Centralne banke Sjedinjenih Američkih Država i evrozone su ovog vikenda poslale slične poruke, a zvaničnici Feda i ECB se slažu da još nema dokaza da je inflaciji zadat završni udarac. Ipak, evropska i američka tržišta nisu ove poruke videla na isti način, pa je u Evropi poslednji trgovački dan nedelje doneo gubitke a u SAD dobitke.
Iz vikenda tokom kog je jedan dan bio državni praznik u Srbiji, donosimo još i vesti o kineskim investicijama u Boru, ali i o najskupljoj kući u Srbiji. Evo kojih pet stvari danas treba da znate.
Lagarde kaže da će kamatna stopa od četiri odsto oboriti inflaciju
Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde izjavila je da bi držanje depozitne kamatne stope na sadašnjih četiri odsto trebalo da bude dovoljno za obuzdavanje inflacije, ali je i dodala da će zvaničnici razmotriti ponovno dizanje kamatne stope ako zatreba.
"Ako nivo na kom smo sada zadržimo dovoljno dugo, o čemu se može raspravljati, to će značajno doprineti spuštanju inflacije prema ciljanih dva odsto. Ako se pojave novi veći šokovi, u zavisnosti od njihove prirode, morali bismo ponovno razmotriti taj stav", poručila je Lagarde.
Predsednik Federalnih rezervi (Fed) Jerome Powell rekao je da će američka centralna banka nastaviti da se kreće oprezno, ali da neće oklevati da dodatno pooštri politiku ako to bude potrebno da se obuzda inflacija.
"Ako bude prikladno da dodatno pooštrimo politiku, nećemo oklevati da to učinimo", rekao je Powell u uvodnoj reči pripremljenoj za panel diskusiju na konferenciji Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Vašingtonu.
Kineska kompanija gradi gigantsko OIE postrojenje u Boru
Samo nekoliko dana nakon što je premijerka Ana Brnabić iz Kine najavila da će kineska kompanija Shanghai Fengling Renewables u naredne tri godine uložiti dve milijarde evra u obnovljive izvore energije u okolini Bora, predstavnici ove kompanije su već posetili Srbiju. To ukazuje da bi Kinezi ubrzo mogli da započnu ovaj posao.
Sa njima se susrela ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, a u zvaničnom saopštenju Ministarstva navodi se i da je kompanija već registrovala firmu u Srbiji, kao i da počinje da zapošljava kako bi radila na razvoju i realizaciji planiranih projekata.
Prema rečima ministarke, ova kineska kompanija je zainteresovana za investicije u proizvodnju i skladištenje kapaciteta iz obnovljivih izvora energije, naročito zelenog vodonika koji, kako je rekla, predstavlja budućnost svetske energetike.
Građevinarstvo usporilo u odnosu na drugi kvartal
Građevinska aktivnost je malo usporila u trećem kvartalu u odnosu na prethodni, ali je zadržala tendenciju rasta zahvaljujući uglavnom infrastrukturnim projektima koje finansira država, baš kao i u drugom kvartalu. Vrednost građevinskih radova porasla je 15,8 odsto međugodišnje, a najviše u Vojvodini, što i ne čudi budući da se na tom području grade dva velika infrastrukturna projekta: brza pruga Beograd - Budimpešta i auto-put Novi Sad - Ruma - Šabac.
Vrednost izvedenih građevinskih radova povećana je za 54,4 odsto u Vojovodini, zatim sledi Beograd za 12,1 odsto, koji je opet izbio na drugo mesto posle lošijeg rezultata u prethodnom kvartalu. Vrednost radova porasla je u južnoj i istočnoj Srbiji za 2,4 odsto, dok je opala u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji za pet odsto u odnosu na isti kvartal 2022. godine.
Ukupna vrednost građevinskih radova porasla je na zgradama 3,1 odsto i na ostalim građevinama 22,3 procenta.
Odvojena analiza Bloomberg Adrije pokazala je koje su to najskuplje nekretnine u Adria regionu, a na listi prvih 10 nije bilo luksuznih nekretnina iz Srbije. S druge strane, one nisu bile ni daleko od deset najskupljih.
Ako vas interesuju vile koje se prostiru na više od 1.000 kvadratnih metara i čija se vrednost meri u desetinama miliona evra, više informacija možete pronaći na LINKU.
Ljulja se i poslednji najviši kreditni rejting SAD
Sjedinjenim Američkim Državama od ovog vikenda preti gubitak poslednjeg najvišeg kreditnog rejtinga, pošto je agencija Moody’s Investors Service signalizirala bi mogla da snizi kreditni rejting države zbog većeg budžetskog deficita i političke polarizacije.
Rejting agencija je promenila ocenu izgleda sa stabilne na negativnu, ali je kreditni rejting i dalje ostao na Aaa, što je ujedno i najviši nivo investicionog ranga. Usred viših kamatnih stopa, bez mera za smanjenje potrošnje ili povećanje prihoda, fiskalni deficiti će verovatno „ostati veoma veliki, što će značajno oslabiti dostupnost finansiranja“, navodi Moody’s.
CT10:GOV
98,796875 USD
cena na otvaranju
98,9375
prethodna cena na zatvaranju
99
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
98,80 - 100,23
„Kamatne stope su se pomerile osetno i strukturno naviše“, rekao je u intervjuu William Foster, viši službenik za ocenu kreditnog rejtinga u kompaniji. „Ovo je novo okruženje za kamatne stope. Očekujemo da ove veće stope i deficit od oko šest odsto BDP-a ili više, u narednih nekoliko godina nastave da pritiskaju SAD“, dodao je.
Moody's je jedina od tri glavne kreditne kompanije koja SAD ocenjuje najvišom ocenom. Fitch Ratings je snizio rejting američke vlade u avgustu nakon borbe za podizanje gornje granice duga. S&P Global Ratings oduzeo je SAD najbolji rejting 2011. godine usred krize duga iz te godine.
Sledi…
Najbitnija vest danas trebalo bi da bude podatak o indeksu potrošačkih cena u Srbiji, za koji je Narodna banka Srbije najavila da bi do kraja godine trebalo da uspori na oko osam odsto.
Zahvaljujući izjavi ministra finansija Siniše Malog, ovaj izveštaj Republičkog zavoda za statistiku ćemo čekati sa nešto manjom dozom neizvesnosti, jer je zvaničnik rekao da prema fleš proceni inflacija u oktobru iznosi 8,5 odsto, što je blizu cilja za kraj godine. Pored toga, Evropska komisija će objaviti svoje nove ekonomske projekcije.