Grupa hakera iz Kine izvršila je upad u više imejl naloga povezanih sa zapadnoevropskim državnim agencijama s namerom da ih špijunira, navode iz kompanije Microsoft Corp.
U blog tekstu objavljenom u utorak uveče, Microstoft navodi da je grupa identifikovana kao Storm-0558 uspela da ostane neprimećena mesec dana nakon što je sredinom maja izvršila upad u naloge za elektronsku poštu oko 25 organizacija. Softverska kompanija je otkrila i pokrenula istragu u vezi sa upadom polovinom juna, nakon što je primila pritužbe klijenata o abnormalnoj aktivnosti na ovim nalozima.
"Prema našim procenama, ova grupa je fokusirana na špijunažu, s ciljem da pristupi imejl sistemima kako bi prikupljala informacije", napisao je u sledećoj objavi Charlie Bell, izvršni potpredsednik Microsofta.
Opširnije
Kako je James Zhong hakovao ozloglašeni Silk Road i završio u zatvoru
SAD su osudile Jamesa Zhonga - hakera odgovornog za napad na portal za trgovinu Silk Road - na zatvorsku kaznu.
17.04.2023
Posle RGZ, i APR žrtva sajber-napada
Prošlog leta hakovan je Republički geodetski zavod.
27.03.2023
Hakeri došli do ćupa sa zlatom i ogolili ranjivost svetskih mreža
Prvi problem za bezbednost podataka pojavio se još 2021.
21.02.2023
Tri mete sajber-napada u Srbiji u 2023. godini
Male kompanije u okviru velikih lanaca snabdevanja moraju biti posebno pažljive
03.01.2023
Grupa Storm-0558 izvršila je napad tako što je lažirala tokene za autentifikaciju koji su potrebni za pristup nalozima, dodao je on. Microsoft je obavestio klijente u čije je naloge izvršen upad i preduzeo mere za ublažavanje posledica, navode iz kompanije.
Objava dolazi nedugo nakon što se jedan od osnivača Microsofta Bill Gates sastao sa kineskim predsednikom Xijem Jinpingom u Pekingu. Njih dvojica su tom prilikom razgovarali o saradnji u vezi sa Gatesovim filantropskim naporima da se spreče i iskorene zarazne bolesti.
Iz Microsofta navode da su uspostavili saradnju sa agencijom za odbranu od sajber-napada u okviru ministarstva državne bezbednosti i da će nastaviti da istražuju i prate ovu kinesku grupu. Kompanija je dodala i "značajne automatizovane detekcije" kako bi na vreme identifikovala znake da je sistem kompromitovan i pojačala sistem odbrane.
Na pitanje o ovom slučaju portparol kineskog ministra spoljnih poslova Wang Wenbin je na redovnom brifingu izjavio da je izvor tvrdnji o hakovanju američki Savet nacionalne bezbednosti i optužio SAD da su najveći izvor hakovanja na svetu.
Ovo je poslednja u nizu identifikovanih pretnji iz Kine, koja sprovodi sajber-napade kako bi došla do osetljivih informacija. Microsoft je u maju saopštio da je hakerska grupa koju sponzoriše kineska država poznata kao Volt Typhoon dobila pristup infrastrukturnim organizacijama na Guamu i drugim mestima u SAD, sa ciljem da, najverovatnije, ometa komunikaciju.
(Tekst ažuriran komentarom ministarstva spoljnih poslova Kine u šestom pasusu.)
- U pisanju teksta pomogao James Mayger.