Dok je poslednjih meseci jedna od najčešće izgovaranih reči u ekonomskim krugovima bila inflacija, recesija je polako počela da preuzima vođstvo. Privrede Evrope su nepobitno vezane, ali kako izgleda, Adria region zasada nema previše razloga za brigu.
Manje razloga za brigu će, makar do kraja 2024, imati i korisnici stambenih kredita, čije kamate u sledećih 15 meseci neće moći da rastu nakon odluke Narodne banke Srbije. Evo kojih pet stvari danas morate da znate:
1. NBS ograničila kamate na stambene kredite, fiksna stopa do pet odsto
Svedoci smo zaoštravanja monetarnih politika centralnih banaka koje korisnicima stambenih kredita poslednjih meseci zagorčavaju život. S druge strane, isto tako smo u prethodnim mesecima videli da banke beleže rekordno visoke prihode od kamata.
Kako bi stvari donekle izjednačila i isto tako sprečila rast problematičnih kredita, Narodna banka Srbije je odlučila da uvede moratorijum na rast kamata i da ograniči kamatne marže za nove kredite.
NBS je ovom merom ograničila kamatnu stopu za dužnike koji su korisnici prvog stambenog kredita sa promenljivom kamatnom stopom, a čiji ugovoreni iznos ne prelazi 200.000 evra, rekli su iz NBS u ponedeljak, pojasnivši da ovim dužnicima nominalna kamatna stopa u narednih 15 meseci neće rasti.
2. Recesija hara Evropom, Adria region zasada miran
Uprkos očekivanoj recesiji ka kraju godine u znatnom delu Evrope, usled aktuelnih događanja u najvećim evropskim privredama poput nemačke, zemlje u Adria regionu neće biti zahvaćene padom ekonomije, odnosno očekuje se rast i u ovoj i u idućoj godini, navodi analitički tim Bloomberg Adrije.
Istina je da su zemlje u Adria regionu snažno izvozno-uvozno vezane za Nemačku, no u njima su stope nezaposlenosti rekordno niske, odnosno rastu zaposlenost, plate i investicije.
Celu analizu možete pročitati OVDE.
"Ukratko, recesija u inostranstvu ne znači i lokalnu recesiju", ističe se u najnovijoj makroekonomskoj analizi.
Za ovu godinu najveća stopa rasta u Adria regiou predviđa se za Bosnu i Hercegovinu, i to od 2,8 odsto, nakon čega sledi Srbija s 2,4 odsto. Za Severnu Makedoniju broj je 1,9 odsto, a prognoze za Hrvatsku i Sloveniju govore o rastu od 1,7, odnosno 1,2 odsto.
3. Najjači motor Evrope ponovo štuca
Stvari u Nemačkoj ipak izgledaju nešto lošije. Nemački industrijski problemi verovatno su dovoljno veliki da tokom tekućeg tromesečja uspore privredu, smatraju analitičari.
Bloombergovo mesečno istraživanje pokazuje da ekonomisti sada očekuju pad nemačkog bruto domaćeg proizvoda od 0,1 odsto u trećem tromesečju pre nego što se to pogorša kako se kraj godine bude približavao.
Ekonomisti su ranije za ovaj kvartal predviđali stagnaciju.
4. Ether pada posle vesti o hakovanju Buterinovog profila na X-u
Vrednost drugog najvrednijeg kripto-novčića na svetu, ethera, pala je u ponedeljak, dan pošto se medijima pronela vest o tome da je profil suosnivača Ethereuma Vitalika Buterina na X-u (ranije poznatom kao Twitter) hakovan.
Kako su u nedelju izvestili brojni mediji, navodno hakovanje naloga na društvenoj mreži dovelo je do odliva novca žrtava u ukupnoj vrednosti od skoro 700.000 dolara. Haker je, po svemu sudeći, u prevarnoj objavi na Buterinovom profilu, pozvao korisnike da u roku od 24 sata besplatno nabave digitalni token koji je okarakterisao kao "komemorativni NFT (engl. non-fungible token - nezamenljivi token, prim. aut.)".
U tvitu je podelio i link putem kog je trebalo da korisnici dođu do NFT-jeva. Žrtve su na taj način povezale svoje kripto-novčanike sa hakerskom mrežom i ostale bez svojih sredstava.
Sledi...
Danas će biti objavljeni podaci o kretanju potrošačkih cena u Srbiji za avgust, što će NBS svakako uzimati u obzir pri donošenju sledećenje odluke o monetarnoj politici.
U toku dana, saznaćemo više o ekonomskom raspoloženju u Nemačkoj, kao i o inflaciji u Španiji, koja u ovom pogledu često ne prati ostatak evrozone.