Hui Ka Yan, milijarder i član odbora China Evergrande Groupa, kompanije koja se bavi izgradnjom nekretnina, stavljen je pod policijski nadzor, navode upućeni izvori.
Kineska policija je privela Huija ranije u toku meseca i od tada je pod nadzorom na određenoj lokaciji, navode izvori, koji su želeli da ostanu neidentifikovani jer su informacije koje iznose privatne.
Još uvek nije jasno zbog čega je Hui pod takozvanim kućnim nadzorom, vrstom policijske mere koja je blaža od formalne kazne ili pritvaranja i koja ne znači nužno da će Hui biti terećen za zločin. Ipak, prema kineskom Zakonu o krivičnom postupku, ovom merom uskraćuje mu se mogućnost da napusti lokaciju na kojoj se nalazi, da se sastaje ili komunicira sa drugima bez odobrenja. Pasoši i lične karte moraju biti predati policiji, ali mera nadzora ne sme trajati duže od šest meseci, navodi se u zakonu.
Opširnije
Jedinica Evergrandea propustila rok za plaćanje duga od 574 miliona dolara
Jedinica Evergrandea saopštila je da je propustila još jedan rok za isplatu glavnice duga i kamate.
25.09.2023
Cene akcija problematičnog Evergrandea pale 87 odsto
Muke kompanije Evergrande su ilustracija stambene krize u Kini.
28.08.2023
Jedinica za upravljanje imovinom Evergrandea ostvarila skok profita od 43 odsto
Jedinica za upravljanje imovinom kineske kompanije Evergrande Group prijavila je povećanje profita od 43 odsto u prvoj polovini godine.
25.08.2023
Ovaj potez je najnoviji znak da saga najzaduženije kompanije na svetu ulazi u novu fazu koja uključuje krivično pravosuđe, posebno nakon što su vlasti ranije ovog meseca pritvorile deo osoblja u sektoru za upravljanje bogatstvom, pri čemu su i dvojica bivših rukovodilaca navodno takođe pritvorena. Uzimajući u obzir i neuspešne pokušaje restrukturiranja duga koji su potresli finansijska tržišta i povećali rizik od likvidacije, sudbina Evergrandea je dovedena u pitanje.
Kada je u pitanju Hui, pod čijom kontrolom je u trenutku kada su akcije Evergrandea dostigle najviši nivo 2017. godine bilo jedno od najvećih bogatstava na svetu, ovakav razvoj situacije je još jedan udarac na dugom putu nadole. Nekada smatran poslovnim čovekom sa najviše političkih veza u Kini, sa ambicijama u rasponu od razvoja električnih automobila do fudbala, kineski milijarder postao je najistaknutija žrtva mera koje je predsednik Xi Jinping uveo protiv prekomernih pozajmica i špekulacija u sektoru nekretnina.
Policija Guangdonga i Evergrande nisu odgovorili na zahteve za komentar.
Evergrande se nalazi u centru višegodišnje krize u sektoru nekretnina koja je oštetila kinesku ekonomiju i oslabila poverenje potrošača u stambeno tržište. U petak je iz kompanije saopšteno da su otkazani sastanci sa ključnim kreditorima, te da će morati ponovo da razmotre plan za restrukturiranje duga u inostranstvu. Nakon toga, iz kompanije su naveli i da nisu bili u stanju da ispune regulatorne kvalifikacije za izdavanje novih obveznica – ključnu komponentu remonta duga. Takođe, njena jedinica u kopnenoj Kini nije uspela da otplati kopnenu obveznicu.
Indeks kineskih akcija u sektoru nekretnina Bloomberg Intelligencea pao je u sredu ujutro na najniži nivo od novembra. Raspoloženje kupaca je krhko pred početak perioda prazničnih rasprodaja, koji će biti test efikasnosti za podsticajne mere uvedene u prethodnih nekoliko nedelja.
Sin drvoseče koji je odrastao u siromaštvu, Hui je uspeo da od Evergrandea napravi najveću građevinsku kompaniju u Kini, oslanjajući se na pozajmice prilikom kupovine velikih parcela i pripajanjem rivalskih kompanija, da bi potom diverzifikovala poslovanje od flaširanja vode do profesionalnog fudbala i električnih automobila.
Nekada je bio druga najbogatija osoba u Aziji, ali je vrednost njegovog bogatstva brzo pala, a carstvo izgrađeno na nekretninama počelo da se raspada. Huijevo bogatstvo palo je sa 42 milijarde dolara, koliko je iznosilo 2017, na 1,8 milijardi dolara, pokazuje Bloombergov indeks milijardera. Evergrande duguje 2,39 triliona juana (327 milijardi dolara).
Hui je član Komunističke partije više od tri decenije. Godine 2008. izabran je da se pridruži Kineskoj narodnoj političkoj konsultativnoj konferenciji, elitnoj grupi koju čine vladini zvaničnici i najveća imena u biznisu. Kasnije je uspeo da se izbori za još dva petogodišnja mandata.
Stvari su se pogoršale 2021. godine, kada je Evergrande zvanično postao neplatiša, a vlasti iz njegove matične provincije Guangdong su predvodile ono što bi trebalo da bude jedno od najvećih restrukturiranja duga u zemlji.
Hui je bio deo elitnog stalnog komiteta CPPCC od 300 članova od 2013. godine, ali mu je rečeno da ne prisustvuje godišnjoj konvenciji u martu prošle godine jer je se njegova kompanija našla u centru kreditne krize u zemlji.
Kineska centralna banka je za propast Evergrandea okrivila "sopstveno loše upravljanje" i "nepromišljenu ekspanziju", a vlada je pozvala Huija da iskoristi svoje bogatstvo da pomogne u otplati duga investitorima.
- U pisanju teksta pomogao Charlie Zhu.