Prva letnja nedelja u 2023. bila je burna za avio-industriju. Aerodrom "Nikola Tesla" nije zaposlio onoliko ljudi koliko je planirano pre letnje sezone, što je jedan u nizu razloga zašto se srpski putnici suočavaju sa problemima u avio-saobraćaju. Ali to nije i jedini razlog - njih ima bar deset - od manjka aviona i rekordnog saobraćaja, pa sve do klimatskih promena.
Ipak, nije sve tako crno ni u avio-industriji - Livnica preciznih odlivaka (LPO), kompanija iz Ade koja je snabdevač najvećih svetskih proizvođača motora za avio-industriju, proširila je svoj ugovor sa General Electricom i dobila novi posao vredan 72 miliona dolara, te će proizvodnju povećati četiri puta.
Do 2050. godine problemi u toj industriji bi mogli da se reše. U vazduhoplovstvu se očekuje veliki napredak - avioni će biti ekonomičniji i ekološki prihvatljiviji, a neki predviđaju povratak supersoničnih aviona. O tome smo pisali u tekstu u novom izdanju Bloomberg Businessweek Adria u kojem smo predvideli kako ćemo za 30 godina raditi, voziti se, u kakvim ćemo kućama živeti i kako će izgledati naši odmori.
U međuvremenu, centralni bankari evrozone odleteli su u Sintru, a glavna tema razgovora biće inflacija. Uprkos padu inflacije u Španiji i Italiji, predsednica ECB Christine Lagarde izjavila je da kraj podizanju stopa neće doći uskoro, dok je predsednik Feda Jerome Powell nagovestio da je Fed otvoren za još dva uzastopna povećanja.
Loša vest za one koji imaju stambene kredite - nakon povećanja kamatne stope ECB, rast šestomesečne stope ponovo se ubrzao i trenutno je na 3,886 odsto. To znači da je dostigao najvišu vrednost od sredine novembra 2008.
Visoke kamatne stope uticaće i na cene sirovina, navode analitičari Bloomberg Adrije u najnovijoj analizi tržišta sirovina. Sada su oči uprte u Kinu, koja će ubuduće biti glavni igrač na ovom tržištu.
U Srbiji još uvek odjekuje vest da će specijalizovana izložba Belgrade EXPO 2027 sa temom "Igra(j) za čovečanstvo – sport i muzika za sve" biti održana u Beogradu. Za to će biti izgrađena celokupna potrebna infrastruktura, a sektori poput građevinarstva i usluga bi mogli posebno da zarade. Ipak, najveći izazov je šta će sa tom infrastrukturom biti posle.
Sredinom ove nedelje završena je i obilaznica oko Beograda koju je projektovao Tito, počeo Milošević, a završio Vučić. Time su nakon 33 godine završeni obilaznica i Koridor 10.
Novi zvanični podaci pokazali su ove nedelje da je aprilska prosečna plata bila za 1.700 dinara niža nego u martu. Prosečna neto zarada iznosila 83.812 dinara, a najviše su, po običaju, zaradili programeri. Zato ne čudi da je najveći broj studenata pohrlio na Fakultet organizacionih nauka u toku prijemnih ispita koji su se održali ove nedelje, mada su budući brucoši pokazali interesovanje i za psihologiju i stomatologiju.
Ipak, ni IT sektor nije otporan, mada su tumačenja situacije u domaćem IT sektoru poprilično različita. Jedna struja govori o prelivanju krize sa Zapada, druga o redukciji posle pandemijskog buma. Kriza pogađa i šire - nemačka kompanija Gruner objavila je ovih dana da je trenutna ekonomska kriza uticala na poslovanje preduzeća, zbog čega su najavili smanjenje broja zaposlenih.
Dok se u Rusiji polako smiruju posledice pobune koja je protiv Putina izbila u subotu, nemački kancelar Olaf Scholz vidi pukotine u Putinovoj moći nakon pobune. Da li je ovo početak bunta ruskih elita?
U međuvremenu, takođe u Moskvi, ali onoj u centru Beograda, radnici hotela otkrivaju svoja iskustva sa bogatim gostima. Dok na Havajima gosti traže od zaposlenih da izmere buku u decibelima u nekoliko soba kako bi izabrali onu koju hoće, zahtevi naših gostiju su nešto skromniji, mada ima i onih koji traže vožnju helikopterom.