Ministar privrede Rade Basta smenjen je danas na sednici Vlade Srbije. To je učinjeno na zahtev lidera SPS Ivice Dačića i šefa JS Dragana Markovića Palme.
To je bilo i očekivano budući da je Basta poslednjih meseci davao izjave koje se kose sa zvaničnom državnom politikom, poput zahteva da se odmah uvedu sankcije Rusiji, ali je i otvoreno podržavao proteste protiv nasilja, koje organizuje opozicija.
Odlazeći ministar privrede je jutros na svom Twitter nalogu obavestio svoje pratioce da će Beograd biti domaćin EXPO izložbe 2027, a u drugoj objavi se zahvalio “ svim našim ljudima koji učestvuju u boljoj budućnosti Srbije", uz pozdrav "Živela Srbija".
Verovatno znajući šta mu se sprema u četvrtak, kada se obično održava sednica vlade, Basta je u utorak formirao pokret Evropski put, koji bi trebalo da preraste u političku stranku.
Basta je rekao da neće dati ostavku i poručio da nadležni moraju da ga smene. "Radim za narod i državu", istakao je Basta nakon što je lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma zatražio njegovu ostavku.
Predsedništvo JS je 10. aprila u Jagodini smenilo Bastu sa mesta potpredsednika stranke zbog njegove inicijative da Srbija uvede sankcije Rusiji.
Pre osnivanja Evropskog puta, osnovao je pokret Žene su zakon. Još na početku svog mandata Basta je istakao da je usmeren na bolji položaj žena preduzetnica.
"Svaka majka, sestra, ćerka i baka su stub svake familije. Ne možemo da govorimo o privrednom rastu bez osnaživanja njihove uloge. Moramo da vodimo računa da se održimo kao narod. Šta će nam fabrike ako niko u njima nema da radi i šta će nam nova tehnologija ako nema ko da je koristi. Iz tog razloga žene moraju više da budu uključene u privredne aktivnosti i zato vas pozivam da posebno obratite pažnju na njih kada govorimo o investicijama", poručio je Basta.
I to je ono po čemu će ovaj ministar ostati upamćen. Nije se mnogo isticao po drugim pitanjima iz njegovog resora. Za vreme ministrovanja najčešće se oglašavao kratkim saopštenjima. Posredovao je prilikom otpuštanja radnika u Berteksu, pokušvajući da kod turskog poslodavca koji je zatvorio fabriku izdejstvuje plate za zapolsene. Takođe, nedavno je posredovao između radnika Petrohemije, koji su najavljivali štrajk i budućeg vlasnika NIS-a.