SAD su poručile saveznicima da bi Rusija mogla da rasporedi nuklearno oružje ili lažnu bojevu glavu u svemir već ove godine, tvrde izvori upoznati sa ovim pitanjem.
Rusija bi tako mogla da uništi satelite nuklearnim oružjem iz svemira, rekli su izvori koji su govorili pod uslovom anonimnosti. Nuklearna bojeva glava u orbiti prekršila bi Sporazum o svemiru iz 1967. godine, čija je potpisnica Rusija.
Ove vesti dolaze nakon što je predsednik Komiteta za obaveštajne poslove Predstavničkog doma prošle nedelje upozorio na ozbiljnu ali neodređenu bezbednosnu pretnju iz Rusije. Predsednik Joe Biden je kasnije rekao da Kremlj razvija antisatelitsko svemirsko oružje koje ne predstavlja direktnu pretnju ljudskim životima.
Portparoli Bele kuće odbili su da komentarišu.
"Uvek smo bili kategorički protiv - a i sada smo protiv - raspoređivanja nuklearnog oružja u svemiru", rekao je ruski predsednik Vladimir Putin u utorak na televizijskom sastanku sa ministrom odbrane Sergejem Šojguom. "U svemiru radimo samo ono što rade i druge zemlje, uključujući i Sjedinjene Države."
Navodni planovi Kremlja pojačavaju ono što stručnjaci za bezbednost i Vašington opisuju kao sve veću konkurenciju SAD, Rusije i Kine u razvoju mogućnosti napada iz orbite. Nova svemirska trka oštra je suprotnost periodu Hladnog rata, kada su dve supersile pregovarale o nizu sporazuma o kontroli naoružanja koji su osmišljeni da spreče naoružavanje u svemiru.
Sadašnja procena je da Rusija ne planira da detonira nijedno oružje iz orbite, kažu izvori. Međutim, postoji rizik od nesreće, a nuklearna eksplozija bi potencijalno mogla da zahvati oko trećine satelita i da napravi haos sa komunikacionim sistemima na zemlji, rekli su oni.
Uticaj svake eksplozije zavisio bi od veličine bojeve glave, a posledice ne bi nužno podrazumevale uništenje satelita, ali bi mogle izazvati prekide koji zahtevaju da se greške isprave, kaže izvor upoznat sa svemirskim oružjem.
Od prošlog aprila ima skoro 7.800 operativnih satelita u Zemljinoj orbiti, prema Kancelariji Ujedinjenih nacija za svemirska pitanja.
Rusija je više puta pribegavala pretnjama nuklearnim oružjem jer su njene snage posustale od invazije na Ukrajinu koja je počela pre dve godine. Putin je 2023. suspendovao novi START sporazum koji ograničava broj strateških nuklearnih bojevih glava koje Sjedinjene Američke Države i Rusija mogu rasporediti.
SAD i njihovi saveznici rade na tome da odvrate Rusiju od raspoređivanja snaga, posebno preko Kine i Indije, za koje se smatra da imaju veći uticaj na Moskvu, kažu izvori. New York Times je ranije izvestio o nekim od tih pokušaja.
Politico je u četvrtak izvestio da su visoki obaveštajni i administrativni zvaničnici pokušavali da dopru do Moskve kako bi je ubedili da zaustavi projekat nedeljama pre nego što postane javan.
Drugi faktor koji bi uticao na moguće posledice je visina na kojoj bi došlo do eksplozije. Većina komercijalnih satelita nalazi se u niskoj orbiti, manje od 2.000 kilometara od površine.
Stručnjaci su ranije rekli za Bloomberg da bi šteta od nuklearnog oružja koje bi eksplodiralo u niskoj orbiti Zemlje mogla da sprži satelite udaljene stotinama kilometara i da bi zračenje koje bi nastalo moglo mesecima da izaziva kumulativnu štetu satelitima koji prolaze kroz taj prostor. Elektronika na svemirskim letelicama takođe bi mogla da se pokvari kao rezultat eksplozije.
O tome bi mogli da razgovaraju ministri spoljnih poslova Grupe sedam kada se sastanu u Italiji u aprilu, kažu izvori.