Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija sprovele su vazdušne napade na više od 60 ciljeva Hutija u Jemenu, izazvavši time pretnje odmazdom i rast cena sirove nafte nakon što su napadi u Crvenom moru nekoliko nedelja ometali plovidbu brodova.
U noćnim napadima američke i britanske snage napale su 16 lokacija, uključujući radarske sisteme, skladišta i lansirne rampe za bespilotne letelice, krstareće i balističke projektile, naveli su američki zvaničnici i američko vazduhoplovstvo.
Potez je "jasan znak da Sjedinjene Države i naši partneri neće tolerisati napade na naše osoblje ili dozvoliti da neprijateljske snage ometaju slobodnu plovidbu na jednom od najkritičnijih svetskih pomorskih pravaca", navodi se u izjavi američkog predsednika Joea Bidena u kojoj se ne isključuje ni nastavak napada.
Opširnije
Novi napad Hutija projektilima i letelicama u Crvenom moru
Hutiji su izveli jedan od najsnažnijih napada projektilima i bespilotnim letelicama do danas na ruti trgovačke mornarice kroz Crveno more.
10.01.2024
Iran šalje ratni brod u Crveno more nakon što su SAD potopile brodove grupe Huti
Potez Teherana podiže tenzije i otežava Vašingtonu da obezbedi prolaz koji je ključan za globalnu trgovinu.
02.01.2024
Promet u Crvenom moru pao 20 odsto, brodari pomno prate situaciju
U decembru 2023. godine, promet brodova u Crvenom moru pao je za 20 odsto.
09.01.2024
SAD oborile projektile Hutija koji su ciljali Maerskov brod
Sjedinjene Američke Države su odgovorile na poziv trgovačkog broda u južnom delu Crvenog mora.
31.12.2023
Britanski premijer Rishi Sunak opisao je napade kao "ograničeni, nužan i proporcionalni odgovor" nakon nekoliko nedelja "opasnih i destabilizujućih napada" Hutija na brodove u Crvenom moru.
Mada je prerano kako bi se procenio uticaj napada koji je započeo u dva ujutro po lokalnom jemenskom vremenu, namera mu je bila da se Hutiji spreče da napadaju trgovačke brodove. Akcija je donela i novi rizik za širenje konflikta koji je počeo nakon što su sedmog oktobra snage Hamasa upale u Izrael.
Vojna akcija predstavlja značajnu eskalaciju konflikta koja je podigla rizik da bi se tromesečni rat Izraela i Hamasa mogao pretvoriti u veći i širi sukob. Izraelske snage su na inicijalni Hamasov napad – koji je rezultirao sa 1.200 poginulih – odgovorile razornim napadima iz vazduha i po kopnu u Pojasu Gaze pa su i nekoliko puta odbile napade Hezbolaha na severnoj granici Izraela s Libanom.
U televizijskom obraćanju lider Hutija Abdul Malik Al-Huti zapretio je u četvrtak "snažnim" odgovorom Sjedinjenim Američkim državama i njegovim saveznicima ako nastave svoje vojne akcije protiv te grupe. "Suprotstavićemo se američkoj agresiji", kazao je. "Svaki američki napad biće kažnjen", dodao je Al-Huti.
Najnoviji udar dolazi samo nekoliko sati nakon što je američki državni sekretar Antony Blinken završio obilazak Bliskog Istoka s ciljem da dogovori agresivniji odgovor Hutima, insistirajući da "će morati biti posledica" ako se napadi na moru nastave.
Zamenik australijskog premijera Richard Marles rekao je da je odmazda ključna za "održavanje slobode plovidbe na otvorenom moru" i zaštitu svetske trgovine.
Nakon napada u Jemenu globalna referentna cena sirove nafte Brent porasla je za dva odsto, slično kao i barel WTI nafte. Hoće li se cene zadržati na višim nivoima zavisi od toga da li će napadi izazvati ozbiljniji odgovor.