Svetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je veštački zaslađivač aspartam, koji se upotrebljava u popularnim pićima poput "coca-cola zero", "diet coke", "pepsi max" i "pepsi zero", za mogućeg uzročnika raka. Ipak, giganti industrije nisu spremni da povuku bilo kakav odlučan potez dok ne vide reakcije potrošača, a čini se da će neki od njih da se okrenu lobiranju za aspartam, pre nego traženju zamene.
"Očekujem da će kompanije da posmatraju reakcije nakon ove objave. Razgovor o štetnosti aspartama nije ništa novo, iako je reč o važnoj temi. To nije jedini zaslađivač koji mogu da koriste u slučaju da potrošači budu negativno reagovali ili se naučna debata o ovoj temi zagreje - ali sumnjamo da će se to desiti", kaže za Bloomberg Adria Connect analitičar Bloomberg Intelligencea Kenneth Shea.
Dugo iščekivana odluka Svetske zdravstvene organizacije zapravo ostavlja dosta manevarskog prostora za proizvođače pića i prehrambenih proizvoda koji sadrže aspartam. Svetska zdravstvena organizacija može potencijalno kancerogene sastojke da svrsta u tri kategorije - uzročnike, verovatne uzročnike i moguće uzročnike raka. Aspartam je svrstan u treću, odnosno najslabiju kategoriju.
Opširnije

SZO: Popularni zaslađivač kancerogen, ali ne u uobičajenim dozama
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) utvrdila je da je aspartam potencijalno kancerogen.
14.07.2023

Šta znamo o aspartamu za koji SZO kaže da je potencijalno kancerogen
Jedan od najčešće korišćenih veštačkih zaslađivača
30.06.2023

Plan krađe druge najčuvanije tajne u Coca-Coli
Svaka limenka koka-kole sadrži i ultratanki sloj plastike.
21.06.2023

Pepsi pokušava da novim logotipom pridobije generaciju Z
Pepsi se pokušava suočiti s novim trendovima u društvu, prvenstveno jačem fokusu mladih na zdravi život.
09.04.2023
Konačna preporuka je da je unos aspartama bezbedan do limita od 40 miligrama po kilogramu telesne težine. To znači da bi odrasla osoba od 70 kilograma morala da popije između devet i 14 limenki pića sa ovim zaslađivačem kako bi prešla dozvoljenu bezbednu granicu.
Tom linijom će se najverovatnije voditi PepsiCo, sudeći po porukama finansijskog direktora kompanije Hugha Johnstona.
"Verujem da ovo neće predstavljati značajan problem s potrošačima, imajući u vidu obilje dokaza koji ukazuju na to da je aspartam bezbedan. On se u proizvodima nalazi u relativno malim količinama i ne mislim da će se potrošači zabrinuti s obzirom na to koliko je aspartam dugo u upotrebi i koliko nadzornih tela ga je proglasilo bezbednim", rekao je Johnston u intervjuu za Bloomberg.
Bloomberg
Koliko Coca-Cola i Pepsi mogu da rizikuju?
Coca-Cola i Pepsi ipak ne bi trebalo da potcene moguću reakciju kupaca. Sam pomen reči "kancerogeno" dovoljan je da natera potrošače da preispitaju svoje navike i izbore. Ukoliko do toga dođe, pad prodaje bi mogao da bude bolan za proizvođače.
Prema podacima Statiste, tržišni udeo "diet cokea" u brendu Coca-Cola je samo tokom protekle decenije iznosio između osam i deset odsto. Od najpopularnijih 10 bezalkoholnih gaziranih pića koja se prodaju u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), čak 15 odsto njih koristi aspartam, pokazali su podaci Beverage Digesta.
Istraživanja Grand View Researcha pokazala su da će svetsko tržište dijetalnih bezalkoholnih pića dostići 5,2 milijarde dolara do 2025, sa kompozicionom godišnjom stopom rasta od 3,2 odsto. Iza toga stoji upravo sve veća briga potrošača o zdravlju.
Šta onda sprečava Coca-Colu i Pepsi da igraju na sigurno i zamene aspartam obiljem drugih dostupnih zaslađivača? To što i reformulacije mogu da predstavljaju rizik. Kada se diskusija o štetnosti aspartama zagrejala prvi put, Pepsi je 2015. doneo odluku da promeni recept za "diet pepsi", zamenivši aspartam sukralozom. Prodaja "diet pepsija" je tokom te godine pala za 6,5 odsto i nastavila pad u 2016, dok Pepsi nije doneo odluku da vrati stari recept.
"Ako budu primorani da promene recept i potrošačima se to ne svidi, to može da bude ozbiljan problem za njih", kaže Shea.
Ukoliko do promene recepta dođe, proizvođači alternativnog rešenja bi mogli da profitiraju. Krajem juna, kada su objavljene vesti o predstojećoj odluci SZO, akcije kineskih kompanija Baolingbao Biology i Shandong Sanyuan Biotechnology, koje proizvode prirodni zaslađivač eritritol, skočile su za oko 10 procenata. Deonice proizvođača aditiva poput sukraloze, Anhui Jinhe Industrial, skočile su za 9,8 odsto.
Industrija pića: zero is the goal
Svetska industrija pića je trenutno u udobnoj poziciji i beleži oštar rast prodaje u protekle tri godine. Proizvođači pića poput Pepsija, čiji je izveštaj za drugi kvartal premašio očekivanja kada je reč o prodaji i profitu, uspeli su relativno bezbolno da prebrode inflaciju i usporavanje privrede - delimično zahvaljujući uspešnom podizanju cena.
Bloomberg
Analitičari Bloomberg Intelligencea u drugoj polovini godine očekuju usporavanje rasta cena, kao i jednocifreni rast prodaje. A da će reakciju potrošača na odluku SZO morati pažljivo da prate, pokazuju i razvojni planovi u industriji.
"Veliki deo inovacije u sektoru biće posvećen upravo 'zero' opcijama bez šećera. Vidimo primere u proizvodima poput 'zero gatorade' i širenju linije 'zero' proizvoda Coca-Cole. Mnogo investicija ići će i ka alatima veštačke inteligencije koji će pomoći kompanijama da se prilagode potrošačkim trendovima i pojačaju prodaju", kaže Shea.