milion dolara).
Evergrandeova navodna prevara nadmašuje prevare Luckin Coffee Inc. i Enron Corp., nanoseći udarac reputaciji njenog bivšeg revizora PricewaterhouseCoopers LLP i sistema finansijskog nadzora zemlje. Ovo podstiče zabrinutost oko toga koliko su rasprostranjeni takvi računovodstveni problemi, dok novi predsednik kineske regulatorne komisije za hartije od vrednosti (engl. China Securities Regulatory Commission - CSRC) pokušava da pooštri nadzor.
Opširnije
Mnogi kojima je Kina pomogla su propali
Stimulacije kupaca na tržištu nekretnina neuspešne zbog nepoverenja potrošača i usporavanja privrede.
02.02.2024
Likvidacija Evergrandea je veliki izazov za međunarodne investitore
Ne zna se hoće li sudovi u kontinentalnoj Kini poštovati odluke hongkonškog suda.
30.01.2024
Kineski Evergrande u likvidaciji, dok se nastavlja imovinska kriza
Kineski Evergrande Grup dobio je nalog za likvidaciju od suda u Hongkongu.
29.01.2024
Osnivač Evergrandea stavljen pod policijski nadzor
Hui Ka Yan, milijarder i član odbora China Evergrande Groupa, stavljen je pod policijski nadzor.
27.09.2023
Kazna takođe znači da će Evergrande, sa oko 332 milijarde dolara obaveza, imati još manje novca da isplati svetske poverioce, uprkos tome što je sud u Hongkongu naložio da se kompanija likvidira krajem januara.
"Navodna prevara je šokantna po svojim razmerama", rekao je Brock Silvers, generalni direktor privatne investicione kompanije Kaiyuan Capital. "Hui je postao očekivana civilna i kriminalna meta čim je Evergrandeu naređeno da bude likvidiran."
Optužbe predstavljaju najnoviji udarac za Huija, koji je nekada bio među najbogatijim azijskim tajkunima i koji je nadgledao širenje carstva koje je obuhvatalo sektore od nekretnine do električnih vozila. Evergrande je bio jedna od najvećih kineskih građevinskih firmi, koja je gomilala ogromne dugove kako bi se proširila po zemlji, dok je prodaja stanova cvetala.
Akcija CSRC-ja mogla bi da otvori put ozbiljnijim optužbama protiv Huija, kojeg je policija uhapsila prošle godine zbog sumnje da je učestvovao u kriminalnim aktivnostima. Nijedna krivična prijava protiv Huija nije objavljena i nije poznato gde se nalazi. Nametnute su mu administrativne kazne.
Regulatori navode da je Hui dao instrukcije osoblju da lažno naduvava godišnje rezultate. Onšor jedinica Hengda Real Estate Group povećala je svoj prihod u 2019. za oko 214 milijardi juana i za još 350 milijardi juana u 2020. godini, saopštilo je regulatorno telo. Naduvane vrednosti su činile polovinu ukupnog Hengdinog prihoda u 2019. i 79 odsto u 2020. godini.
Hengdin revizor 2019. i 2020. bio je PricewaterhouseCoopers Zhong Tian LLP, kontinentalni entitet povezan sa mrežom PwC-ja. PwC je kao revizor raskinuo saradnju sa Evergrandeom u januaru 2023. zbog nesuglasja u samoj reviziji.
PwC je takođe prekinuo da obavlja reviziju za druge kineske građevinske firme, uključujući Sunac China Holdings Ltd. i Shimao Group Holdings Ltd. U Hongkongu je gradsko veće za finansijsko izveštavanje 2022. godine saopštilo da razmatra finansijske izveštaje Evergrandea za 2020. i da proširuje istragu o reviziji koju je sproveo PwC. Revizorska kuća nije odgovorila na zahteve za komentar.
Opširnije o ovoj temi pročitajte na sajtu Bloomberga.