Inflacija u Srbiji usporila je u februaru na 5,6 odsto, Rusi su pretekli Turke po broju radnih dozvola, a Češka je dospela u prvih pet najvećih spoljnotrgovinskih partnera Srbije.
Ovo je pet stvari koje danas treba znati.
1. Inflacija u Srbiji usporila na 5,6, najniža od avgusta 2021.
Inflacija u Srbiji usporila je i u februaru, pa je indeks rasta cena na međugodišnjem nivou pao na 5,6 odsto, što je najniža stopa rasta od avgusta 2021. godine.
Mesečna inflacija iznosila je 0,6 odsto, a najveći doprinos na mesečnom nivou dali su alkoholna pića i duvan (dva odsto), i transport (1,9 odsto), navodi se u izveštaju Republičkog zavoda za statistiku. U odnosu na prethodni mesec pojeftinila je odeća i obuća (1,1 odsto), a za skromnih 0,1 odsto bile su jeftinije i komunikacije.
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da inflacija u Srbiji u granice cilja NBS (od 1,5 do 4,5 odsto) uđe sredinom godine, a iz NBS su rekli da bi krajem godine inflacija trebalo da uspori na oko tri odsto.
Međutim, na ova kretanja deluje mnoštvo faktora pa postoje i ekonomisti i analitičari koji su optimističniji od osnovnih scenarija centralnih banaka. Mišljenje analitičara koji smatra da bi NBS cilj mogla da ostvari već u aprilu i stope smanji za 1,5 p. p. čitajte OVDE.
2. Broj stranih radnika u Srbiji skočio za 50 odsto, Rusi pretekli Turke
Stranih radnika u Srbiji je sve više, dok regulativa države ide u smeru dalje liberalizacije tržišta rada. Broj izdatih radnih dozvola za strance znatno je skočio prošle godine, što je postalo vidljivo i na terenu, bez analize zvanične statistike. Tako se u prestonici, ali i u drugim gradovima zemlje, sada češće viđaju inostrani državljani kako obavljaju posao građevinaca, vozača i drugih uslužnih radnika.
Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), u 2023. izdato je više od 52.000 dozvola za rad stranim državljanima, što je za skoro 50 odsto više u odnosu na broj iz 2022. Kako je Bloomberg Adria pisala, tada je izdato oko 35.000 ovih dozvola.
Lane su za više od 95 odsto dozvola zahteve podneli poslodavci, dok je takozvanih ličnih radnih dozvola (za koje zahteve podnose sami stranci) bilo tek 1.760.
Međutim, bez obzira na liberalizaciju tržišta rada i veliki broj dolazaka stranih radnika, italijanske kompanije u Srbiji trenutno ne zapošljavaju nijednog stranca zbog, kako je rekao potpredsednik udruženja Konfindustrija Srbija Romano Rossi, velikih troškova koje strani radnici nose sa sobom.
3. Američka inflacija ponovo nadmašila procene
Bazna inflacija, koja isključuje promenljive cene hrane i energije, bila je iznad prognoza drugi mesec zaredom, sa povećanjem od 0,4 odsto, isto kao u januaru. Troškovi stanovanja i dalje su najveći pokretač rasta inflacije.
Glavna inflacija je takođe porasla za 0,4 odsto u odnosu na januar. Skok u troškovima benzina u kombinaciji sa stanovanjem objašnjava više od 60 odsto ukupnog povećanja.
Ovomesečni izveštaj o potrošačkim cenama u SAD neće ubediti Federalne rezerve da je sada pravo vreme da se počne sa smanjenjem kamatnih stopa, kažu iz Bloomberg Economicsa.
4. Češka u januaru dospela u prvih pet najvećih spoljnotrgovinskih partnera Srbije
Naime, glavni spoljnotrgovinski partneri, kada je reč o izvozu u januaru, bili su Nemačka, Italija, Mađarska, Bosna i Hercegovina, a najveće iznenađenje jeste to što je Češka dospela u top pet zemalja po izvozu srpske robe.
Nemačka je i prošle godine ostala najvažniji spoljnotrgovinski partner Srbije, a tako je, prema podacima, ostalo i u januaru ove godine.
Ipak, spremnost nemačkih kompanija iz proizvodnog sektora da ulažu u inostranstvu i dalje je slaba, rekli su iz Nemačke privredne komore (DIHK). Oni u tumačenju svoje ankete dodaju da su glavni razlozi za to skroman privredni rast i geopolitički rizici.
Sledi...
U Parizu će se održati dvodnevna međunarodna konferencija o bezbednosti - Pariski odbrambeni i strateški forum, na kojem će glavna tema biti Evropa. Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Josep Borrell sastaje se s državnim sekretarom SAD Antonyjem Blinkenom. U Strazburu se održava glasanje Evropskog parlamenta o propisu o veštačkoj inteligenciji.
Biće objavljeni podaci o industrijskoj proizvodnji u evrozoni i UK, kao i trgovini i inflaciji u Rusiji.
Za kraj, preporučujemo vam da čitate naše tekstove i saznate koji su 10 najvećih izazova za Apple i gde su bitcoin milioneri posle istorijskog rekorda kriptovalute.