U ponedeljak smo saznali da Air Serbia poleće za Šangaj već ove godine i odgovorili na pitanja ko su zadužbinari novog doba u Srbiji i kako investirati po Vuku Karadžiću. Pisali smo o tome kako su akcije Messera skočile 12 odsto nakon vesti o odlasku, dok je kineski BYD predstavio električni automobil od 230.000 dolara. Analiza Bloomberg Adrije pokazala je da je industrija kućnih aparata preživela šokove iz Kine.
Ovo je pet stvari koje danas treba znati.
Saznajemo: Air Serbia poleće za Šangaj već ove godine
Predsednik Kine Xi Jinping će ove godine posetiti Srbiju, najavio je u ponedeljak predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a kako Bloomberg Adria saznaje, Air Serbia bi trebalo da uspostavi direktnu liniju za Šangaj tokom ove godine, od zimske sezone koja počinje u oktobru. U igri je bio i grad Guangdžou, koji je interesantan zbog blizine Hongkonga, ali se od tog odredišta odustalo.
Vučić je u intervjuu za China media group potvrdio da Air Serbia čeka konačnu dozvolu za uspostavljanje linije Beograd - Šangaj.
Linija za Kinu jeste deo plana nacionalnog avio-prevoznika još odranije, ali neophodno je da nabavi novi, treći po redu "airbus A330-200".
'Bolje vrabac u ruci' ili kako investirati po Vuku Karadžiću
Um caruje, snaga klade valja. Bez alata nema zanata. Dvaput meri, jednom seci. Ko pita ne skita.
Narodne umotvorine su se, dok ih nije zabeležio Vuk Stefanović Karadžić, usmeno prenosile s kolena na koleno, a pored zabavne, njihova najvažnija funkcija je bila upravo edukativna.
I zaista, ako ih se pridržavate, šanse su da ćete voditi lagodniji život i da ćete biti zadovoljniji. Baratanje novcem je nužni deo života, a redakcija Bloomberg Adrije se bavila pitanjem koje to narodne mudrosti svoje mesto mogu da pronađu i na berzi. Kojih se to slogana drže investitori u Srbiji, pročitajte OVDE.
Srpske plate jače od inflacije za oko pet odsto
Prosečna plata u Srbiji u decembru 2023. iznosila je 95.093 dinara neto, odnosno 130.405 bruto, saopštio je Republički zavod za statistiku (RZS) u ponedeljak. U poređenju sa istim mesecom prethodne godine, ona je i u bruto i u neto iznosu bila realno veća, i to za 5,1, odnosno za 4,9 odsto.
To znači da su, prema zvaničnoj statistici, praznični bonusi dali vetar u leđa zaradama u finišu godine u odnosu na inflaciju, budući da je u decembru godišnji rast cena u našoj zemlji iznosio 7,6 odsto.
Ko su zadužbinari novog doba u Srbiji
Biznismen Miodrag Kostić osnovao je nedavno zadužbinu kako bi podržao razvoj nauke u Srbiji. Njegov poklon društvu biće Palata nauke, prvi centar za istraživanje i popularizaciju nauke u Srbiji i verovatno najveći u regionu.
Među savremenom poslovnom elitom malo je onih koji su spremni da slobodnom voljom ostave neko dobro koje će dobru služiti. Davanje vredno 25 miliona evra za Palatu nauke jedno je od najvećih pojedinačnih davanja za filantropiju u Srbiji. U domaćoj javnosti je ovaj gest ocenjen kao najava drugog zlatnog doba zadužbinarstva u našoj zemlji.
Ko su zadužbinari u Srbiji, šta su poklonili društvu i imaju li zato neke olakšice, pročitajte OVDE.
Sledi...
Specijalni predstavnik EU za Zapadni Balkan Miroslav Lajčak zakazao je sastanak sa predstavnicima Srbije i tzv. države Kosova o odluci Kosovske centralne banke da ukine korišćenje dinara.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nastavlja konsultacije o kandidatu za predsednika nove vlade. Kompanija Nestle otvoriće fabriku za proizvodnju obroka na biljnoj bazi.
U Varšavi se održava protest poljskih poljoprivrednika protiv klimatskih mera Evropske unije i uvoza iz Ukrajine. Republikanci i demokrate organizuju unutarstranačke predsedničke izbore u Mičigenu.