Sa dolaskom leta ponovo se pokrenula priča o tome koji fakulteti su najpopularniji među brucošima u Srbiji, ali ponovo se okrećemo i investicijama, poput nove fabrike koja je otvorena u Valjevu, dok je na svetskom nivou fokus i dalje na Rusiji kao i rastu kamatnih stopa.
Ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
Nemački Hansgrohe otvorio fabriku u Valjevu
Nemačka kompanija Hansgrohe otvorila je u utorak u Valjevu fabriku sanitarne opreme, u koju je uložila 85 miliona evra i u kojoj će zaposliti 1.000 ljudi. Hansgrohe, koji u Srbiji sada ima 50 zaposlenih, u novoj fabrici proizvodiće tela slavina.
Projektom je planiran kapacitet proizvodnje od četiri miliona tela baterija, i to tri miliona mesinganih tela i oko milion komponenata od cinka (tela ili ručica) godišnje.
Proizvodi kompanije Hansgrohe se mogu naći u brojnim hotelima sa pet zvezdica i butik hotelima, privatnim vilama i korporativnim predstavništvima širom sveta, između ostalih u najvišoj zgradi na svetu - Burj Khalifa.
Programiranje, stomatologija i psihologija najpopularniji među brucošima
Fakulteti sa najvišim školarinama su u isto vreme i najtraženiji, ali studenti i njihovi roditelji očekuju da će im se investicija u budućnosti isplatiti kada ih tržište rada nagradi dobrom platom i sigurnim poslom, pokazuju podaci sa ovogodišnjeg upisa studenata na fakultete.
Samim tim, na upisu studenata na prvu godinu fakulteta videlo se da je najpopularniji fakultet u Beogradu FON. Međutim, ako se gleda broj prijavljenih u odnosu na broj slobodnih mesta, stomatologija je najpopularniji fakultet.
S druge strane, neki fakulteti jednostavno nisu toliko popularni. Na Poljoprivrednom i Filološkom fakultetu oko 400 studenata fali. Najmanji broj prijavljenih imao je Fakultet za fizičku hemiju, i to 39, te je na tom fakultetu ostala 'rupa' od 60 mesta.
Putin krivi vođe pobune, a nafta raste
U svom prvom obraćanju nakon pobune prošlog vikenda, predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da su organizatori pokušaja pobune želeli da podele Rusiju i da je njegova vlada preduzela sve potrebne mere kako bi neutralisala opasnost, ali cene nafte reagovale su na politička dešavanja i porasle uprkos trendu pada.
Ranije je Prigožin izjavio u audio-poruci da nije pokušavao da svrgne rusku vladu, a ruski mediji pisali su da je otvorena krivična istraga u vezi sa njegovom pobunom.
Prigožin se trenutno nalazi u Belorusiji pošto ga je tamo primio beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko, koji je bio iza dogovora da se pobuna okonča.
SAD i evrozonu očekuje rast troškova kreditiranja
Kamatne stope će još neko vreme biti visoke, ukazujući na to da centralne banke ne veruju da su još uvek dovoljno učinile da smanje inflaciju.
Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde rekla je u utorak u Sintri u Portugalu da ne misli da će uskoro doći do kraja monetarnog zatezanja zbog upornih baznih pritisaka.
Slično, analitičari banke Morgan Stanley objavili su da sada očekuju da će Federalne rezerve povećati kamatne stope na sastanku u julu, i to za 25 baznih poena.
Sledi…
U sredu ćemo svi nastaviti da pratimo komentare centralnih bankara iz evrozone, UK i SAD, a osim toga, biće objavljeni podaci o inflaciji u Australiji i Italiji.
Pritom, italijanska premijerka Giorgia Meloni obratiće se parlamentu uoči samita Evropske unije, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovaće otvaranju obilaznice oko Beograda (deonica: tunel Straževica - petlja Bubanj Potok).