Srbija je kroz program podsticija od 2016. godine u indijske filmske projekte uložila skoro 288 miliona dinara (2,46 miliona evra), a što je doprinelo tome da se 14 projekata snimi u Srbiji, ali i da turizam na lokacijama gde su filmovi i serije snimane napreduje. Pored onih kojima su dodeljena sredstva Vlade, snimaju se i drugi filmovi, serije, reklame, pa i proizvode vizuelni efekti, a najnoviji projekat je i indijski spinof američke poznate serije "Citadel", koji se sada snima u Srbiji za platformu Amazon Prime.
Podsticaji Vlade su, kako navodi Ministarstvo kulture, doneli ekonomske koristi, bogatu kulturnu razmenu i doprineli rastu turizma, jer je veliki broj publike iz Indije želeo da poseti lokacije na kojima su se snimili njihovi najgledaniji filmovi.
S druge strane, u proteklih šest godina u Srbiji je iz Indije uloženo preko 50 miliona evra direktnih investicija u filmsku i TV produkciju, prema podacima Ministarstva kulture. Kako kaže Alek Conić, osnivač produkcijske kuće Clockwork Film Production, rad sa filmskim umetnicima iz Indije je veoma zahtevan, pa i težak, jer "oni snimaju na najvišem svetskom nivou". Ta kompanija je snimila preko 30 projekata u koprodukciji sa Indijom.
Opširnije
Indija uložila 50 miliona evra u filmsku i TV produkciju Srbije
U proteklih šest godina iz Indije u Srbiju uloženo je više od 50 miliona evra direktnih investicija u filmsku i TV produkciju.
10.06.2023
Holivudski scenaristi štrajkuju za veće plate
Scenaristi koji stoje iza nekih od najpopularnijih televizijskih emisija ne rade, tražeći bolje uslove za rad.
02.05.2023
Za svaki uloženi evro u audio i vizuelnu produkciju, Srbija dobija 4,5 nazad
To znači da se direktno u budžet Srbije po osnovu plaćanja PDV-a, poreza i doprinosa vraća 0,4 evra.
09.09.2022
Osetite duh prošlosti kroz film
Kada digitalizacija vraća u život dobre stare neprolazne filmove prošlog veka.
09.04.2023
"Sve državne institucije su uvidele važnost projekata koje realizujemo, jer upravo naši projekti doprinose rastu i unapređenju svih segmenata naše zemlje. Pored ekonomskih benefita i bogate kulturne razmene, porasta turizma i broja noćenja, zapažen je veliki broj publike iz Indije koji je želeo da poseti lokacije na kojima su se snimili njihovi najgledaniji blokbasteri", kaže Conić za Bloomberg Adriju.
'Srpski Kašmir' i druge lokacije
Najveći iznos podsticaja, bar do kraja 2022, uložen je u akcioni triler "Baaghi 3". Iako su prvobitno hteli da ga snimaju u Siriji, producenti Fox Star Studios odbili su to zbog bezbednosnih problema, pa su u Srbiji napravljeni setovi koji liče na topografiju Sirije. To je bio drugi bolivudski film sa najvećom zaradom u 2020, i to preko 1,37 milijardi dolara širom sveta.
Drugi indijski projekat kome je dodeljeno najviše sredstava Vlade je vojni akcioni film "Uri: The Surgical Strike". Glavno snimanje počelo je u junu 2018. u Srbiji, a završeno u septembru u Mumbaju. U centru zbivanja tog filma je vojni napad na indijske vojnike 2016. godine koji je trajao 11 dana, tokom koga indijska vojska uzvraća udarac.
U Srbiji je za potrebe filma rekreirana granica Indije i Pakistana, vojna kontrolna linija (Line of Control - LoC) i druga područja koja liče na vojne ispostave i terorističke logore. Taj film, koji je koproducirao Clockwork, osvojio je četiri indijska Oskara, dodaje Conić.
Setovi koji su pravljeni za "Uri" zahtevali su izgradnju i intervencije domaćih scenografa kako bi verno prikazali teritoriju Indije, Mjanmara i Kašmira, a angažovani su i kaskaderi iz Azije, Evrope i sa Tajlanda, i čak 600 statista, navodi Srpska filmska asocijacija (SFA).
Kako dodaju, indijski blokbaster premašio je sva očekivanja zaradom na bioskopskim blagajnama, budući da je za samo sedam dana prikazivanja, od premijere održane januara 2019. u Indiji, zaradio 15 miliona dolara, dok je u bioskopima u Americi, Kanadi i Australiji ostvario prihod veći od dva miliona dolara.
Clockwork Film Production
Pogledaj galeriju
Clockwork Film Production
Pogledaj galeriju
Clockwork Film Production
Pogledaj galeriju
Clockwork Film Production
Pogledaj galeriju
"Brojne atraktivne lokacije u Srbije su verodostojno predstavile mesto radnje, a posebno Stara planina, koja je čak dobila nadimak 'srpski Kašmir', s obzirom na to da je reditelj filma, poreklom iz Kašmira, bio iznenađen neverovatnom sličnošću ove srpske, još uvek nedovoljno turistički istražene, planine i čuvene indijske regije. Zanimljivo je da je ovo već drugi put da jedna indijska producentska kuća snima scene smeštene u Kašmiru upravo na Staroj planini", navodi Asocijacija.
Kako objašnjava Conić, njegova produkcija kuća je snimala indijske filmove u Beogradu, Novom Sadu, Pančevu, Smedervu, Somboru, Staroj planini, Koponiku, vojvođanskim vinogradima, Sremskim Karlovcima... "Prirodne lepote koje naša zemlja nudi zaista ne ostavljaju nikoga ravnodušnim, ali ne manje bitan faktor je svakako srpsko gostoprimstvo i kvalitetan rad filmskih radnika u Srbiji", dodaje.
Sve ukazuje na to da će se još indijskih projekata snimati u Srbiji. Prema oceni predstavnika SFA, Srbija ima potencijala zahvaljujući uzbudljivim lokacijama, uvođenju bezviznog režima i sada već ustaljenoj praksi dodele podsticaja. "Za to je dokaz i snimanje još jednog velikog indijskog projekta kod nas", objašnjavaju. Radi se o indijskom spinofu poznate američke serije "Citadel", špijunskog trilera kreiranog za Amazon Prime Video, koji se trenutno snima u Srbiji.
Serije, reklame, vizuelni efekti...
U martu 2021. je tokom 24 snimajuća dana realizovan nastavak nagrađivane serije "Apharan 2", uz podršku više od 250 srpskih članova ekipe. Ova akciona triler komedija prati bivšeg policajca Rudru koga ucenjuje tajna kriminalna banda u napetoj borbi za pravdu. "Apharan 2" je sniman na više lokacija u centru Beograda, Smederevskoj tvrđavi, KPGT-u, Muzeju aeronautike i drugim popularnim lokacijama, a pojavili su se i naši poznati glumci Miona Marković, Jakov Jeftović i Ivan Jeftović u epizodnim ulogama. Sve opasne scene realizovane su zahvaljujući evropskim kaskaderskim šampionima, timu Srpske kaskaderske agencije.
Nisu samo akcije u centru pažnje - recimo, u Srbiji je snimana i romantična komedija "Cold Mess". Ova serija, namenjena generaciji milenijalaca, prati savremene odnose dvoje mladih, Karana i Liz, prožete čestim komičnim nesporazumima. Angažovani su bili i domaći glumci. Tokom tri nedelje snimalo se na lokacijama poput Belog dvora, Karađorđeve ulice, čuvene knjižare Geca Kon u Knez Mihailovoj, pozorištu Madlenianum i na mnogim privatnim lokacijama.
Druga oblast saradnje su vizuelni efekti (VFX) za bolivudsku produkciju i blokbastere, kažu za Bloomberg Adriju iz SFA. Srpski VFX studiji već dugo uspešno sarađuju sa indijskim tržištem advertajzinga u isporuci VFX radova, ali su se tek nakon uspeha filma "Bahubali 2: The Conclusion", otvorila vrata za mnoge nove projekte koji su zahtevali visoke standarde i kreativnu posvećenost konačnom izgledu.
Podsticaji Vlade Srbije
Što se tiče projekata kojima su isplaćeni podsticaji, u 2022. je najviše podržanih projekata, tj. investitora došlo iz SAD (i to devet), potom sledi Velika Britanija sa tri projekta, dok iz Nemačke, Rusije, Italije i Izraela po dva projekta. "Svakako da SAD i VB jesu i zemlje koje distribuiraju najveći broj sadržaja zbog velikog govornog područja za koji ga kreiraju, jake filmske i industrije zabave, pa nije ni čudo da najviše projekata koji su snimljeni u Srbiji upravo dolazi odatle", objašnjavaju iz Asocijacije.
Podsticaji su isti za strane i domaće produkcije. Prošle godine procenti dodeljenih sredstava za strane i domaće investitore iznose oko 80 odsto prema 20 u korist stranih. Pritom, najveći deo sredstava dodeljen je filmu "The Machine", u kom uloge tumače popularni američki komičar Bert Kreischer, Jimmy Tatro (Home Economics) i legendarni glumac "Ratova zvezda", Mark Hamill. Zasnovan na istinitim događajima, film se oslanja na priču koju Bert iznosi na sceni o svom iskustvu na studentskom putovanju u Rusiju devedesetih godina.
Sredstva su dodeljena i drugoj i trećoj sezoni "Puffins Impossible", prvom animiranom serijalu koji je proizveden u Srbiji sa Johnnyjem Deppom u glavnom ulozi, kao i domaćim serijama, među kojima su "Crna svadba" i "Besa", kao i prvi srpski film na Netflixu - "Nečista krv".
U Srbiji se snima sve više filmova i serija, pa je sada na radaru stranim produkcijama - ne samo zbog dobrih lokacija, kvalitetne radne snage i pre svega filmskih radnika i lokalnog gostoprimstva, već i zahvaljujući podsticajima koje država daje, navodi se u analizi o ekonomskim efektiva podsticaja.
Pored budžeta koji svake godine raste, i koji ove godine iznosi skoro dve milijarde dinara, princip dodele podsticaja i procedura prijave projekata su isti kao i prethodnih godina.
Za iznose i dalje važi povraćaj od 25 odsto sredstava od prihvatljivih troškova proizvodnje igranog filma, TV filma, TV serije, animiranog filma, audio i/ili vizuelne postprodukcije audiovizuelnog dela u Srbiji, kao i povraćaj 30 odsto sredstava od prihvatljivih troškova za projekte čiji budžet u Srbiji iznosi najmanje pet miliona evra i povraćaj 20 odsto sredstava od prihvatljivih troškova proizvodnje namenskog filma, tj. reklame.
"Srbija je otvorena za sve vrste sadržaja, a jedna od najvažnijih prednosti u odnosu pre svega na zemlje članice EU su podsticaji za reklame", objašnjavaju iz SFA.
Podsticaji se isplate i državi. Za svaki evro koji država daje kao podsticaj za strane produkcije, snimanje filmova, serija, namenskih filmova i za postprodukciju u Srbiji, vrati se 4,5 evra, pokazuju rezultati analize Ekonomskog fakulteta u Beogradu i Srpske filmske asocijacije. U periodu 2020/21. samo po osnovu PDV-a, poreza na doprinose i godišnjeg poreza na dobit strane produkcije su uplatile 12,5 miliona evra u budžet.
Još jedan interesantan podatak govori o tome da su strane produkcije u analiziranom periodu ostvarile 14.878 noćenja i generisale ukupan doprinos turizmu od 1,26 miliona evra - samo u pokrivanju troškova smeštaja i boravišnih taksi.
Zašto oni biraju baš Srbiju kao lokaciju za snimanje? Razloga ima više. Iz Srpske filmske asocijacije navode da je jedan od razloga to što možemo da "glumimo" i druge lokacije zbog prisutnosti različitih arhitektura. Kako kažu, sada je prioritet dovesti što više visokobudžetnih projekata i onih čija se cena radnja ili bar deo radnje odvijaju u Srbiji.
"Neverovatno je koliko i mi, snimajući sa kolegama iz sveta, tek upoznajemo sve lepote naše zemlje", zaključuje Conić.