Narodna banka Srbije (NBS) još jednom je produžila pauzu od dizanja referentne kamatne stope. U Pošti Srbije već neko vreme pauziraju od rada, što je dovelo do zasićenosti lanca dostave u zemlji. Dok se čeka na zvanično otvaranje Sava centra, iz Delte poručuju da će im se rekonstrukcija jednog od simbola prestonice isplatiti za 15, a možda i više godina. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
NBS po četvrti put odlučila da ne menja kamatnu stopu
NBS je četvrti put zaredom odlučila da će ostaviti referentnu kamatnu stopu na 6,5 odsto, u skladu sa očekivanjima, pošto prognoze već neko vreme ukazuju na opadajuću tendenciju inflacije.
Do odluke je došlo posle nastavka popuštanja svetskih inflatornih pritisaka i pošto je uspostavljena opadajuća putanja domaće inflacije, te je njeno očekivano kretanje u granicama cilja u horizontu monetarne politike, navode u saopštenju iz centralne banke. "Prilikom donošenja odluke uvažena je i činjenica da su u prethodnom periodu pooštravani monetarni uslovi putem osnovnog instrumenta, kamatne stope, a u septembru i povećanjem stope obavezne rezerve, kao i da je sada potrebno da se sagledaju puni efekti donetih mera", dodaju.
Nivo stope od 6,5 odsto najviši je od maja 2015. godine. Na nepromenjenim nivoima zadržane su i kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
Kurirske službe pod pritiskom da nadomeste zastoj Pošte Srbije
Obustava rada u Pošti Srbije dovela je do zasićenosti lanca dostave, pošto kurirske službe pokušavaju da se izbore sa rastućom tražnjom, a trgovci koji rade preko interneta nastoje da nađu zamene dosad pouzdanom servisu.
"Mi smo dosada uvek slali samo Poštinim Postexpress servisom i uvek je sve bilo u najboljem redu, nikada se nije desio propust sa njihove strane", kažu iz "Ide Mi Glatko", brenda premijum aksesoara za kosu koji posluje putem Instagrama, za Bloomberg Adriju. "Međutim, od kada je počeo štrajk, morali smo da odemo u drugu kurirsku službu (u našem slučaju Dexpress i Bex) jer niti kupci žele da čekaju da štrajk prestane, niti mali biznisi mogu da opstanu ukoliko nemaju prodaje", kažu i dodaju da planiraju da se vrate Pošti čim bude moguće jer im je to najpouzdaniji servis.
Ipak, radnici Pošte tvrde da ne štrajkuju, već da su uspostavili spontanu samoorganizovanu obustavu rada koja se ubrzano širi poslednjih 13 dana. "Zakon o štrajku vezuje ruke radnicima i ne omogućava uzastopne dane bez obavljanja posla, zato je važno praviti razliku između štrajka i obustave rada", objašnjava radnik Pošte Stefan Mitrović za Bloomberg Adriju.
Radnici Pošte već neko vreme traže povećenje zarada i bolje uslove. Trenutni zahtevi su da oni koji su učestvovali u obustavi nikako ne bude kažnjeni premeštajima ili otkazima, da se primi još radnika, da se plate povećaju za 30 odsto i da zaposleni ne budu primorani da učestvuju u aktivnostima vladajuće stranke, naglašava Mitrović.
Delta povraćaj novca uloženog u obnovu Sava centra očekuje za 15 do 18 godina
Dok se čeka da obnovljeni kongresno-poslovni deo Sava centra primi prve goste sledeće nedelje, završetak radova na obnovi Plave dvorane planiran je za sredinu iduće godine, rekla je u četvrtak potpredsednica kompanije Delta Holding i generalna direktorka Delta Real Estatea Angelina Nekić. Povraćaj novca uloženog u obnovu očekuje se u roku od 15 do 18 godina, poručila je ona.
Kongresno-poslovni deo završen je kopiranjem dinamike izgradnje iz 1977. godine, a 14. novembra će otvoriti vrata široj javnosti održavanjem Međunarodnog kongresa nutricionista sa 1.500 učesnika. Sa druge strane, Plavoj dvorani je uvećan kapacitet za 10 odsto i ona će imati 4.000 sedišta, pa će tako, prema dosadašnjim najavama, biti najveća koncertna sala u regionu. Trebalo bi da joj izgled bude sačuvan, ali da bude unapređena po pitanju akustike, komfora i tehnologije.
Sava centar najveći je i najmoderniji kongresni centar u jugoistočnoj Evropi, rekla je generalna direktorka Sava centra Kristina Milinčić. "Uvećali smo mu kapacitet tri puta i sada imamo sale u koje može da stane više od 5.000 posetilaca."
Rudari bitcoina u oktobru prodali više novčića nego što su iskovali
Vodećih 13 javnih (listiranih na berzi) kompanija za kripto-rudarenje prodalo je imovinu ekvivalentnu svim bitcoinima koje su iskovali u oktobru - pa i nešto preko toga, dok je kriptovaluta zabeležila jedan od svojih najvećih cenovnih skokova otkako su vrednosti kripto-novčića pale prošle godine.
Odnos likvidacije i proizvodnje bio je oko 105 odsto za kompanije, uključujući Marathon Digital Holdings i Core Scientific Inc., prema podacima iz publikacije o trgovini u industriji TheMinerMag, što znači da su prodavali bitcoin iz svojih fondova, pored onoga što je proizvedeno. To je znatno više u odnosu na prethodna tri meseca, kada je taj odnos bio 64, 77 i 77 odsto u julu, avgustu i septembru.
Do prodaje je došlo pošto je najvrednija kriptovaluta u oktobru porasla na 18-mesečni maksimum. Značajno je da su neki od najvećih rudara koji drže bitcoin povećali prodaju postojećih kovanica, a Hut 8 je likvidirao više od svojih mesečnih količina proizvodnje, prema najnovijim ažuriranjima.
Neki rudari prikupljaju kapital od prodaje bitcoina kako bi ublažili šok od prepolovljenja (engl. halving), koje predstavlja ažuriranje Bitcoinovog koda koje će efektivno smanjiti nagrade za rudarenje za 50 odsto početkom sledeće godine.
Sledi...
Brazil će u petak izvestiti o inflaciji u toj zemlji, a najnovije podatke o rastu cena, ali i o trgovini objaviće Rusija.
Nacionalne izveštaje o industrijskoj proizvodnji izbaciće Indija, Italija, Turska i Ujedinjeno Kraljevstvo (UK). Sem toga, UK će objaviti ažurirane podatke o bruto domaćem proizvodu, što će učiniti i Hongkong.
U Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) Univerzitet Mičigena pružiće nov uvid u raspoloženje tamošnjih potrošača.
U Privrednoj komori Srbije (PKS) održaće se predstavljanje privrednicima izveštaja Evropske komisije o Srbiji za 2023. godinu i plana rasta za Zapadni Balkan. Govoriće šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Giaufret, predsednik PKS Marko Čadež i ministarka za evropske integracije Tanja Miščević.