U ponedeljak su berzanski indeksi u zemljama Zapadne Evrope uglavnom rasli, dok se Rusija suočila sa problemima sa rubljom. U Srbiji smo se pitali da li je prva deflacija razlog za slavlje - ili je za to ipak prerano.
1. Srbija zabeležila prvu deflaciju, ali je još rano za šampanjac
Inflacija u Srbiji u julu je usporila na 12,5 odsto, a na mesečnom nivou je zabeležena prva deflacija još od septembra 2020. godine. To s jedne strane znači da cenovni pritisci polako popuštaju usled monetarnog stezanja centralnih banaka.
S druge strane, kako kažu ekonomisti, još je prerano da se raduje jer će inflacija postati jednocifrena najranije na jesen.
2. ECB poslednji put povećava stope u septembru, pokazuje anketa
Evropski berzanski indeksi u ponedeljak su bili neujednačeni - uglavnom su beležili rast. Ipak, nepromenjenih mišljenja i posle nedavnih znakova da se pritisak inflacije smiruje, ekonomisti i dalje predviđaju da će Evropska centralna banka (ECB) sledećeg meseca izvesti poslednje povećanje kamatnih stopa.
Stopa depozita će se povećati na četiri odsto u septembru sa sadašnjih 3,75 odsto, pokazala je anketa Bloomberga. Istovremeno, ispitanici smatraju da će zvaničnici početi da smanjuju troškove zaduživanja u martu, mesec dana ranije nego što su prethodno mislili.
3. Blaž Brodnjak: Ako ne bude akvizicija, dividenda će biti veća
"NLB Grupa prvu polovinu godine završava sa stabilnom i finansijski solidnom pozicijom", naglasio je više puta generalni direktor banke Blaž Brodnjak na sastanku sa investitorima nakon što je banka predstavila polugodišnje rezultate poslovanja. Nakon prošlogodišnjeg rekordnog poslovanja, NLB Grupa održava rast profita u prvoj polovini godine. U drugom kvartalu ostvarila je 122,6 miliona evra dobiti nakon oporezivanja, što je povećanje od dva odsto u odnosu na prvi kvartal.
Prioritet je traženje mogućih preuzimanja, naglasio je Brodnjak. Ukoliko se ne nađu u narednih godinu i po dana, povećaće isplatu dividende u skladu sa dogovorom sa akcionarima. "Dugoročno, preuzimanje donosi veći prinos od isplate dividendi", upozorio je on. Akcionare je zanimalo i kako su poplave uticale i kako će uticati na poslovanje banke i njenih klijenata.
4. Rublja u slobodnom padu, probila granicu od 100 za dolar
Rublja je probila psihološku granicu od 100 za dolar prvi put od marta prošle godine, a nije joj pomogao ni potez ruske centralne banke koja je pokušala da zaustavi pad obustavom kupovine strane valute na domaćem tržištu do kraja 2023. godine.
Ruska valuta je do sada ove godine oslabila oko 25 odsto u odnosu na dolar, što je svrstava među tri najlošije valute na tržištu u razvoju, zajedno sa turskom lirom i argentinskim pezosom.
Zvaničnici ruske centralne banke sastaće se u utorak da razgovaraju o kamatnim stopama, mesec dana pre roka, nakon što je rublja naglo oslabila.
Sledi...
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov održaće govor na početku Moskovske konferencije o međunarodnoj bezbednosti.
Republički zavod za statistiku objaviće podatke o izdatim građevinskim dozvolama u Srbiji za jun 2023. godine. Kina će objaviti podatke o maloprodaji i industrijskoj proizvodnji, Japan o bruto domaćem proizvodu i industrijskoj proizvodnji, dok će Sjedinjene Američke Države doneti nove podatke o tržištu rada.