Kvartalni rezultati kompanija ne ulivaju optimizam na tržištima akcija. S druge strane, Beogradska berza može se pohvaliti skokom prometa u julu, dok kompanija iz londonskog FTSE 100 indeksa planira preuzimanje valjevskog Bosisa. U nastavku vam donosimo pet stvari koje treba da znate danas.
Rastući Bosis iz Valjeva preuzima kompanija iz indeksa FTSE 100
Britanski proizvođač održive ambalaže DS Smith zaključio je ugovor o preuzimanju valjevske firme za proizvodnju ambalaže visokog kvaliteta Bosis.
Kompanija sa sedištem u Londonu i članstvom u berzanskom indeksu FTSE 100 već posluje u Beogradu i Kruševcu, prisutna je u 34 zemlje i zapošljava 30.000 ljudi.
Opširnije
Pet stvari koje treba znati danas: Cene stanova, operateri na aerodromu i ESG
Inflatorni pritisci u Srbiji slabe, a to utiče i na tržište nepokretnosti.
31.07.2023
Pet stvari koje treba da znate danas: Fed podigao stope, čeka se ECB
Fed je odlučio da nastavi da zaoštrava svoju monetarnu politiku, a danas se čeka odluka ECB.
27.07.2023
Pet stvari koje danas treba znati: Karbonski neutralne firme i Beogradska berza
Siniša Krneta se povlači sa funkcije direktora Beogradske berze.
21.07.2023
Sa fokusom na klijente robe široke potrošnje, Bosis je, ocenjuju oni, "posebno pogodan da dopuni strategiju društva DS Smith u regionu, koja je usmerena na veće mogućnosti rasta i marže kroz svoju ponudu održive ambalaže klijentima".
Vrednost investicije, međutim, još uvek nije objavljena.
Najveći promet od avgusta, dividendni teškaši uvećali profit
Promet na Beogradskoj berzi u julu je naglo skočio zahvaljujući trgovanju državnim obveznicama, dostigavši tako nivo poslednji put viđen pre tačno godinu dan i gotovo premašivši obim trgovanja iz celog drugog kvartala.
Na berzi su tokom jula ruke promenile hartije od vrednosti u iznosu od 4,45 milijardi dinara, odnosno 38 miliona evra, dok su indeksi Belex15 i BelexLine uvećali svoje vrednosti za 0,56 i 0,73 odsto, pokazuje statistika berze.
Profiti preduzeća Metalac iz Gornjeg Milanovca i Jedinstvo iz Sevojna u prvih šest meseci ove godine takođe su porasli, a skok njihovih profita bio je još očigledniji u drugom kvartalu.
Kako kupiti kriptovalute u Srbiji?
Vrednost kripto-tržišta daleko je od svog vrhunca dostignutog pre oko godinu i po, a trgovanje različitim digitalnim novčićima postalo je sporno pitanje za mnoge jurisdikcije sveta. Pa ipak, interesovanje ulagača se - posle prošlogodišnjih skandala u industriji - vraća, te je cena bitcoina od početka 2023. porasla za oko 76 odsto, ethera za približno 55 odsto, a skokove su zabeleželi i drugi popularni novčići.
U našoj zemlji zasad postoje dve kripto-menjačnice koje imaju dozvole regulatora - ECD i Crypto12. Obe nude usluge kupovine i prodaje kripto-novčića (virtuelnih valuta i digitalnih tokena – dva osnovna tipa digitalne imovine koje prepoznaje naš zakon) za novac ili drugu digitalnu imovinu, kao i njihovo čuvanje za korisnike.
Pad proizvodnje u Kini povlači i druge azijske proizvođače
Proizvodnja u Kini opala je u julu, prenoseći se kroz fabrike širom Azije i signalizirajući da bi bilo kakav preokret u regionu još uvek mogao biti daleko.
Usporeni oporavak Kine opteretio je azijske proizvodne pogone, posebno u severnoj Aziji. Tajvanski PMI je pao na osmomesečni minimum od 44,1, dok je japanski blago pao na 49,6, pokazuju podaci S&P Global i Jibun Banke.
Sledi...
Republički zavod za statistiku danas objavljuje podatke o srednjem obrazovanju za kraj školske 2022. godine. Takođe, biće objavljeni podaci o zalihama i uvozu sirove nafte u SAD.
Obeležava se Dan ekološkog duga, kada potrošnja čovečanstva simbolički premaši količinu resursa koju Zemlja može da proizvede tokom tekuće godine.