IT kompanija HTEC akvizirala je juče firmu Syrmia, dok nemački Continental u megafabriku i istraživačko-razvojni centar investira oko 300 miliona evra. Danas će Narodna banka Srbije odlučivati o stopama, a održaće se i vanredna sednica Saveta bezbednosti UN o situaciji na Kosovu i Metohiji.
Mi smo istraživali da li je četvorodnevna radna nedelja u Srbiji moguća, gde je "Tesla" na listi evropskih aerodroma sa najviše letova i šta možemo da očekujemo ako Trump pobedi na izborima.
Ovo je pet stvari koje danas treba znati.
1. Sasha Cioringa, Continental: Srpski inženjeri lansirali kamione bez vozača
Nemački Continental, jedan od vodećih svetskih dobavljača delova za automobile, u Srbiju je doneo visoke tehnologije i napravio preokret u industrijalizaciji budući da su pre njega strani investitori odavde pretežno izvozili proizvode niske dodate vrednosti.
Pre godinu dana je otvorio megafabriku, kojoj je prethodilo otvaranje istraživačko-razvojnog centra pre sedam godina u Novom Sadu, odakle lansira inovativna rešenja za elektroniku automobila, a kamion bez vozača koji je ovde osmišljen već je testiran i spreman je za upotrebu. Investirali su 140 miliona evra, ali Sasha Cioringa, generalni direktor Continental Automotive Serbia i direktor Continental Automotive R&D poslovne jedinice Commercial and Special Vehicles za jugoistočnu Evropu, u intervjuu za Bloomberg Adriju već najavljuje dodatno ulaganje od najmanje 150 miliona evra i zapošljavanje još 1.500 radnika.
"U Srbiji je napravljeno rešenje za kamion koji se vozi bez vozača i ima nivo četiri autonomnosti. Ne samo što drži linije i distance prema vozilima ispred sebe, može da obiđe, parkira i radi sve bez vozača", rekao je on u intervjuu koji možete u celosti pročitati OVDE.
2. HTEC preuzeo beogradsku Syrmiju, jača kapacitete u oblasti AI-ja
Srpska IT kompanija HTEC akvizirala je firmu Syrmia iz Beograda, nepunih godinu i po otkako su preuzeli vodeću bosanskohercegovačku tehnološku kompaniju Mistral, ali i sedam meseci nakon što su zbog krize otpustili 200 zaposlenih.
U saopštenju od srede se navodi da HTEC ovom akvizicijom, osim što proširuje svoj tim u Srbiji i Bosni i Hercegovini (BIH) za još 250 inženjera, razvija i kapacitete u oblasti veštačke inteligencije, mašinskog učenja i ugrađenog (engl. embedded) softverskog inženjerstva.
"Partnerstvo je deo šire strategije ekspanzije i ulaganja u jačanje kapaciteta u veštačkoj inteligenciji i mašinskom učenju. Ovo će nam omogućiti da klijentima isporučujemo još naprednija rešenja, posebno u multimediji i automobilskoj industriji", rekao je suosnivač i generalni direktor kompanije HTEC Aleksandar Čabrilo.
3. Saznajemo: Neće biti ponovnog proširenja emisije EXPO obveznica
Državne osmogodišnje obveznice su emitovane krajem oktobra 2023, a kroz prodaju ovog duga se prikupljaju sredstva za organizovanje specijalizovane izložbe Beograd EXPO 2027. Iako su na poslednje dve aukcije obveznice doslovno razgrabljene, pa je Uprava za javni dug proširila emisiju sa 110 na 150 milijardi dinara (1,28 milijardi evra), Ministarstvo finansija neće ponoviti ovaj potez.
4. Influenseri zarade i 1.500 evra po objavi, ali retko ko živi od toga
Iako se često može čuti da su zarade influensera ogromne, da vrtoglavo rastu i da je sve lakše zaraditi od influenserskog marketinga, sagovornici Bloomberg Adrije nisu ubeđeni da influenseri mogu da zarade za život samo od tog posla. Iako zaista ima onih koji objavu naplate i dve prosečne plate, u Srbiji ih ima jako malo, dok ostali uglavnom objave naplate manje, a primanja im nisu redovna.
Slavica Božić iz agencije Pioniri communications kaže da cene angažovanja influensera prilično variraju u odnosu na njihovu "veličinu", ali da uglavnom po objavi kreću od 100 do 1.500 evra. Međutim, kako kaže, procena njihove agencije je da možda samo najvećih 10 influensera u Srbiji zaista mogu da žive od tog posla.
Iz druge agencije smo saznali da, prema njihovim podacima, u proseku cene za Instagram reels (kratak video-format) naplaćuju od 300 do 1.000 evra, kao i za post na toj mreži, dok za set Instagram storyja naplaćuju 500 pa do preko 1.000 evra. Veći influenseri naplaćuju dolazak na događaj, a neki naplaćuju i ubacivanje linka u objave.
Sledi...
Danas poslanici Evropskog parlamenta glasaju o rezoluciji o Srbiji, dok se u Njujorku održava vanredna sednica Saveta bezbednosti UN o situaciji na Kosovu i Metohiji, na kojoj Srbiju predstavlja predsednik Aleksandar Vučić.
Narodna banka Srbije odlučuje o visini kamatnih stopa, a analitičari ne očekuju da će Narodna banka Srbije (NBS) menjati svoju monetarnu politiku na današnjem sastanku.
Američka ministarka finansija Janet Yellen govori pred bankarskim odborom Senata o godišnjem izveštaju Saveta za nadzor finansijske stabilnosti. Održavaju se i izbori u američkoj saveznoj državi Nevadi za predsedničkog kandidata Republikanske stranke.
Održavaju se i opšti izbori u Pakistanu, zemlji koja ima nuklearno oružje i 240 miliona stanovnika.
U Grčkoj studenti protestuju protiv plana vlade da dozvoli rad privatnih univerziteta.