Posle šest uzastopnih kvartala tokom kojih je registrovan deficit, trgovinski bilans Evropske unije (EU) konačno je prešao u plus. IT sektor više nije tako spreman da odreši kesu za tim bildinge. A iako se na prvi pogled možda ne čini tako, zaduženje za infrastrukturu je skoro pa tek deseti deo javnog duga Srbije. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
Kineski krediti za infrastrukturu u Srbiji nisu najskuplji
Bez obzira na to što se sve češće može čuti da se Srbija ponekad i bespotrebno zadužuje za infrastrukturu, javni dug koji se odnosi na finansiranje projekata povezanih za železnicu i puteve iznosi 4,6 milijarde evra, što predstavlja 12,9 odsto ukupnog javnog duga države, pokazuju podaci Uprave za javni dug.
Najviše kredita za infrastrukturu naša država je uzela od Export - Import Bank of China. Zaduživanje kod Kineza u ovdašnjoj javnosti prethodnih godina uglavnom je kritikovano kao slaba tačka srpskog budžeta. Međutim, to sada može da bude jedna od jačih tačaka na kojoj stoji naš budžet, jer zaduživanje kod Kineza nije poskupelo i iznosi do tri odsto.
Javni dug prema kineskoj banci je dostigao 2,3 milijarde evra, što predstavlja 6,6 procenata ukupnog javnog duga centralnog nivoa vlasti. Stanje duga po osnovu finansiranja projekata vezanih za železnicu i puteve kod navedenog kreditora iznosi 1,8 milijardi evra.
IT firme sve više štede - na vikendicama sa bazenom
Kuće za iznajmljivanje postale su za vreme pandemije savršena investicija, jer ih oni koji ih nemaju rado iznajmljuju. Najčešće se koriste za proslave devojačkih i momačkih večeri, rođendana, pa i za tim bildinge. Međutim, sa inflacijom se mnogo toga promenilo, pošto se turisti suočavaju sa rastom troškova života, te će dragulji pandemijskog turizma morati da osmisle nove načine da privuku goste.
"Ova sezona je svakako lošija od prethodnih sezona iz nekoliko razloga. Po nama, glavni razlog je svakako inflacija, koja je neminovno uticala na turizam u Srbiji. U ljude se uvukla neka nesigurnost i neizvesnost i turizam i putovanja su svakako stavke koje se mogu 'preskočiti'", naveli su sa sajta Apartmani i vikendice za Bloomberg Adriju.
Dok je prethodnih godina veliki broj IT kompanija iznajmljivao kuće za svoje zaposlene, sada to nije slučaj, jer su i oni pogođeni krizom. "Takođe bitan faktor su i vremenske prilike koje ove godine nisu išle naruku vlasnicima smeštaja sa bazenom, zbog niskih temperatura u predsezoni, a onda i superćelijskih oluja", napominju sa ovog sajta.
"Banke neće dirati naknade na postojeće, ali mogu biti kreativne kod novih usluga"
Sporazum Narodne banke Srbije (NBS) i komercijalnih banaka o smanjenju naknada za održavanje tekućih računa i platnih usluga bliži se kraju, a profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić ne očekuje da će banke menjati iznos naknada, barem kada su postojeći proizvodi i usluge u pitanju.
"Banke su u obavezi - ako bi htele da podignu te naknade, troškove obrade kredita i sve druge provizije - da pošalju obaveštenje NBS 45 dana ranije. Nisu stizala takva obaveštenja. Prema tome, kod postojećih proizvoda i usluga ne očekujem da će se nešto značajnije tu dešavati. Moguće je da će banke pokazati neku kreativnost kod nekih novih proizvoda i usluga ili ih predstaviti kao nove", kaže on.
Prema podacima objavljenim na sajtu NBS, kreditna aktivnost banaka prema nemonetarnom sektoru nastavila je da usporava tokom drugog kvartala na međugodišnjem nivou. Ako se pogledaju krediti privredi, oni su smanjeni za 0,1 odsto tokom drugog kvartala, što predstavlja manji pad u odnosu na prvo tromesečje.
Pad cena energenata doneo EU trgovinski suficit posle šest kvartala
U drugom kvartalu ove godine, nakon šest uzastopnih kvartala tokom kojih je registrovan deficit, trgovinski bilans EU konačno je pokazao suficit, a razlog je pad cena energenata, pokazali su podaci Eurostata.
U drugom kvartalu 2023. izvoz je opao za dva odsto, a uvoz za 3,5 odsto, što je dovelo do trgovinskog suficita od milijardu evra. Ovo pokazuje jasno poboljšanje u odnosu na deficit od 155 milijardi evra registrovanog u trećem kvartalu 2022. godine, što je najviši nivo deficita od 2019. godine.
Smanjenje uvoza van EU u drugom kvartalu povezano je sa padom uvoza energenata od 15,6 odsto i smanjenjem uvoza sirovina od 10,9 odsto u poređenju sa prvim kvartalom 2023. Kada je reč o izvozu, svi sektori su zabeležili pad, osim izvoz mašina i vozila (+2,5 odsto). Najveći pad izvoza zabeležen je kod energenata (-22,5 odsto) i sirovina (-9,3 odsto).
Sledi...
Poslednjeg dana avgusta Republički zavod za statistiku objaviće niz izveštaja - o spoljnotrgovinskoj robnoj razmeni, turističkom prometu, maloprodaji, radnoj snazi...
Kina će izvestiti o indeksu menadžera nabavke, a biće poznati i podaci o inflaciji i nezaposlenosti na nivou evrozone. Indija i Turska će objaviti izveštaje o bruto domaćem proizvodu, Japan o industrijskoj proizvodnji i maloprodaji, dok će Sjedinjene Američke Države izbaciti podatke o ličnoj potrošnji i prihodima, kao i o inicijalnim zahtevima za naknade za nezaposlene.
UBS Group će objaviti prvi set rezultata otkako je preuzeo Credit Suisse. Dostupan će biti i izveštaj Evropske centralne banke (ECB) o njihovom julskom sastanku, dok će članovi izvršnog odbora ECB Isabel Schnabel i Luis de Guindos govoriti na odvojenim događajima.