Privredni rast Srbije se nastavio i u četvrtom kvartalu, pa su tako porasle šanse da se ostvari i predviđeni rast od 2,5 odsto u 2023. godini. Centralna banka Sjedinjenih Američkih Država je odlučila da na januarskom sastanku ne promeni kamatne stope.
Pored toga, redakcija Bloomberg Adria vam donosi i spisak 50 najuticajnijih ljudi u regionu, a spisak možete pogledati OVDE.
Evo šta to danas treba da znate:
Fed nije iznenadio, kamatne stope i dalje na 22-godišnjem maksimumu
Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država su u sredu, u skladu sa očekivanjima većine analitičara, odlučile da kamatne stope ne menjaju, pa su cene zaduživanja i dalje ostale na najvišem nivou u prethodne 22 godine.
"Pri razmatranju bilo kakvih promena kamatne stope, FOMC će pažljivo analizirati pristigle podatke, projekcije rasta i odnos rizika. Komitet ne misli da je smanjenje kamatnih stopa moguće dok sa većom sigurnošću ne bude mogao da kaže da se inflacija kreće ka cilju od dva odsto", piše u saopštenju koje se nije preterano razlikovalo od prethodnih sastanaka.
Najveću razliku u odnosu na prethodna saopštenja nosi upravo ova rečenica, jer je umesto formulacije "razmatranju daljih podizanja stopa", sada upotrebljena fraza "razmatranju bilo kakvih promena kamatne stope", što jeste znak da Fed razmišlja o relaksiranju monetarne politike, ali su pojedini analitičari očekivali i jasniji signal.
Pored toga, iz saopštenja je izbačen deo koji govori o tome da je bankarski sektor u SAD na zdravim nogama i otporan, koji se pojavio u par saopštenja nakon propasti banaka kao što su First Republic, SVB i Signature Bank.
Za odluku su glasali svi članovi komiteta koji su u prema rotaciji bili sa pravom glasa.
Zvanična Priština ipak reterirala, zabrana dinara se de fakto odlaže
Iako su privremene institucije na Kosovu i Metohiji najavile da će dinar od prvog februara biti zabranjen u platnom prometu, i da će evro postati zvanična valuta, pritisak međunarodne zajednice je izgleda urodio plodom pa je zvanična Priština praktično odložila uredbu i uvela tranzitni period.
Zamenik premijera takozvane države Kosovo Aljbina Kurtija, Bisnik Bisljimi rekao je da sutra počinje primena pravilnika Centralne banke Kosova (CBK) o gotovinskom plaćanju, ali da neće biti kaznenih mera, već će biti orijentacije na informisanju građana o merama, piše Beta.
"Evro je bio i biće jedina zvanična valuta", kazao je Bisljimi novinarima izražavajući podršku pravilniku Centralna banke Kosova, i dodao da neće biti kažnjavanja, iako će pravilnik od sutra stupiti na snagu.
Skočili maloprodaja i BDP, Nemačka i dalje najveći spoljnotrgovinski partner
Poslednji dan u mesecu tradicionalno donosi obilje statističkih izveštaja.
Realni promet (onaj u stalnim cenama) u srpskoj maloprodaji u decembru je porastao u odnosu na isti mesec prethodne godine, pokazali su podaci RZS, čime je nastavljena pozitivna tendencija u tom sektoru, započeta mesec ranije.
Praznična kupovina u finišu 2023. ipak nije uspela da izvuče plus na godišnjem nivou, pa je tako promet u maloprodaji lane, u poređenju sa 2022, zabeležio realni pad od 1,9 odsto, iako je u tekućim cenama ostvaren skok od 8,5 odsto.
Što se tiče trgovine sa svetom, Srbija je prošle godine zabeležila je pad od 1,7 odsto u odnosu na godinu ranije. Međutim, u odnosu na 2022. godinu, Srbija je prošle godine uspela da poveća izvoz svoje robe za 3,7 odsto, i smanji uvoz za čak 5,5 odsto. To uticalo i da deficit bude niži za čak 27,9 odsto.
Glavni spoljnotrgovinski partneri, kada je reč o izvozu, bili su Nemačka, Bosna i Hercegovina, Italija, Mađarska i Rumunija. Srbija je najviše uvozila iz Nemačke, Kine, Italije, Turske i Rusije.
Privredni rast u četvrtom kvartalu u Srbiji je iznosio 3,8 odsto prema fleš proceni statističkog zavoda. U prvom kvartalu je rast BDP-a bio 0,7 odsto, u drugom 1,7 odsto, a u trećem 3,6 odsto, što ukazuje da će statistika potvrditi privredni rast u protekloj godini od oko 2,5 odsto, onako kako je Ministarstvo finansija predvidelo budžetom za 2023. godinu i što se podudara sa procenom analitičara Bloomberg Adrije.
Air Serbia i Etihad ponovo sklapaju partnerstvo, ovog puta kod-šer
Air Serbia i Etihad Airways tek što su pre tri meseca okončali vlasničko partnerstvo u srpskoj nacionalnoj avio-kompaniji, uspostavili su strateško bilateralno kod-šer partnerstvo.
Zahvaljujući novom ugovoru, putnicima obe kompanije biće omogućena jednostavnija putovanja u okviru mreža nacionalnih avio-prevoznika Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata, saopštila je Air Serbia.
Saopšteno je da će putnici Etihada imati mogućnost da preko glavnog grada Srbije i matičnog aerodroma Air Serbije lakše stignu do 12 gradova u jugoistočnoj Evropi, od kojih je devet prvi put u Etihadovoj ponudi kod-šer destinacija.
Prethodno partnerstvo, u kome je Etihad bio suvlasnik sa 49 odsto udela, datiralo je od 2013.
Sledi
U Briselu se održava Evropski samit o pomoći Evropske unije Ukrajini, dok će Banka Engleske odlučivati o svojoj monetarnoj politici. Nakon pojedinačnih izveštaja evropskih zemalja o rastu cena, danas će biti objavljen i izveštaj o inflaciji u evrozoni.