Federalne rezerve su nakon 10 uzastopnih podizanja kamatnih stopa rešile da naprave pauzu u podizanju cena zaduživanja.
Vlada Srbije pokrenula je aukcije za dodelu tržišnih premija za obnovljive izvore energije, dok malo manje dobre vesti dolaze iz južne pokrajine gde su prištinske vlasti navodno odlučile da zabrane uvoz proizvoda iz Srbije.
Evo kojih to pet stvari treba da znate danas:
1. Fed konačno povukao ručnu:
Nakon 10 uzastopnih podizanja kamatnih stopa, Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država odlučile su da naprave pauzu u monetarnom stezanju.
Kako je navedeno u saopštenju Federalnog komiteta za otvoreno tržište Feda (FOMC) objavljenom u sredu, referentna kamatna stopa centralne banke i dalje će ostati u rasponu od pet do 5,25 odsto.
Iz banke ipak nisu isključili moguća dalja povećanja kamatnih stopa do kraja godine. "Zadržavanje referentne kamatne stope na ovom nivou omogućava nam da sagledamo nove informacije i njihove posledice po monetarnu politiku", piše u saopštenju FOMC.
Prema takozvanom "dot plotu", odnosno tabeli koja pokazuje očekivanja bankara po pitanju budućih stopa, smanjenja stopa možemo da očekujemo tek u 2024. godini.
2. Kosovo blokira uvoz srpskih proizvoda
Vlada Kosova odlučila je u sredu da zabrani ulazak robe iz Srbije na Kosovo, pisali su mediji iz Prištine. Ova vest se pojavila nakon hapšenja trojice kosovskih policajaca, za koje MUP Srbije, i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije Petar Petković tvrde da su pronađeni u centralnoj Srbiji, a zvanična Priština da su "kidnapovani".
Ministar unutrašnjih poslova privremenih institucija samouprave u Prištini Dželjalj Svečlja rekao je da su policajci "kidnapovani" i pozvao srpske vlasti da ih puste na slobodu. Premijer Kosova Aljbin Kurti je ranije u poruci na Facebooku ocenio da "kidnapovanje policajaca, pored agresije, ima za cilj destabilizaciju Kosova".
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Srbije Tomislav Momirović osudio je ovakvu odluku prištinskih vlasti.
"Najoštrije osuđujem odluku Prištine da zaustavi slobodan protok roba i naglašavam da je ovakva odluka potpuno suprotna svim evropskim principima koji podrazumevaju slobodan protok ljudi, roba, usluga i kapitala", rekao je Momirović u saopštenju. Nakon njega, odluku je osudio i predsednik Aleksandar Vučić, koji je rekao da bi to bilo u suprotnosti sa ugovorom CEFTA.
3. Vlada Srbije pokrenula aukcije za tržišne premije za OIE
Vlada Srbije pokrenula je aukcije za dodelu tržišnih premija za obnovljive izvore energije – vetroelektrane (400 MW) i solarne elektrane (50 MW), saopšteno je iz Ministarstva rudarstva i energetike.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović izjavila je da je postupak aukcija digitalizovan, što obezbeđuje brzo, efikasno i transparentno sprovođenje procesa koji će za rezultat imati 450 novih zelenih megavata za privredu i građane u elektroenergetskom sistemu Srbije.
"Ovo su ujedno najveće aukcije koje se odjednom sprovede u regionu Zapadnog Balkana. Sprovodimo ih u skladu sa najboljom evropskom i svetskom praksom i prelazimo na tržišne premije, koje omogućavaju bolje upravljanje troškovima i sveobuhvatnu veću korist za naš energetski sistem", navela je ministarka.
4. EPS još nije stao na zelenu granu, kažu iz Fiskalnog saveta
Poslovanje energetskih preduzeća u državnom vlasništvu još uvek je jedan od najvećih fiskalnih rizika, upozoravaju članovi Fiskalnog saveta u mišljenju na novi nacrt fiskalne strategije.
Iako je, kako kažu, Elektroprivreda Srbije (EPS) u prvom kvartalu ove godine ostvarila odličan rezultat profitom od oko 300 miliona evra, to ne znači da je u bezbednoj zoni.
Oni su istakli da će budućnost poslovanja EPS-a u velikoj meri zavisiti upravo od najavljenih reformskih koraka. Ocenjuju da su dosadašnje reforme, pre svega promena pravne forme iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo, dominantno bile pravne prirode.
Sledi...
Najbitnija vest koja nas danas očekuje svakako je odluka Evropske centralne banke. Slično kao i sa Fedom, odluka se gotovo sa sigurnošću može predvideti, ali će učesnici na tržištima tražiti male naznake i detalje o tome kada bi ciklus monetarnog zatezanja u evrozoni mogao biti okončan.
Pored sednice Izvršnog odbora ECB, očekuju nas podaci o inflaciji u Francuskoj, ali isto tako i podaci o tržištu rada i prometu robe u trgovini na malo u Sjedinjenim Američkim Državama.
Srbiju će posetiti predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar, dok će u Kineskom kulturnom centru biti održan poslovni forum srpskih i kineskih kompanija.