Dok su fjučersi sirove nafte skakali, analitičari su sve više govorili o tome kada će se (ne ako) cene vratiti na 100 dolara po barelu. Ipak, rast cene nafte prema 95 dolara po barelu delovao je bledo u odnosu na rast cene dizela.
Za to vreme, mi smo pisali o farmaceutskoj industriji u regionu, a pitali smo i banke - kako one koriste veštačku inteligenciju?
Ovo je pet stvari koje danas morate da znate.
1. Cena nafte se približava 95 dolara po barelu
Cena nafte nastavila je da raste zato što je OPEC+ najavio smanjenje u snabdevanju. Brent, globalna referentna vrednost sirove nafte, narastao je na 95 dolara po barelu posle tronedeljnog rasta koji je povećao cene za 11 odsto.
Međutim, rast cene nafte u poslednje vreme prema 95 dolara po barelu deluje bledo u odnosu na rast cena dizela. U SAD je prošle nedelje cena skočila na 140 dolara, što je najviše u ovo doba godine. U Evropi je proteklih nedelja cena rasla 60 odsto.
2. Od sprečavanja zločina do procene rizika - kako srpske banke koriste AI
Otkako je kompanija OpenAI u rad pustila svoj četbot ChatGPT, i otkad su akcije kompanije Nvidia povele rast gotovo celog tehnološkog sektora na berzama, izgleda kao da nijedan razgovor o ulaganju u akcije ne može da prođe bez pominjanja veštačke inteligencije.
Veštačka inteligencija je u prethodnim danima ponovo došla u žižu javnosti (uglavnom zahvaljujući Nvidiji), dovodeći do novog rasta cene akcija i navodeći još više tržišnih igrača da razmišljaju o budućoj ulozi koju će AI imati na njihovom polju.
Bloomberg Adria je već pisala o tome kako će AI uticati na tržište rada, gejming industriju ili taktike ulagača na berzi. Kako navode naši sagovornici, i banke pomno prate veštačku inteligenciju, a neke ovu tehnologiju koriste već duže.
3. Alibaba investira dve milijarde dolara u Turskoj, Erdogan hoće i Teslu
Elon Musk posetio je turskog predsednika Recepa Tayyipa Erdogana u Njujorku, i proveo je oko 45 minuta razgovarajući o veštačkoj inteligenciji i potencijalnoj fabrici Tesle. Kako su saopštili iz Erdoganove kancelarije, on je pozvao Muska da otvori fabriku Tesle u Turskoj.
Erdogan se sastao i sa predstavnicima Alibabe, koji su najavili ulaganje od dve milijarde dolara, a šef kineskog giganta Michael Evans ukazao na to da kompanija ima "pouzdanje u zdrave ekonomske osnove Turske" i da je već uložila 1,4 milijarde dolara u zemlji preko Trendyola, najveće platforme za e-trgovinu u Turskoj.
4. Svetli dani pred farmaceutskom industrijom Adria regiona, Rusija ključni izazov
Nakon sjajne 2022. godine za farmaceutsku industriju u regionu, taj sektor će verovatno videti još bolje dane dok evropska populacija stari, pokazuje analiza Bloomberg Adrije. U budućnosti, očekuje se da će sve starija populacija u Evropi dovesti do povećanja potrošnje u zdravstvu i potražnje za farmaceutskim proizvodima. Međutim, glavni izazov za region ostaje ključno izvozno tržište - Rusija.
Sledi...
Početak nedelje sastanaka na visokom nivou u sklopu zasedanja Generalne skupštine UN na kojem učestvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Skup će se verovatno fokusirati na Ukrajinu, Iran i sve napetiju podelu između SAD i Kine.
Delegacija Svekineskog narodnog kongresa biće u utorak poseti Srbiji. Što se ekonomskih podataka tiče, danas očekujemo podatke o inflaciji u evrozoni.