Beograd dobija nove hotele za izložbu EXPO 2027 i postaje jedna od lokacija Nestléove proizvodnje biljne hrane. Srpska prestonica uskoro bi mogla da dobije još jedan vid transporta - Uber. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
Šta će biti s hotelima za EXPO
Sasvim sigurno je da će Beogradu biti potreban dodatni broj hotela zbog rasta broja turista, proširenja kongresnog turizma usled renoviranja Sava centra, kao i zbog izložbe EXPO 2027, ali je pitanje koliko je novih hotela optimalno podići, a da budu popunjeni i kada se ova manifestacija završi.
Jedno od rešenja moglo bi da bude da se uradi isto što i za organizovanje Univerzijade 2009. godine. Tada je Delta sagradila stambeni kompleks za potrebe održavanja manifestacije i smeštaja učesnika, a kasnije su stanovi prodati na tržištu.
Više o ovoj temi i tome koji su dosad hoteli najavljeni za izgradnju u Beogradu, pročitajte OVDE.
Nestlé otvorio fabriku veganske hrane vrednu 83 miliona evra
Kompanija Nestlé je otvorila fabriku hrane na bazi biljaka, u koju je tokom procesa proizvodnje uloženo 83 miliona evra. Proizvodni pogon nalazi se u Surčinu, pored postojeće fabrike koju je Nestlé preuzeo od Centroproizvoda 2012. godine, i prostire se na više od 18.000 kvadratnih metara, uz proizvodni kapacitet od 12.000 tona hrane.
U fabrici će biti zaposleno 220 radnika, iako je u ranijim najavama bilo govora o 330 novih radnih mesta. Izgradnja je počela pre nešto više od dve godine.
"Ova fabrika izgrađena je po principu 'zero waste to landfill', što znači da nijedan gram otpada iz fabrike ne završi na nekoj od deponija u Srbiji", rekla je generalna direktorka Nestléa za Srbiju, Crnu Goru i Severnu Makedoniju Marjana Davidović na otvaranju fabrike.
Uber razmatra širenje u Srbiji
Uber, kompanija koja je sinonim za usluge prevoza, nedavno je izvestila da je u 2023. prvi put postala profitabilna. Za delić pozitivnog rezultata zaslužna je i Hrvatska, rekla je za Bloomberg Adria TV Morena Šimatić, direktorka Ubera u Hrvatskoj. Ona je otkrila i da Uber ubuduće planira da se širi u Sloveniji i Srbiji.
"Konstantno evaluiramo nova tržišta na koja se Uber usluga može proširiti. Ono što mogu reći je da u bliskoj budućnosti aktivno istražujemo Sloveniju i Srbiju", rekla je Šimatić.
Kako je navela, potrošači u zapadnoj Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) su u načelu slični. "Koriste digitalne tehnologije i manje su osetljivi na cenu. Glavna razlika je što su Amerikanci više naviknuti na korišćenje takvih digitalnih usluga. Kada je u pitanju naš deo Evrope, mi smo mnogo više osetljivi na cenu i mnogo ređe koristimo ne samo digitalne tehnologije, nego i kreditne kartice."
Bitcoin prešao 57.000 dolara, dok kripto-fondovi nastavljaju rast
Cena bitcoina vratila se na nivo koji nije zabeležen u više od dve godine, dok raste optimizam u oporavak izvorne kriptovalute kroz investicije koje se slivaju u fondove kojima se trguje na berzi (engl. exchange-traded fund - ETF), a koji direktno ulažu u taj kripto-novčić.
Bitcoin je u utorak u 14.30 koštao 57.138 dolara, što znači da je skočio za čak 11,3 odsto. Poslednji put je toliko vredeo u decembru 2021. Od početka godine vrednost mu je skočila za preko 30 procenata.
Velika promena na tržištu došla je posle ostvarenja decenijskog sna kripto-entuzijasta, kada su američki regulatori početkom 2024. odobrili prve spot bitcoin ETF-ove u toj zemlji. Cela prethodna godina protekla je upravo u znaku iščekivanja da do toga dođe, što je umnogome uticalo na poskupljenje bitcoina, čija je cena u 2023. porasla za gotovo 160 odsto.
Sledi...
U sredu se održava Samit Ukrajina - Jugoistočna Evropa, na kojem je najavljeno učešće predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, lidera 13 zemalja jugoistočne Evrope i zvaničnika Evropske unije. Srbiju će predstavljati predsednik Aleksandar Vučić.
Počinje i dvodnevni sastanak ministara spoljnih poslova Jermenije i Azerbejdžana u sklopu mirovnih pregovora.
Biće objavljeni novi podaci o poverenju potrošača u evrozoni, nezaposlenosti i industrijskoj proizvodnji u Rusiji, te bruto domaćem proizvodu SAD i Hongkonga.