Severna Koreja je saopštila da okončava sporazum čiji je cilj smanjenje vojnih napetosti sa Južnom Korejom, što je znak da veze slabe nakon što je Pjongjang prvi put postavio špijunski satelit u orbitu.
Severna Koreja je obećala da njihova „vojska nikada neće biti vezana" sporazumom iz 2018, saopštila je u četvrtak zvanična severnokorejska centralna novinska agencija (KCNA), dodajući da će "odmah vratiti sve vojne mere koje su zaustavljene".
To znači da će država "rasporediti veće oružane snage i novu vojnu opremu" u oblasti duž granice koja je odvaja od Južne Koreje, dodaje se.
Opširnije
Rusija traži redovne razgovore o bezbednosti sa S. Korejom i Kinom
Ruski ministar spoljnih poslova pozvao je na redovne pregovore o bezbednosti Severne Koreje, Kine i Rusije.
20.10.2023
Saradnja Rusije i Severne Koreje – put iz ili u izolaciju?
Rusija traži pomoć od Severne Koreje da bi ostala u totalnom ratu još godinu ili dve, ocenjuje politikolog Aleksandar Đokić.
17.09.2023
S. Koreja potvrdila da je testirala balističke rakete uz upozorenje SAD-u
Pjongjang je već zapretio da će preduzeti dodatne korake kao odgovor na planiranu zajedničku vojnu vežbu SAD-a i Južne Koreje.
19.02.2023
Južna Koreja je obećala da će kazniti Severnu Koreju "odmah, snažno i do kraja" na osnovu svog vojnog partnerstva sa SAD, ako Pjongjang bude dalje provocirao, rekao je portparol Ministarstva odbrane u Seulu na redovnom brifingu.
Pre ovoga je Severna Koreja uspešno postavila špijunski satelit u orbitu, stavljajući lidera Kim Jong Una bliže njegovom cilju da rasporedi niz ovakvih sistema koji bi mu omogućili da nadgleda američke snage u regionu. Kim je lično nadgledao lansiranje, a njegovi državni mediji su rekli da zemlja želi da uskoro pošalje još satelita
Kao dodatak novim napetostima, Severna Koreja je kasno uveče ispalila balističku raketu ka vodama istočno od Korejskog poluostrva. Vojni štab Južne Koreje je saopštio da lansiranje nije bilo uspešno.
Neuspešna lansiranja projektila su bila retka pod Kimovom vlašću. Poslednji se dogodio pre oko godine kada je Severna Koreja naizgled lansirala interkontinentalnu balističku raketu iz oblasti u blizini Pjongjanga. Vojska Južne Koreje saopštila je da je dostigla visinu od 1.920 kilometara pre nego što je pala.
Nakon lansiranja špijunskog satelita, Južna Koreja je opozvala delove sporazuma sa Severnom Korejom iz 2018. čiji je cilj bio da ublaži vojne napetosti duž granice. Vlada u Seulu odobrila je plan za obnavljanje aktivnosti izviđanja i nadzora koje su obustavljene prema sporazumu.
Zajednički štab Južne Koreje saopštio je da je procenio da je satelit ušao u orbitu, ali da nije jasno da li je uređaj u funkciji. Dok zvaničnici u Seulu veruju da bi severnokorejski špijunski satelit u najboljem slučaju bio rudimentaran, mogao bi da pomogne Pjongjangu da preciznije pogađa vojne mete dok lansira nove rakete dizajnirane za nuklearne napade u Južnoj Koreji i Japanu. U ove dve zemlje nalazi se većina američkog vojnog osoblja u regionu.
Kim je pregledao fotografije američkih vojnih objekata na Guamu koje je snimio satelit "Mallygyong-1", objavili su zvanični mediji u Pjongjangu.
Marco Langbroek, predavač na Tehnološkom univerzitetu Delft, rekao je da tehnički preduslovi koji su bili neophodni za lansiranje pokazuju da je „Severna Koreja sada spremna za složene scenarije lansiranja i da imaju svestran raketni sistem“.
Ministri spoljnih poslova Grupe Sedam (G7) osudili su Severnu Koreju zbog lansiranja satelita, navodeći u saopštenju da ovo „predstavlja ozbiljnu pretnju miru i stabilnosti u regionu i šire“.
Bela kuća je takođe osudila lansiranje i sa saveznicima radi na proceni situacije, rekla je portparolka Saveta za nacionalnu bezbednost Adrienne Watson.
Rezolucijama Saveta bezbednosti UN Severnoj Koreji je zabranjeno da sprovodi probna lansiranja balističkih projektila. SAD i saveznici su upozorili da bi tehnologija izvedena iz svemirskog programa Severne Koreje mogla da se koristi za unapređenje njenih balističkih projektila.