Samo mesec dana pre ključnih pregovora o klimatskim promenama u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, izveštaj Ujedinjenih nacija jasno upozorava na katastrofalne rizike koji prete Zemljinoj ekosferi. Pozivajući na rad na rešavanju osnovnih problema, izveštaj o međusobno povezanim rizicima od katastrofa ističe "prelomne tačke rizika" za različite socioekološke sisteme.
Prelomne tačke rizika definišu se kao trenuci kada određeni socioekološki sistem više ne može da efikasno upravlja rizicima i osigura normalno funkcionisanje, što znatno povećava opasnost od katastrofe.
Izveštaj posebno ističe šest ključnih područja koja povezuju prirodne ekosisteme s ljudskim društvom: ubrzano izumiranje vrsta, iscrpljivanje podzemnih voda, otapanje glečera, problem svemirskog otpada, sve veću ekstremnu vrućinu i neizvesnu budućnost.
"Dok neselektivno iscrpljujemo naše vodene resurse, uništavamo prirodni svet i biodiverzitet i zagađujemo Zemlju i svemir, rizikujemo da pređemo granicu višestrukih prelomnih tačaka koje bi mogle da ugroze sisteme od kojih zavisi naš opstanak", rekla je glavna autorka izveštaja Zita Sebesvari.
Na primer, podzemni vodeni rezervoari igraju ključnu ulogu u snabdevanju sveta slatkom vodom i trenutno pomažu da se ublaži štetu uzrokovana sve češćim sušama usled klimatskih promena. Međutim, ti izvori vode sada se iscrpljuju brže nego što mogu da se prirodno mogu obnoviti. Saudijska Arabija već je prešla tu prelomnu tačku rizika, a i Indija je u sličnoj situaciji.
U kontekstu brzog izumiranja vrsta, izveštaj naglašava kaskadne učinke na prehrambene lance. Na primer, gopher kornjača, koja je ugrožena izumiranjem, igra ključnu ulogu u očuvanju različitih vrsta, jer stvara jazbine koje za razmnožavanje, hranjenje, zaštitu i regulaciju temperatura koristi više od 350 drugih vrsta. Ako ova kornjača izumre, to će verovatno izazvati lančane reakcije koje će negativno uticati na šumske ekosisteme jugoistočnih Sjedinjenih Američkih Država.
Glečeri, koji su vitalna skladišta slatke vode, tope se brže nego ikad. Tačka "vrhunac vode", kada lednjak maksimalno otpušta vodu usled topljenja, već je dosegnuta ili se očekuje da će se dosegnuti u idućih deset godina kod malih glečera u srednjoj Evropi, zapadnoj Kanadi i Južnoj Americi. Alarmantno je da je ugroženo više od 90.000 glečera u regijama poput Himalaja, Karakoruma i Hindukuša, što utiče na gotovo 870 miliona ljudi koji zavise od te slatke vode.
Kada je reč o svemirskom otpadu, izveštaj upozorava da Zemljinoj orbiti preti preopterećenje krhotinama koje bi mogle pokrenuti lančane reakcije i ugroziti ljudsku sposobnost da upravljaju satelitima, uključujući one koji pružaju rano upozorenje na prirodne katastrofe.
Izveštaj jasno ukazuje na to da su dosadašnji pristupi najčešće usmereni na privremeno rešavanje problema, a ne na suzbijanje temeljnih uzroka. Sve nas to obvezuje na hitno i odlučno delovanje kako bismo sačuvali našu planetu od katastrofe.