Sezona finansijskih izveštaja je u jeku, a kvartalni izveštaji stižu i iz Evrope, i iz Sjedinjenih Američkih Država. S druge strane, dan u Srbiji nije bio ništa manje uzbudljiv, a u centru pažnje su se (pored vesti iz energetike) našli jedna avio-kompanija, elekrični automobili, vize za ostrvsku državu i kripto-begunac iz Južne Koreje, ne zajedno, razume se.
Air Serbia ostvarila profit u prvom kvartalu 2023, kaže CEO
Nacionalni avio-prevoznik Air Serbia postigao je i neto profit i operativni profit u prvom kvartalu ove godine zahvaljujući velikoj prosečnoj popunjenosti putničke kabine, rekao je ekskluzivno za Bloomberg Adriju generalni direktor kompanije Jiri Marek.
On je dodao da je prosečna popunjenost putničke kabine bila 71,8 odsto što je više od 70 odsto koliko je uglavnom potrebno prevoznicima sličnog profila da budu iznad crte. Popunjenost putničke kabine od skoro 72 odsto za 10 procentnih poena je bolja od one u istom periodu 2019. godine, kada je bila 60,8 odsto.
"Čak smo profitabilni i u prvom kvartalu prvi put," rekao je on, misleći na prvi put od kada postoji Air Serbia tj. od 2013. godine.
Ceo intervju moći ćete da pročitate u narednim danima.
Kwon živeo na Dedinju, otvorio firmu
Prema podacima Agencije za privredne registre (APR), južnokorejski kripto-begunac Do Kwon i bivši finansijski direktor njegovog propalog Terraform Labsa Han Chang-joon su tokom svog boravka u Beogradu otvorili firmu u Srbiji.
Podsetimo, suosnivač Terraforma naposletku je uhapšen u Crnoj Gori prošlog meseca, ali će njegova krajnja destinacija verovatno biti Sjedinjene Američke Države (SAD) ili Južna Koreja. Obe zemlje su ga optužile zbog navodne prevare sa kriptovalutama koja je uništila 40 milijardi dolara tržišne vrednosti.
Kako je pokazala istraga, on se pre hapšenja u Crnoj Gori krio u Srbiji, i to u luksuznom stanu u beogradskom naselju Dedinje.
U Srbiji manje od 2.000 električnih vozila
Iako nije deo Evropske unije, Srbija je najavila da će se u narednom periodu ozbiljno posvetiti jačanju infrastrukture za korišćenje električnih vozila, kao i da će dodatnim subvencijama motivisati građane da kupuju ova ekološki čista vozila, čemu streme i članice EU.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) dostavljenim Bloomberg Adriji, u Srbiji je ukupno registrovano 1.722 električna vozila i 14.723 hibridna vozila.
Ne postoji precizan podatak o broju električnih punjača u Srbiji, ali je u istraživanju NALED-a pod nazivom "Pregled stanja i stavovi građana o hibridnim, električnim i autonomnim vozilima", objavljenom sredinom prošle godine, navedeno da ih ima između 50 i 150.
Peticija o bezviznom režimom sa Srbijom dolazi pred vladu UK
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva (UK) moraće da odgovori na peticiju da se građanima Srbije omogući da uđu u UK bez vize pošto je peticija koja se za to zalaže prevazišla 10.000 potpisa.
Ovu peticiju, koja je otvorena početkom nedelje, potpisalo je do podneva po lokalnom vremenu 10.358 ljudi u četvrtak. Kada peticija pređe 10.000 potpisa, britanska vlada ima obavezu da odgovori na nju u roku od jednog dana.
U slučaju da se desi da peticija dostigne 100.000 potpisa, predlog će ići direktno na razmatranje pred poslanike u Vestminsteru.
Sledi...
Pored nastavka sezone objavljivanja finansijskih izveštaja kompanija i ekonomskih pokazatelja, investitori će pratiti i kretanje cene sirovina, a petak nam donosi još jedno nedeljno brojanje aktivnih bušotina u Sjedinjenim Američkim Državama.
U Srbiji će, u Privrednoj komori Srbije, biti predstavljen izveštaj o gejming industriji u zemlji.